REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niespodziewana zmiana kursu EUR/USD

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Nie pierwszy raz kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę na to, że trzeba podjąć wszelkie niezbędne środki, aby utrzymać stabilność europejskiej waluty. Dowodzi to tego, jak istotny jest szczyt Unii Europejskiej i decyzje, które w trakcie niego zapadną.

REKLAMA

Nie da się ukryć, że część inwestorów zakłada pozytywne wyniki szczytu. Nie można wytłumaczyć inaczej zignorowana ostrzeżeń Moody’s dla Grecji. Wczoraj agencja wpisała ten kraj na listę obserwacyjną z możliwością obniżki ratingu. Trudno również znaleźć inną przyczynę mocnego cięcia ratingu dla Irlandii dzisiaj rano. Oczywiście, w pewnym sensie do zwyżki EUR/USD przyczyniła się korekta notowań dolara względem głównych walut, która nastąpiła wskutek wczorajszych informacji o uchwaleniu przez Kongres ulg podatkowych, co doprowadziło do wzrostów na nowojorskiej giełdzie, ale też stało się pretekstem do obniżenia rentowności obligacji rządu USA po kilku dniach ich mocnego wzrostu.

REKLAMA

W najbliższych godzinach notowania EUR/USD mogą iść dalej w górę – opublikowany o godz. 10.00 indeks IFO z Niemiec po raz kolejny przebił prognozy i wzrósł w grudniu do 109,9 pkt., wobec prognozowanego spadku 109,1 pkt. To pokazuje, że niemiecka gospodarka ma się świetnie. To także bardzo dobra wiadomość dla Polski, co powinno przełożyć się na wyraźniejsze umocnienie złotego. Zwłaszcza, jeżeli dane, opublikowane przez GUS o godz. 14.00, będą lepsze od prognoz.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

EUR/PLN:

Dzienne wskaźniki sugerują spadki. Wydaje się prawdopodobne, że po kilku dniach odbijania się od wsparcia na poziomie 3,9750, w końcu uda się je.sforsować. W takiej sytuacji celem staną się okolice 3,95, a w tygodniu przedświątecznym – strefa 3,92-3,93. Opór to nadal rejon 3,99.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Dolar odbił się wczoraj od oporu w rejonie 3,03 i dzisiaj rano spadł poniżej 3,00. Obecnie łamane jest wsparcie na 2,99. To jeszcze dzisiaj powinno otworzyć drogę do ruchu w stronę 2,97. Kluczowy będzie test 2,95, do czego może dojść w poniedziałek.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Wczoraj udało się obronić wsparcie na poziomie 1,3160-70, co sprawiło, że w kolejnych godzinach byliśmy świadkami ataku popytu. Wyjście ponad poziom 1,3290, gdzie przebiega obecnie linia trendu wzrostowego, pociągnięta od dołka z początku grudnia br., a którą naruszyliśmy dwa dni temu, daje szanse na to, że do poniedziałku celem zwyżki będzie test okolic 1,3400-1,3423. Dopiero spadek poniżej w/w poziomu 1,3290 byłby sygnałem, że znów lepiej preferować scenariusz spadkowy.

GBP/USD:

Rynek zaczyna kreślić formację podwójnego dna z okolic 1,5530. Mocnym wsparciem na dziś stał się poziom 1,56. Nie wykluczone, że dzisiaj będziemy świadkami ataku na opór 1,5650. Jego sforsowanie otworzy drogę do zwyżki w stronę 1,57.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA