| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kontynuacja zwyżki dolara

Kontynuacja zwyżki dolara

Publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne z USA były korzystne dla dolara, zwłaszcza odczyt indeksu Philly FED, który wzrósł w grudniu do 24,3 pkt. wobec spodziewanego spadku do 15 pkt.

Dolar jednak aż tak dużo nie zyskał. Widocznie inwestorzy oczekują na wyniki szczytu Unii Europejskiej, na którym – jak się uważa – powinny być podjęte jedne z kluczowych dla przyszłości strefy euro decyzje. Na razie konkretów brak, a pojawiające się, pojedyncze wypowiedzi nie pozwalają wyrobić mocnego stanowiska. O tym, jak europejscy politycy są zdeterminowani, żeby osiągnąć kompromis, może świadczyć anonimowa wypowiedź jednego z dyplomatów dla agencji Reuters. Przyznał on, że jeżeli nie uda się uspokoić rynków finansowych, to szczyt może się przedłużyć, a Niemcy – zgodzić się na inicjatywę, która „zadziwi” rynki finansowe.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Sam fakt zamiaru powołania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego od 2013 r., o czym świadczą prace nad stosownymi zmianami w traktacie lizbońskim, może okazać się niewystarczający. Rynki są zainteresowane rozwiązania na teraz, które zapobiegłyby rozlaniu się kryzysu, a raczej ograniczyłyby jego zasięg na peryferiach Eurolandu w najbliższych tygodniach. Tym samym konieczne może okazać się zwiększenie deklarowanej kwoty w EFSF z obecnych 750 mld EUR do 1,5-2,0 bln EUR. Bez tego kroku nie uda się odwrócić trendu spadkowego na EUR/USD. Po godz. 16.10 kurs spadł poniżej poziomu 1,32.

Polecamy serwis: Inwestycje

Z kraju napłynęło dzisiaj kilka informacji. Główny Urząd Statystyczny podał dane nt. średniej dynamiki wzrostu płacy – odczyt na poziomie 3,6 proc. r/r w listopadzie jest niższy od prognoz i tym samym nieco zmniejsza oczekiwania, związane z podwyżką stóp procentowych. Poza tym zapiski z listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pokazały, że przepadły oba wnioski o podwyżkę stóp, o 25 p.b. i 50 p.b., gdyż przeważała opinia, że może to nadmiernie umocnić złotego, a w gospodarce na razie nie widać wyraźniej presji płacowej i inflacyjnej. Te informacje nie mogły pomóc dzisiaj złotemu, który nieznacznie stracił na wartości, w ślad za spadającym EUR/USD. Po południu euro oscylowało powyżej 3,99 zł, dolar drożał do 3,0250 zł, a frank był wart około 3,11 zł.

Test kluczowych okolic 1,3160-1,3170 wydaje się być nieunikniony w sytuacji nieudanego ataku na 1,3265, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego i zejścia poniżej 1,32 po południu. Jeżeli rejon 1,3160 zostanie sforsowany, to formacja „2B” zacznie być realizowana w pełni. Pierwszym celem staną się okolice 1,3060, wyznaczane przez minimum z 2 grudnia i linię trendu spadkowego, pociągniętą po szczytach od początku listopada. W przypadku zwyżek, kluczowe będzie pokonanie wspominanych 1,3265.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »