REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś rozpoczęła się konsolidacja złotego. Kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,01, zaś USD/PLN – 3,07. Polskiej walucie sprzyja opublikowany we wtorek, bardzo dobry wynik PKB w naszym kraju w III kw.

REKLAMA

Dodatkowo w najbliższych godzinach na notowania polskiej waluty powinien pozytywnie wpłynąć wyższy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla rodzimego sektora przemysłowego oraz umiarkowana stabilizacja sytuacji na światowych rynkach. W listopadzie indeks PMI dla Polski wzrósł do poziomu 55,9 pkt, podczas gdy prognozy zakładały jego spadek do 54,9 pkt. Wysoki odczyt tego wskaźnika daje podstawy do wiary w to, iż polska gospodarka w IV kw. rozwija się w równie szybkim tempie jak w III kw.

REKLAMA

Dzisiaj poznaliśmy również prognozę Ministerstwa Finansów, dotyczącą listopada w naszym kraju. Wskazuje ona na utrzymywanie się dynamiki wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie z października. Przewidywania te są w chwili obecnej raczej neutralne dla najbliższej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp. W grudniu koszt pieniądza powinien pozostać na dotychczasowym poziomie, bowiem RPP prawdopodobnie będzie chciała zyskać więcej czasu na obserwację sytuacji na światowych rynkach, przede wszystkim dalszego rozwoju wydarzeń w mniej rozwiniętych krajach strefy euro. Jednak podwyżka stóp na początku przyszłego roku jest jak najbardziej możliwa.

Z punktu widzenia analizy technicznej istotnym poziomem dla notowań EUR/PLN jest obecnie psychologiczna bariera 4,00. W najbliższych godzinach powinna ona hamować umocnienie złotego względem euro. Dopóki kurs pozostaje ponad jej poziomem, możliwe są próby powrotu do wzrostów, skala ewentualnej zwyżki nie powinna być już jednak zbyt duża. Z kolei trwałe przebicie 4,00 otworzyłoby drogę do przynajmniej kilkugroszowego spadku. W przypadku notowań USD/PLN takim kluczowym wsparciem jest pasmo 3,00-3,02.

Dowiedz się także: Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

REKLAMA

Pierwsze godziny dzisiejszej sesji przynoszą odreagowanie w notowaniach EUR/USD. Wartość euro względem dolara dotarła nawet chwilowo w okolice 1,3100. Tym samym zdołała powrócić ponad przebity wcześniej poziom 50 proc. zniesienia wzrostów, obserwowanych od czerwca do początku listopada br. O trwałym powrocie nie może być jeszcze mowy. Gdyby jednak nastąpił, będziemy prawdopodobnie obserwować konsolidację ponad tą wartością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umocnieniu sprzyjać będą oczekiwania inwestorów, związane z publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy. Doniesienia na temat zatrudnienia w USA skupiać będą uwagę uczestników rynku, w związku z czym na drugi plan powinny zejść ich obawy, związane z sytuacją w mniej rozwiniętych krajach strefy euro. Taki rozwój wydarzeń sprzyjać będzie stabilizacji sytuacji na światowych rynkach, przynajmniej do czasu publikacji oficjalnych danych z USA, które zostaną przedstawione w piątek.

Polecamy serwis: Lokaty

Wskazówek na temat tego, jak mogą wypaść wspomniane dane, dostarczy przedstawiony dzisiaj raport ADP o zmianie zatrudnienia poza sektorem rolniczym. Poznamy go o godz. 14.15. Oprócz tego podanych zostanie do wiadomości publicznej również kilka innych, interesujących wskaźników – m.in. indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego. Inwestorzy przede wszystkim jednak oczekiwać będą na piątkowy raport Departamentu Pracy USA, co może ograniczać reakcję rynku na publikacje innych danych.

Brak trwalszej reakcji na wczorajszą decyzję agencji S&P o umieszczeniu ratingu Portugalii na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia oceny wskazuje na to, iż obecnie inwestorzy mniej uwagi niż dotychczas poświęcają problemom strefy euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA