REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Nie zaskoczyła nikogo decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. RPA podkreśliła, iż presja inflacyjna i płacowa ma ograniczone możliwości w naszym kraju. Zagrożenie stanowi ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie i napływ na rynki wschodzące.

Sytuacja przemawia za tym, żeby nie zmieniać kosztu pieniądza. Rada postanowiła obserwować bacznie sytuację na świecie. Wydaje się, iż wobec takiej argumentacji RPP wstrzyma się z podwyżką również w grudniu, oczekując na dalszy rozwój wydarzeń na świecie, a przede wszystkim w mniej rozwiniętych krajach strefy euro.

REKLAMA

Rodzima waluta pozostawała w ostatnich godzinach pod silnym wpływem rynków zagranicznych. Na tych z kolei obserwowaliśmy wzrost awersji do ryzyka, co powodowało m.in. spadki na giełdach i osłabienie złotego. Tematem przewodnim wciąż pozostają kłopoty mniej rozwiniętych krajów strefy euro. Na początku dzisiejszej sesji dodatkową, negatywną presję stworzył konflikt pomiędzy Koreą Północną a Południową.

Dowiedz się także: Jakie są przyczyny wojny walutowej?

REKLAMA

Szczególną rolę odgrywa niepewność związana z niestabilną sytuacją polityczną Irlandii oraz obawy, że kryzys zaufania dotknie również Portugalię i Hiszpanię. W przypadku drugiego z wymienionych krajów na spadek zaufania inwestorów wskazuje dzisiejsza, niezbyt udana aukcja długu. Władze Hiszpanii musiały zaoferować za m.in. 3-miesięczne bony skarbowe znacznie wyższe oprocentowanie niż przed miesiącem. Dzisiaj obserwowaliśmy również wzrost rentowności obligacji wyżej wymienionych krajów. Wskazuje on na to, iż w najbliższych dniach negatywne nastroje wokół mniej rozwiniętych państw strefy euro będą prawdopodobnie utrzymywać się na rynkach, zniechęcając do nabywania ryzykowniejszych aktywów.

Nastroje te silnie szkodzą notowaniom euro względem dolara. Dzisiaj kurs EUR/USD zdołał pokonać dołki z minionego tygodnia (okolice 1,3450) i zszedł do najniższego poziomu od września. W najbliższym czasie celem dla jego notowań prawdopodobnie stanie się kluczowe wsparcie, usytuowane w okolicy 1,3350. Znajduje się tam poziom 38,2 proc zniesienia Fibonacciego wzrostów, obserwowanych od czerwca do listopada br. oraz szczyt z sierpnia, po osiągnięciu którego miała miejsce głębsza korekta. W pobliżu tej bariery prawdopodobnie rozstrzygną się losy notowań eurodolara, przynajmniej w krótkim terminie. Indeks tej waluty nie dostarczył jeszcze ostatecznych sygnałów do silniejszego umocnienia dolara, jednak jest tego bliski, bowiem testuje maksima z minionego tygodnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Kurs EUR/PLN w ostatnich godzinach po raz kolejny testował górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym pozostaje od sierpnia. Dopiero pokonanie tej bariery da sygnał do większego osłabienia złotego względem euro. Kurs USD/PLN ponownie zyskał potencjał do wzrostu w okolice psychologicznej bariery 3,0000. Chwilowo jego zwyżkę może hamować jednak najbliższy, istotny opór 2,9600.

Niepokój, związany z sytuacją w mniej rozwiniętych krajach strefy euro, nieco odwrócił uwagę inwestorów od fundamentalnych doniesień ze Stanów Zjednoczonych. Dane o PKB USA za III kw. zrewidowano dzisiaj w górę do zannualizowanego poziomu 2,5 proc., co wsparło ruch spadkowy w notowaniach EUR/USD, jednak nie pomogło giełdom. Chwilowo informacje ze Stanów Zjednoczonych mogą być na ustach uczestników rynku, bowiem za kilka godzin zostaną przedstawione zapiski z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA