reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Inwestorzy pod wrażeniem spekulacji na temat Portugalii

Inwestorzy pod wrażeniem spekulacji na temat Portugalii

Wydarzenia z ostatnich godzin upłynęły w atmosferze spekulacji. Zdaniem dziennikarzy Financial Times Deutschland państwa strefy euro i przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego wywierają presję na Portugalię, aby ta zaczęła zabiegać o pomoc finansową. Spekulanci byli przygotowani na taki bieg wydarzeń za kilka tygodni. Sprawa Portugalii miałaby odwrócić uwagę od sytuacji w Hiszpanii. Ta ostatnia rzutowałaby na kurs euro i pozwoliła sprawdzić skuteczność unijnych mechanizmów pomocowych.

Niezależnie od tego, czy dziennikarze mieli rację, oczywistą reakcją jest mocne dementi ze strony portugalskiego rządu. Niemniej taki tok myślenia, jaki zaprezentowano w FTD, pokazuje, że spekulanci poznali już dość prosty schemat atakowania poszczególnych, słabych ogniw w strefie euro i tylko pewne działania wyprzedzające mogą zapobiec dalszej, silnej przecenie EUR w perspektywie kolejnych miesięcy. Zwłaszcza, że temat irlandzki wcale nie został rozwiązany. Tak, jak można się było tego spodziewać, wczoraj po południu Enda Kenny, szef głównej partii opozycyjnej – Fine Gael, zapowiedział zmiany w planie oszczędnościowym, jeżeli jego partia dojdzie do władzy. Z kolei Eamon Gilmore z Partii Pracy dodał, że plan daje małe szanse na stworzenie nowych miejsc pracy. Innymi słowy, kampania wyborcza na Wyspach już się rozpoczęła. W takim układzie można się spodziewać, że analitycy Moody’s dość szybko zdecydują się na obniżkę ratingu – raczej nie będziemy musieli czekać na to kilka tygodni – a podobną decyzję podejmie też Fitch. Niemniej te oczekiwania mogą być uwzględnione w cenie EUR i nie muszą doprowadzić do kolejnej, silnej przeceny.

Wczoraj po południu Axel Weber z Europejskiego Banku Centralnego dał do zrozumienia, że Europa będzie bronić projektu, jakim jest wspólna waluta, podejmując ku temu stosowne działania. Wcześniej w obronie euro wystąpiła też niemiecka kanclerz Angela Merkel, chociaż podtrzymała swoje postulaty, iż obligatariusze powinni też solidarnie ponosić koszty ratowania zagrożonych krajów. Przewiduje się, że takie założenia pojawią się od 2013 r.

Dzisiaj rano inwestorom zaszkodziły wieści z Korei – reżim komunistyczny zagroził, że wspólne manewry wojsk Korei Południowej i USA mogą prowadzić do wojny pomiędzy państwami koreańskimi. Niemniej wydaje się, że mamy do czynienia z grą dyplomatyczną, której celem jest wymuszenie większej pomocy finansowej. Wpływ tych informacji na rynki powinien być ograniczony. W nocy agencje podały treść wystąpienia szefa Banku Australii (RBA) w tamtejszym parlamencie. Glenn Stevens zasygnalizował, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, co oddaliło perspektywę ich kolejnej podwyżki na początku 2011 r. Teraz rynek wycenia taką możliwość dopiero na połowę 2011 r., co negatywnie przełożyło się na notowania AUD. Kurs AUD/USD spadł nad ranem w okolice 0,9670.

W kraju złoty wyraźnie stracił nad ranem przez plotki nt. Portugalii i informacje z Korei, ale też za sprawą słów Adama Glapińskiego z Rady Polityki Pieniężnej. Dotychczasowy „jastrząb” najwidoczniej już nim nie jest – jego zdaniem podwyżka stóp procentowych nie byłaby w tej chwili właściwa, gdyż nasiliłaby spekulacyjną presję na umocnienie się złotego. O tym, że stóp procentowych nie należy podnosić, mówiła dzisiaj rano także Zyta Gilowska z RPP. Reasumując – są to sygnały, że Rada nie podwyższy stóp procentowych ani w grudniu, ani w styczniu. Nie jest to tym samym impuls, który mógłby wzmocnić złotego. W tym względzie musimy poczekać na dane o PKB za III kwartał, które GUS poda we wtorek. Niemniej kluczowy wpływ na złotego będą mieć informacje z rynków międzynarodowych i tutaj należy szukać czynników, które będą mogły wesprzeć naszą walutę.

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama