REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Irlandia otrzyma wsparcie od UE

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki pomocy przyznanej Irlandii poprawił się kurs euro. Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się przy niewielkiej zmienności złotego. Notowania EUR/PLN oscylują wokół wartości 3,9300, znajdując się od początku sierpnia w połowie kanału spadkowego.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu miał miejsce test górnego ograniczenia tego kanału – zakończył się on niepowodzeniem, co jeszcze bardziej zwiększyło istotność wspomnianej formacji. Szanse na zdecydowaną zmianę sytuacji na krajowym rynku walutowym są obecnie niewielkie. Nawet jutrzejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie robi na inwestorach takiego wrażenia, jak jeszcze miesiąc temu.

REKLAMA

Większość uczestników rynku oczekuje pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Oczekiwania te jeszcze bardziej wzrosły po tym, jak A. Bratkowski – jeden z członków Rady, najsilniej opowiadających się za podwyżkami stóp – zmienił ton wypowiedzi na bardziej łagodny. Jego zdaniem minął już moment, kiedy można było wpłynąć na oczekiwania inflacyjne poprzez jednorazową, zdecydowaną podwyżkę kosztu pieniądza o 50 pb. W obecnym momencie RPP powinna kontynuować politykę niewielkich podwyżek w reakcji na ożywienie gospodarcze. Z ostatniej wypowiedzi Bratkowskiego wynika, iż przewiduje on pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie. Wskazuje on na istotną rolę czynnika walutowego jako hamującego presję inflacyjną w kraju. Znaczenie mocnego złotego w ograniczaniu inflacji wielokrotnie podkreślał również prezes Narodowego Banku Polskiego, M. Belka.

Dowiedz się także: Kiedy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

W notowaniach eurodolara możemy dziś obserwować lekkie wzrosty. Kurs EUR/USD doszedł w pobliże poziomu 1,3790, nie przebijając jednak tej wartości. Notowania euro względem dolara wsparła informacja, jaka napłynęła na rynek w niedzielę. Komisja Europejska wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym zadecydowały o przyznaniu wsparcia finansowego dla Irlandii. Według nieoficjalnych doniesień pomoc może osiągnąć wartość 80-90 mld euro. Do końca bieżącego miesiąca ECB, KE oraz MFW mają opracować szczegóły planu pomocy.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wsparcie dla eurodolara nie musi jednak być długoterminowe. Nawrót problemów finansowych w strefie euro może bowiem na dłużej pogorszyć nastroje względem wspólnej waluty. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że wkrótce Hiszpania i Portugalia mogą zgłosić się po podobną pomoc. W ostatnich tygodniach kłopoty finansowe gospodarek Eurolandu były na drugim planie, a uczestnicy rynku skupiali się na poluźnianiu polityki pieniężnej w USA. Problemy Irlandii nie pozwoliły jednak na dłużej zapomnieć o niestabilnej sytuacji finansowo-fiskalnej sporej części członków Eurolandu.

Dziś nie poznamy żadnych istotnych danych makro ze światowych gospodarek. Jednym z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych będzie wystąpienie szefa ECB o godz. 17.00. Przedstawi on sprawozdanie banku za 2009 r. przed Parlamentem UE. W ciągu tygodnia udostępnione zostaną natomiast publikacje, poświęcone m.in. indeksom PMI dla głównych gospodarek Eurolandu, a także rewizjom wstępnych odczytów dynamiki PKB ze strefy euro, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA