REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stopa zwrotu z inwestycji, Strefa euro

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie wiara w złoto

Nie tylko inwestorzy, ale również producenci umocnili się w swojej wierze w złoto. Wśród tych ostatnich nie brakuje śmiałków, nie dbających o zabezpieczenia, byle tylko jak najwięcej zarobić na kruszcu, którego notowania przejawiają tendencje wzrostowe.

Niepokoje na Półwyspie Koreańskim umocniły dolara

Dzisiaj nie można narzekać na nadmiar wydarzeń makroekonomicznych. W związku z tym należy spodziewać się tego, że inwestorzy skupią się na starych problemach, takich jak zadłużenie w strefie euro. Wśród nich wysuwa się na czoło dodatkowy czynnik, który pojawił w ciągu ostatnich godzin.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Wszyscy oczekują od prognostyków nieomylności, zwłaszcza media i bezpośredni odbiorcy prognoz. Dopiero wówczas, gdy przewidywania dotyczące kursów walut czy akcji sprawdzałyby się z dokładnością co do jednego grosza, inwestorzy byliby zadowoleni.

Niespodziewana zmiana kursu EUR/USD

Nie pierwszy raz kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę na to, że trzeba podjąć wszelkie niezbędne środki, aby utrzymać stabilność europejskiej waluty. Dowodzi to tego, jak istotny jest szczyt Unii Europejskiej i decyzje, które w trakcie niego zapadną.

REKLAMA

Kontynuacja zwyżki dolara

Publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne z USA były korzystne dla dolara, zwłaszcza odczyt indeksu Philly FED, który wzrósł w grudniu do 24,3 pkt. wobec spodziewanego spadku do 15 pkt.

Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. I

Wiele osób popełnia błąd, oczekując do od analityków i ekonomistów jednoznacznych odpowiedzi, podczas kiedy prognozowanie bazuje jedynie na prawdopodobieństwie wystąpienia danego zjawiska. Powinni o tym pamiętać inwestorzy. Ślepe podążanie za danymi, podawanymi przez specjalistów, może okazać się dla nich zgubne.

Spadek indeksów na Wall Street

Dobra passa na amerykańskiej giełdzie pogorszyła się. Przez ostatnie dziesięć sesji tamtejsze notowania szły w górę, lecz środa przyniosła spadek indeksów. Może to oznaczać początek korekty, ale generalnie należy spodziewać się w miarę stabilnej sytuacji, przynajmniej do końca tego roku.

Komunikat SNB kluczowy dla notowań franka

Wczoraj złoty zachowywał się ambiwalentnie wobec głównych walut. W parze z euro testował istotne wsparcie – 3,98. Kilka razy kurs EUR/PLN minimalnie pokonał tą granicę, ale nie udało mu się na dobre złamać oporu na tym poziomie.

REKLAMA

Testowanie istotnego wsparcia przez parę EUR/PLN

We wtorek nastąpiło umocnienie złotego względem euro, co zahamowało istotne wsparcie na poziomie 3,98, wyznaczone przez 200-sesyjną średnią ruchomą. Nastąpiła próba przebicia kursu EUR/PLN, ale nie powiodła się. Notowania tej pary walutowej zaczęły podlegać wąskiej konsolidacji ponad wyznaczonym poziomem.

Giełda odporna na dobre publikacje

Pod względem dynamiki piątkowa, poniedziałkowa i wtorkowa sesja były do siebie podobne. Większe zmiany spotkały tylko WIG20, który stracił na otwarciu kilkanaście punktów. Indeks ten nie ucierpiał za bardzo z tego powodu.

Które produkty strukturyzowane oparte na surowcach przyniosły największe zyski w 2010 r.?

Produkty strukturyzowane, oparte na notowaniach surowców, przyniosły zarobek sięgający 15 proc. Surowce stają się coraz bardziej ponętną opcją dla inwestorów. Wystarczy prześledzić ich notowania z ostatniego roku: wartość złota wzrosła o 23 proc., kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały o 27 proc., miedź zyskała na wartości przeszło32 proc., a srebro – 67 proc.

Które branże dały inwestorom najwięcej zarobić w 2010 roku?

W tym roku najbardziej dochodowe okazały się akcje spółek z branży handlu detalicznego, finansów i spożywczego. Po kryzysie w 2008 r. oraz gwałtownym odreagowaniu w 2009 r., rok bieżący charakteryzuje się normalizowaniem sytuacji na rynku.

Jakie stopy zwrotu przyniosły fundusze hedgingowe w listopadzie 2010?

W listopadzie fundusze hedgingowe nie przyniosły zbyt dużych zysków. Inwestowanie na na giełdach papierów wartościowych było jeszcze mniej rentowne. Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w listopadzie 2010 roku benczmark światowego rynku funduszy hedgingowych – Greenwich Global Hedge Fund Index – wzrósł o 0,1 proc. wobec 2,2 proc. w październiku.

Jak kształtował się kurs dolara w listopadzie?

Od pierwszego tygodnia listopada do końca tego miesiąca obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie dolara amerykańskiego. Indeks USD wzrósł w tym okresie o ponad 7 proc., natomiast kurs EUR/USD odnotował spadek o ok. 9 proc.

Tydzień będzie obfitować w ważne publikacje

Zgodnie z zapowiedziami Chiny opublikowały w sobotę dane na temat swojej gospodarki. Nie było w nich nic specjalnie zaskakującego. Gospodarka Państwa Środka przechodzi dynamiczny rozwój przy narastającej jednocześnie presji inflacyjnej. Spekulacje na temat tej ostatniej rozpoczęły się już w piątek.

Trend spadkowy EUR/USD

Wczoraj po południu irlandzka opozycja zanegowała warunki pomocowe dla swojego kraju. Zamierza głosować przeciwko przyjęciu 85 mld EUR 15 grudnia, podczas kluczowego dla sprawy posiedzenia parlamentu. Na wieść o tym EUR/USD spadł poniżej wsparcia na poziomie 1,3180. Deklaracja dwóch niezależnych posłów, którzy poprą pakiet pomocowy, wystarczyła, aby notowania wróciły powyżej 1,32.

Zastój na GPW i światowych giełdach

Od kilku dni na giełdzie panuje marazm, a inwestorom brakuje nowych impulsów do działania. Niewiele potrzebowały WIG i WIG20, aby pobić nowe rekordy na otwarciu czwartkowej sesji – wystarczył wzrost 0,7 proc.

NBP sprzedał 2-dniowe bony za 3,6 mld zł

Po tym, jak administracja Baracka Obamy uzgodniła z Kongresem, że ulgi podatkowe zostaną utrzymane dłużej, nastąpił zdecydowany wzrost rentowności długoterminowych obligacji rządu USA. Jednak pod koniec dzisiejszej sesji dolar wykazał się dużą odpornością na tę decyzję. Ostatecznie kurs EUR/USD nie przebił ważnego wsparcia na poziomie 1,3180. Udało mu się po południu pokonać opór na poziomie 1,3245.

Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Rynek walutowy jest bardzo niestabilny. Można jednak wyciągnąć wnioski na podstawie jego zachowań: złoty umacnia się, choć czynniki zewnętrzne chwilowo nie sprzyjają temu. Nie ma sensu przywiązywać zbyt dużej wagi do wahań naszej waluty. Jej trend wzrostowy jest silny.

Dolar umacnia się

Głosowanie nad irlandzkim budżetem nie było na tyle ważnym wydarzeniem, żeby spowodować silną przecenę euro i zwiększyć wartość dolara.

Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Listopadowe, wyrażone w złotym stopy zwrotu z funduszy akcji zagranicznych pozostawiły wiele do życzenia z powodu deprecjacji złotego. W zeszłym miesiącu złoty stracił na wartości w stosunku do tych walut, które mają istotne znaczenie dla rynku finansowego.

Złoty nieznacznie stracił na wartości

Im bliżej końca była sesja giełdowa, tym bardziej złoty tracił na wartości. Ostatecznie notowania EUR/PLN osiągnęły poziom 4,02, zaś para USD/PLN – 3,0350. Waluty naszego regionu, w tym złoty, zareagowały na obniżenie ratingu węgierskiego długu przez agencję Moody’s. Trzeba jednak przyznać, że warszawska GPW broniła się dzielnie.

Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Ubiegły tydzień rozpoczął się od kontynuacji spadków, które po raz pierwszy miały miejsce w połowie zeszłego miesiąca. Później nastroje inwestorów poprawiły się dzięki publikacjom wskaźnika PMI dla Chin, Polski i państw strefy euro.

Tydzień pod znakiem spadków EUR/USD?

W piątek wieczorem kurs EUR/USD złamał barierę na poziomie 1,34. Departament Pracy USA ujawnił mało zadowalające dane nt. zatrudnienia w listopadzie, przez co inwestorzy zaczęli bardziej liczyć się z zakupem obligacji przez FED. W poniedziałek sytuacja na giełdzie uległa diametralnej zmianie.

Dlaczego w listopadzie otwarte fundusze inwestycyjne przyniosły straty?

