Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.
REKLAMA
REKLAMA
- Przejęcie kontroli nad spółką
- Czym jest premia za kontrolę?
- Premia za kontrolę wyniosła 13,6 proc.
- Niższa aktywność na rynku wezwań
Przejęcie kontroli nad spółką
Analiza przeprowadzona przez KPMG objęła 133 wezwania, z których 122 zakończyło się sukcesem tj. wzywający zakupił przynajmniej część akcji objętych wezwaniem. W 37 przypadkach (tj. 30 proc. z wezwań zakończonych sukcesem) inwestorzy nabyli kontrolny pakiet akcji w przejmowanym podmiocie.
REKLAMA
Średnia wartość udanego wezwania zakończonego przejęciem kontroli nad spółką wyniosła 830 mln zł, a średnia premia za kontrolę została oszacowana na poziomie 13,6 proc.
Czym jest premia za kontrolę?
Premia za kontrolę stanowi dodatkową premię ponad wartość godziwą udziałów we własności spółki, którą inwestor kapitałowy jest skłonny zapłacić, żeby przejąć kontrolny pakiet akcji w spółce.
Kontrolny pakiet akcji w spółce umożliwia nie tylko dokonywanie zmian w składzie zarządu lub ustalanie zasad wynagrodzeń, ale de facto daje posiadaczowi kontrolnego pakietu bezpośredni wpływ na funkcjonowanie spółki oraz jej strategiczny kierunek rozwoju. Dodatkową korzyścią płynącą z przejęcia kontroli nad spółką jest wpływ na kreowanie jej polityki dywidendowej.
Premia za kontrolę wyniosła 13,6 proc.
REKLAMA
W wyniku najnowszej analizy rynku wezwań w Polsce dokonanej przez KPMG, premia za kontrolę została oszacowana na poziomie 13,6 proc. Podstawą oszacowania była kalkulacja średniej arytmetycznej z median premii oferowanych przez wzywających ponad kursy akcji spółek objętych wezwaniami kolejno dzień, miesiąc, dwa miesiące oraz trzy miesiące przed datami wezwań.
W stosunku do poprzedniego badania obejmującego okres 2018-2022 premia za kontrolę zanotowała spadek w wysokości 1,3 p. p., powracając do poziomu sprzed 3 lat, który obejmował okres 2016-2020.
Do spadku premii za kontrolę w najnowszym badaniu przyczyniły się znacząco wezwania ogłoszone w 2023 r. - premie oferowane w poprzednich latach były zauważalnie niższe.
Niższa aktywność na rynku wezwań
REKLAMA
- Nasza analiza pokazuje, że aktywność na rynku wezwań w Polsce w ostatnich latach uległa zmniejszeniu, a premia za kontrolę w 2023 roku była zauważalnie niższa w porównaniu z wcześniejszymi latami. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wezwanie z zamiarem wycofania akcji z obrotu giełdowego, co w przypadku powodzenia zmniejsza liczbę spółek notowanych na warszawskim parkiecie – mówi Tomasz Wiśniewski, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu Wycen w Europie Środkowo-Wschodniej, KPMG w Polsce. Premie na GPW są obecnie istotnie niższe niż na wiodących giełdach światowych takich jak LSE, NYSE czy NASDAQ, gdzie wynoszą około 30% - dodaje.
Spadek premii za kontrolę może wskazywać, że inwestorzy bardziej skrupulatnie analizują potencjalne korzyści z przejęcia spółki i nie chcą przepłacać za synergie, które będzie trudniej zrealizować – dodaje Tomasz Regulski, Partner Associate w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu Wycen w KPMG w Polsce.
Z analizą można zapoznać się na stronie: Premia za kontrolę w Polsce (lata 2019-2023) - KPMG Poland
Źródło:
KPMG
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA