REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Akcje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki

ZUS w swoich najnowszych interpretacjach stwierdził, że wspólnik sp. z o.o., który za czynności wykonywane na rzecz spółki (tj. czynności określone w umowie spółki), bez zawierania ze spółką odrębnej umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu jako zleceniobiorca.

Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej

Czy można pozbyć się wspólnika w sp. z o.o. bez wytaczania powództwa przed sądem? Okazuje się, że wspólnicy mogą już w umowie uregulować procedurę, która na to pozwoli.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

REKLAMA

Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest korporacją kapitałową, niezależną od jej składu osobowego, dlatego też może on się zmieniać w trakcie trwania spółki, o ile oczywiście rozporządzenie udziałami nie będzie nieważne!

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.

W październikowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe po silnej obniżce stopy referencyjnej przez RPP, a także dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji w obliczu rekordowego podnoszenia stóp procentowych przez Fed.

Dofinansowanie sp. z o.o. bez zapłaty podatku dochodowego

W sytuacji, gdy spółka przechodzi czasowe problemy rozwiązaniem mogą okazać się dopłaty od wspólników wolne od podatku dochodowego, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Jakich?

REKLAMA

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - sierpień 2023 r.

W sierpniowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI:
- analizują otoczenie makro-ekonomiczne Polski, USA i Strefy Euro w kontekście postępujących procesów dezinflacyjnych, 
- dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji oraz odpowiadają m.in. na pytanie, dlaczego sektor energetyczny został „gwiazdą miesiąca”,
- sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe.

Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.

Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: 
- jaki wpływ na sytuację rynkową wywarły ostatnie komunikaty banków centralnych oraz polityka pieniężna Chin,
- jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, 
- dlaczego krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości, 
- jakie są dalsze perspektywy dla obligacji.
Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - luty 2023 r.

Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: 

  • jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, 
  • jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz na rynkach globalnych w skomplikowanym i nerwowym otoczeniu 
  • jaki wpływ na rynek akcji wywarły ostatnie decyzje banku federalnego, 
  • co dzieje się na rynku papierów dłużnych. 

Akcje, obligacje, giełda, gospodarka. Co nas czeka w 2023 roku?

W styczniowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI przedstawiają m.in.: podsumowanie pełnego zdarzeń 2022 roku, omówienie poszczególnych klas aktywów, analizę wskaźników makro oraz ocenę perspektyw globalnych i prognozę na najbliższe miesiące 2023 roku.

Upadłość spółki z. o.o. W jakich przypadkach dopuszczalna?

W jakich przypadkach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może ogłosić upadłość?

Akcje, obligacje, giełda listopad/grudzień 2022 r., prognozy 2023 – komentarz rynkowy

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają m.in.: (1) na ile komunikaty oraz działania podejmowane przez FED wpływają na światowe rynki oraz jakie płyną z tego wnioski dla nas, (2) czy już czas inwestować w akcje polskich spółek, (3) czy obligacje dają już zarobić i jeżeli tak – które, (4) co dalej z inflacją – prognozy.

Czy spółka z o.o. może wypłacić prezesowi premię świąteczną?

Premia świąteczna. Spółka z o.o. w ramach premii świątecznych chce wypłacić premię prezesowi spółki (prezes jest emerytem i nie pobiera żadnego wynagrodzenia). Czy jest taka możliwość?

Za jakie zaległości podatkowe odpowiada członek zarządu?

Za zaległości podatkowe spółki z o.o. odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu. Ordynacja podatkowa przewiduje jednak wyjątkowe sytuacje, które mogą tę odpowiedzialność wyłączyć.

Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa to dwie najczęściej wybierane formy prawne prowadzonej działalności w ramach spółki. Mają swoje podobieństwa, jednak wciąż posiadają cechy odróżniające.

Akcje, obligacje, giełda we wrześniu 2022 r. – komentarz rynkowy

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają m.in.: (1) czy warto utrzymywać dziś wyższy niż zwykle poziom gotówki w portfelu, czy możemy liczyć na pojawiające się okazje inwestycyjne, (2) jakie rysują się perspektywy dla rynków akcji – tak krajowych, jak i zagranicznych, (3) jaki wpływ na nastroje inwestorów rynku obligacji ma utrzymująca się, uporczywa inflacja.

Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają co wpływa na to, że wskaźnik wyprzedzający koniunktury jest zaskakująco niski, dlaczego inflacja w Polsce znajduje się na bardzo wysokim poziomie oraz czy i kiedy zacznie spadać?

Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji

Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.

Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy

Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

Akcje, obligacje, giełda w maju 2022 r. – komentarz rynkowy

Jakie trendy na rynkach akcji i obligacji były obserwowane w maju 2022 r.? Na co powinni być gotowi inwestorzy w kolejnych miesiącach?

Rejestracja spółki przez S24, czy w formie klasycznej?

Już od ponad dekady spółkę z o.o. można zarejestrować w Polsce przez Internet. 7 lat temu ta możliwość objęła spółkę jawną i komandytową, a niedawno również prostą spółkę akcyjną. Wszystko za sprawą systemu S24, który z definicji powinien umożliwić założenie i rejestrację spółki w 24 godziny, bez zbędnych formalności. Czy jednak taka forma jest lepsza od klasycznej? Jak wygląda procedura rejestracji? Jakie są zalety, a jakie wady systemu S24?

Krach na GPW po napaści Rosji na Ukrainę; WIG20 spadł 10,87 proc.

Rozpoczęty nad ranem najazd Rosji na terytorium Ukrainy przesądził o wyniku czwartkowej sesji na GPW. Indeks WIG20 spadł o 10,87 proc. do 1.817,45 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od 52 tygodni. Zniżkowały kursy wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu.

Kto powinien obawiać się bańki na amerykańskiej giełdzie?

Jak na razie nie ma mowy o załamaniu lub krachu na giełdzie, ale trzeba przyznać, że środowisko maklerskie już teraz bije na alarm. Czy giełda będzie kością niezgody?

Notowania w górę po informacji o szczepionce na COVID-19

Notowania na europejskich rynkach zwyżkowały w poniedziałek po tym, jak na rynku pojawiły się informacje o postępach w pracach nad szczepionką na koronawirusa ze strony Pfizera i BioNTech. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.

Sytuacja na giełdzie GPW - ruszają przeceny dla inwestorów

GPW notuje spadki. Eksperci wskazują, że mamy do czynienia z “przecenami” akcji, które mogą stać się szansą dla nowych inwestorów.

Zawyżone ceny akcji, a inwestorów nie brakuje [VIDEO]

W wielu branżach ceny akcji są już mocno zawyżone, w porównaniu do wyników finansowych spółek. Jednak pomimo wysokiego poziomu ryzyka, inwestorów kusi szansa na pokaźną stopę zwrotu. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Z dniem 1 marca 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Wspólnik większościowy w spółce z o.o. a obowiązkowe oskładkowanie w ZUS

Czy wspólnik posiadający większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegał obowiązkowemu oskładkowaniu w ZUS? Jakie jest stanowisko sądów w tej kwestii?

Czy obligacje to pewna inwestycja w kapitał na światowych rynkach?

Maleją oszczędności polskich gospodarstw domowych, co spowodowane jest zarówno sytuacją na rynku pracy, jak i inflacją. Z kolei stopy procentowe nie dają zarobić na depozytach. Jak bezpiecznie pomnożyć kapitał w czasach koronawirusa?

Dematerializacja akcji od 1 stycznia 2020 r. – co oznacza w praktyce? (wywiad)

Nowe przepisy w zakresie dematerializacji akcji weszły w życie 1 stycznia 2020 r. Jak w praktyce wygląda proces dematerializacji akcji? O czym powinny pamiętać spółki? O kluczowe zagadnienia zapytaliśmy radcę prawnego Rafała Semczyszyna, autora bloga www.dematerializacja.pl, poświęconemu w całości zagadnieniom związanym z dematerializacją akcji oraz pana Bartosza Krzesiaka, Dyrektora Departamentu Emisji Akcji w Domu Maklerskim Navigator.

Dematerializacja akcji 2021: jakie obowiązki dla spółek w 2020 r.?

Akcje wyemitowane w formie papierowej utracą moc i ulegną obowiązkowej dematerializacji z dniem 1 stycznia 2021 r. W związku z tym już na dzień 1 stycznia 2020 r. wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne będą musiały posiadać stronę internetową. To nie jedyny obowiązek przedsiębiorców, dlatego już teraz warto zapoznać się z nowymi przepisami.

Sprzedaż udziałów lub akcji – jak uniknąć impasu i bezpiecznie zamknąć transakcję?

Negocjacje dotyczące sprzedaży udziałów lub akcji to skomplikowany i długotrwały proces. Jak przygotować ten proces pod kątem biznesowym i prawnym? Kto może taki proces przeprowadzić?

Sejm przyjął zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Sejm uchwalił rządową nowelizację Kodeksu spółek handlowych, której celem jest wprowadzenie obligatoryjnej tzw. dematerializacji akcji na okaziciela i akcji imiennych.

Uprzywilejowanie udziałów w spółce z o.o. a uprawnienia osobiste wspólników

Przedstawiony w kodeksie spółek handlowych katalog uprzywilejowań udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter otwarty. Zatem oprócz uprzywilejowania udziałów co do głosu na zgromadzeniu wspólników i co do sposobu uczestnictwa w podziale majątku spółki w przypadku jej likwidacji, dopuszczalne jest wprowadzenie w umowie spółki niewymienionych w kodeksie spółek handlowych uprzywilejowań, jak np. prawa pierwszeństwa obejmowania udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym spółki.

Wniosek do KRS - 6 przypadków w których wymagany będzie dodatkowy podpis

Wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego to codzienność każdej spółki kapitałowej w Polsce. KRS daje możliwość uzyskania informacji o każdym przedsiębiorcy podlegającemu obowiązkowi wpisu do tego rejestru. Do właściwego wydziału KRS składa się zarówno wniosek o rejestrację podmiotu jak i wnioski o zmianę danych. Na pozór podpisanie takich dokumentów wydaje się proste, ale w praktyce przysparza wiele problemów.

Planowana dematerializacja akcji

Projekt ustawy, zaproponowany w styczniu 2017 roku przez Ministra Sprawiedliwości, wprowadzić ma daleko idące modyfikacje przepisów również w Kodeksie Spółek Handlowych (dalej: KSH). Oparty został przede wszystkim na założeniu, że nie ma powodu, aby system prawny dłużej chronił anonimowość akcjonariuszy spółki akcyjnej i komandytowo – akcyjnej. Służąca realizacji tego celu obowiązkowa dematerializacja akcji, zgodnie z pierwotnym planem, powinna pojawić się w polskim porządku prawnym z dniem 1 lipca 2018 roku.

Rządowa strategia dla rynku kapitałowego

W ub. roku na głównym parkiecie zadebiutowało tylko 8 spółek, a opuściło go 14. Najwyższe w Europie opłaty transakcyjne nie zachęcają do emisji i handlu akcjami na polskiej giełdzie. Sytuację ma zmienić rządowa strategia dla rynku kapitałowego. Jej efekty poznamy za kilka lat, ale wtedy może być już za późno. Obecnie przedsiębiorcy pozyskują środki głównie z kredytów. Emitenci, domy maklerskie i inwestorzy oczekują ulg podatkowych, poluzowania gorsetu regulacyjnego, a także poprawy płynności na parkietach. Postulują też ograniczenie działań administracyjnych na rzecz stricte rynkowych.

Nowe przepisy w zakresie publicznej emisji papierów wartościowych

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw chce skorzystać z nowej unijnej szansy. Pozyskane środki przeznaczy głównie na spłatę kredytów.

Rachunek escrow zabezpieczy transakcję zbycia udziałów lub akcji

Strony transakcji sprzedaży udziałów (akcji) zazwyczaj nie są sobie wcześniej znane a rozpoczęcie negocjowania warunków umowy jest pierwszą okazją do nawiązania między nimi kontaktu. Zrozumiałe jest że, w szczególności w takich przypadkach kupujący i sprzedający mają do siebie ograniczone zaufanie, a sama transakcja może być kwalifikowana jako ta o podwyższonym ryzyku. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie interesów majątkowych obu stron transakcji i tym samym zminimalizowanie ryzyka kontraktowego, jest rachunek zastrzeżony (rachunek escrow).

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych - zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Przewiduje on zmiany w zakresie m.in. kadencji członków organów spółek kapitałowych, porządku obrad zgromadzenia, dokumentu akcyjnego, postępowania o wykreślanie przedsiębiorcy z CEIDG. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – nowy typ spółki kapitałowej

Ministerstwo Rozwoju proponuje utworzenie nowego rodzaju spółki - Polskiej Spółki Akcyjnej (PSA) - jako alternatywy dla spółki z o.o. i spółki akcyjnej. Pomysł dedykowany jest startupom, stykającym się z wieloma przeszkodami ograniczającymi ich rozwój w fazie początkowej, m.in. trudnościami w rozpoczęciu działalności, pozyskiwaniem kapitału czy likwidacji w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. PSA ma ułatwić firmom innowacyjnym rozwój, pozyskiwanie finansowania, jak i przygotowanie się do wejścia w dojrzałą fazę działalności. Zarys koncepcji PSA znajduje się na etapie pre-konsultacji.

Wkłady w spółce z o.o. - sposób opodatkowania

Dla celów podatkowych ważne jest prawidłowe ustalenie czy wnoszony przez nas aport stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z przepisami ustaw o podatkach dochodowych przychód powstały przy wniesieniu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest zwolniony od opodatkowania.

Objęcie, umorzenie, sprzedaż udziałów i akcji – skutki dla rozliczeń VAT

W obrocie gospodarczym zapłata za objęte udziały czy akcje w innej spółce następuje w różnej formie. Ma to wpływ na rozliczenie VAT od tych transakcji. Tak samo jest w przypadku umorzenia udziałów czy akcji. Jednak nie ma jednolitego stanowiska wśród sądów, czy organy podatkowe prawidłowo nakazują naliczać VAT od przekazywanej w formie rzeczowej zapłaty za umorzone udziały lub akcje.

Jak założyć jednocześnie dwie spółki?

Czy podczas jednej wizyty u notariusza możliwe jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej? Z pewnością stanowiłoby to ułatwienie dla niejednego przedsiębiorcy.

Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne

Proces przekształcenia spółki jest złożony. Wymaga współpracy wielu osób, nie tylko w ramach samej przekształcanej spółki. O przekształceniu decyduje wola samych wspólników, jednak muszą pamiętać o obowiązkach, jakie na nich ciążą, oraz terminach dokonywania odpowiednich czynności.

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakończenie działalności przez likwidację dotyczy wszystkich rodzajów spółek, zarówno kapitałowych, jak i osobowych. Powodów likwidacji jest w zasadzie tyle, ile jest spółek, ponieważ każde zakończenie działalności ma swoją większą lub mniejszą specyfikę.

Odpowiedzialność członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę

Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada własnym majątkiem za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, jeżeli zbyt późno złożył wniosek o ogłoszenie upadłości zadłużonej spółki, a egzekucja wobec niej okazała się bezskuteczna. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt II UK 199/15).

REKLAMA