Prawie nikt w Polsce nie wzbogacił się w listopadzie na rodzimych funduszach inwestycyjnych. W tej kategorii zyski przyniosła jedynie grupa funduszy pieniężnych i gotówkowych, dla których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,3%. Nieco lepiej wypadły zyski, uzyskane z listopadowych funduszy zagranicznych. Przyczyniło się do tego osłabienie złotego. ING (L) Sektora Energii zajął najlepszy wynik w rankingu funduszy otwartych Dziennika Gazety Prawnej i Expandera. Jego stopa zwrotu wyniosła 9,6%.

Najświeższe dane ADP przed nami

Jak w każdy, pierwszy piątek miesiąca, sytuacja na rynku uzależniona jest od informacji, które poznamy o godz. 14.30. Wówczas amerykański Departament Pracy opublikuje dane na temat swojego sektora. Ostatnimi czasy informacje te były szczególnie istotne, ponieważ rzutowały na decyzję FED z 3 listopada.

Ropa i Mundial wzmocniły Rosję

Warszawska giełda znów zaczęła lepiej prosperować, mimo że dwa ostatnie tygodnie były dla niej ciężkie. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji GPW osiągnęła dodatni bilans, a jej wyniki poprawiły się prawie o 2 proc. W grudniu wzrosły też ceny rosyjskich akcji.

Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?

Ogłoszono wyniki miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z dnia 30 listopada 2010 roku. Zostały opublikowane dane, dotyczące certyfikatu inwestycyjnego Investor, certyfikatów inwestycyjnych Investor Gold oraz certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe.

Dlaczego w listopadzie zyskały osoby, które inwestują w fundusze na min. 3–5 lat

Posiadacze funduszy inwestycyjnych, którzy są na plusie, zyskali w listopadzie na umocnieniu dolara. Najwięcej zainteresowania wśród spekulantów wzbudzały takie kraje europejskie jak Irlandia, Węgry i Hiszpania.

Czy nastąpi konsolidacja rynku walutowego?

Dziś rano pogorszyły się notowania EUR/PLN, spadając poniżej granicy 4,0000 i zniżkując w stronę 3,9860. Przed silniejszym spadkiem chroni tą parę walutową 200-sesyjna średnia krocząca. Od końca maja do połowy lipca średnia ta tamowała mocniejsze spadki EUR/PLN. Gdy ją przebito, okazała się silnym oporem.

Konsolidacja złotego

Dziś rozpoczęła się konsolidacja złotego. Kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,01, zaś USD/PLN – 3,07. Polskiej walucie sprzyja opublikowany we wtorek, bardzo dobry wynik PKB w naszym kraju w III kw.

Wzrost gospodarczy w Polsce vs. dług publiczny

Produkt Krajowy Brutto w Polsce w III kw. przerósł najśmielsze oczekiwania ekonomistów. Wzrósł aż o 4,2% r/r. jak podaje raport Komisji Europejskiej, wchodzimy w fazę dynamicznego rozwoju, co uwidoczni się w ciągu najbliższych lat.

Złoty znowu stracił na wartości

Wczoraj złoty ustabilizował się, ale nie na długo. Pod koniec sesji jego pozycja uległa osłabieniu. Kurs EUR/PLN pokonał kluczowy opór 4,05-4,06.

Pomoc dla Irlandii a strefa euro

Nikogo nie zaskoczyło oficjalne potwierdzenie pomocy finansowej dla Irlandii, w postaci pożyczki o łącznej wartości 85 mld EUR. Tak naprawdę mowa jest o 67,5 mld EUR, z czego Unia wyłoży 45 mld EUR. Część pieniędzy będzie pochodzić z Europejskiego Finansowego Funduszu Stabilizacyjnego oraz brytyjskich, szwedzkich i duńskich kredytów. O resztę – 17,5 mld EUR – muszą zadbać sami Irlandczycy.

Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Wydarzenia z zeszłego tygodnia miały negatywny wpływ na notowania polskich papierów wartościowych i kurs złotego. Wyprzedaż obligacji w państwach peryferyjnych strefy euro nie skończyła się. Inwestorzy liczą się z tym, że Irlandia, a potem Hiszpania – czwarta co do wielkości gospodarka w strefie euro – powtórzą irlandzki scenariusz.

Nastroje na giełdach jeszcze nie opadły

W piątek inwestorami targały silne emocje, a atmosfera była na tyle napięta, że można porównać ją do czasów kryzysu greckiego. Sytuację powinien uspokoić fakt, że przedstawiciele Francji i Niemiec doszli do konsensusu w sprawie metod walki z kryzysem w strefie euro.

Panika wśród inwestorów

W piątek uczestnicy rynku wpadli w istne szaleństwo. Zachowywali się tak, jakby ani rządy Portugalii i Hiszpanii, ani przedstawiciele Komisji Europejskiej i Niemiec nie zapewniali, że nie ma prowadzonych tajnych rozmów w sprawie pomocy finansowej.

Inwestorzy pod wrażeniem spekulacji na temat Portugalii

Wydarzenia z ostatnich godzin upłynęły w atmosferze spekulacji. Zdaniem dziennikarzy Financial Times Deutschland państwa strefy euro i przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego wywierają presję na Portugalię, aby ta zaczęła zabiegać o pomoc finansową. Spekulanci byli przygotowani na taki bieg wydarzeń za kilka tygodni. Sprawa Portugalii miałaby odwrócić uwagę od sytuacji w Hiszpanii. Ta ostatnia rzutowałaby na kurs euro i pozwoliła sprawdzić skuteczność unijnych mechanizmów pomocowych.

Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Na nasz rodzimy rynek obligacji oddziałują czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi. Nie w pełni jeszcze ukształtowany – dobrze rokuje na przyszłość. Dla nas oznacza to coraz więcej możliwości na pomnożenie swojego kapitału.

Dzisiaj poznamy dane na temat sprzedaży i stopy bezrobocia w Polsce

Złoty zaczął wolniej tracić na wartości. Kurs USD/PLN nie pokonał psychologicznej bariery 3,0000, zaś istotny opór 3,9850 powstrzymał zwyżkę EUR/PLN. Ta ostatnia para walutowa usiłowała w środę powrócić do kanału spadkowego, który obserwowaliśmy przez niemal cztery miesiące.

Strefa euro w fazie obniżek ratingów?

Wczoraj w nocy agencja ratingowa S&P obniżyła ratingi Irlandii: długoterminowy i krótkoterminowy. Pierwszy został zmieniony z AA- do A, a drugi – z A-1+ do A-1. Pytanie, czy nastąpią dalsze obniżki? Ten scenariusz jest prawdopodobny, zwłaszcza że podobne posunięcie od poniedziałku planuje Moody’s.

Strefa euro nadal oddziałuje na rynek

Spadek entuzjazmu światowych inwestorów nie pozostał bez wpływu na złotego, który stracił we wtorek na wartości. Para EUR/PLN zdołała wybić się górą z płasko nachylonego kanału spadkowego, w którym znajdowała się od sierpnia. W efekcie nastąpiła zwyżka do istotnego oporu na poziomie 3,9850.

Dolar wrócił do łask inwestorów

Oczy inwestorów zwróciły się w stronę Korei Południowej, która została zaatakowana przez swoich północnych sąsiadów. Ryzyko wojny nie spowodowało spadków na giełdach azjatyckich, ale zaniepokoiło inwestorów, co było powodem wzrostu popytu na dolara. Inwestorów nie zniechęciły nawet nowe dane z Ameryki, które nie wyglądają rewelacyjnie w skali roku.

Stopy bez zmian

Nie zaskoczyła nikogo decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. RPA podkreśliła, iż presja inflacyjna i płacowa ma ograniczone możliwości w naszym kraju. Zagrożenie stanowi ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie i napływ na rynki wschodzące.

Dziś poznamy wysokość stóp procentowych

Dziś rano można było zaobserwować ruch pary EUR/PLN w kierunku górnego ograniczenia kanału spadkowego. Wzrost został zahamowany w granicach 3,9650, w związku z czym w najbliższych godzinach prawdopodobnie nastąpi odreagowanie i powrót w okolice środka kanału.

Irlandia musi oszczędzać

Wskutek porozumienia, zawartego przez EU i MFW i Irlandię, zapadła decyzja o udzieleniu tej ostatniej wsparcia. Inwestorzy nie mogli jednak wczoraj odetchnąć z ulgą – wciąż przyszłoroczny budżet tego kraju stoi pod znakiem zapytania. Pod koniec sesji giełdowej kurs EUR/USD spadł w okolice poziomu 1,3610.

Irlandia otrzyma wsparcie od UE

Dzięki pomocy przyznanej Irlandii poprawił się kurs euro. Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się przy niewielkiej zmienności złotego. Notowania EUR/PLN oscylują wokół wartości 3,9300, znajdując się od początku sierpnia w połowie kanału spadkowego.

Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

W październiku ceny najmu poszły w dół. Za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni zapłacimy średnio ok. 3,5 proc. mniej. Co oznacza to dla mieszkańców dużych miast, którzy zastanawiają się, jak ulokować swoje pieniądze?

W oczekiwaniu na dane o polskiej produkcji

Notowania złotego podczas czwartkowej sesji giełdowej były dość dobre. Para USD/PLN zdołała przebić istotne wsparcie na poziomie 2,9000, a następnie zeszła poniżej 2,8800. Minimum pary EUR/PLN uplasowało się w rejonach 3,9250.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

REKLAMA