REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.

Giełda
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: - jaki wpływ na sytuację rynkową wywarły ostatnie komunikaty banków centralnych oraz polityka pieniężna Chin,- jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, - dlaczego krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości, - jakie są dalsze perspektywy dla obligacji.Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu.

RYNKI GLOBALNE – AKCJE 

Sprzeczne dane makroekonomiczne, jakie napływają z USA, Europy i Chin sprawiają, że rośnie konsternacja odnośnie możliwych scenariuszy gospodarczych na 2023 r. tj. wzrostu czy spowolnienia gospodarczego oraz poziomu inflacji. W naturalny sposób wraca dyskusja o tym, jakie będzie dalsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykański Bank Rezerwy Federalnej (Fed) i Europejski Bank Centralny (ECB). Z drugiej strony, mamy ekspansywną politykę pieniężną Chin, która stoi w sprzeczności z polityką wiodących banków centralnych. Na dziś komentarze przedstawicieli banków centralnych są głównym determinantem tego, co dzieje się na rynkach akcji. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sezon publikacji wyników spółek za czwarty kwartał 2022 roku w USA i Europie, który przynosi wiele pozytywnych zaskoczeń – zarówno pod względem skali wzrostu przychodów spółek, jak i ogólnej jakości ich wyników. Mamy tu na myśli przede wszystkim rentowność operacyjną spółek. 

Po znakomitym zachowaniu akcji w styczniu, w lutym nastąpiła korekta. Pomimo tego, wyceny akcji amerykańskich i europejskich utrzymują na poziomach powyżej długoterminowych średnich. To sprawia, że ich relatywna atrakcyjność obniżyła się.

Podtrzymujemy naszą opinię, że rok 2023 zapowiada się trudny i zmienny, a rynki wyceniają już scenariusz „miękkiego lądowania” gospodarki.

REKLAMA

prognozy wzrostu PKB państw w Europie w 2023 roku

prognozy wzrostu PKB państw w Europie w 2023 roku

prognozy wzrostu PKB państw w Europie w 2023 roku

Źródło zewnętrzne

RYNEK KRAJOWY – AKCJE 

REKLAMA

W minionym miesiącu, akcje dużych spółek (WIG20 TR) spadły o 2,9%, podczas gdy indeksy średnich i małych spółek (mWIG40 i sWIG80) wzrosły odpowiednio o 0,2% i 1,0%. 

Godnym odnotowania jest fakt, że krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości. Znajduje to odzwierciedlenie w słabym zachowaniu dużych spółek, lepszym zachowaniu średnich spółek i bardzo dobrym zachowaniu małych spółek. W efekcie indeks WIG jako całość zachowuje się przeciętnie (głównie ze względu na wysoki udział dużych spółek, a w szczególności z wysokim udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie). Wielki powrót podatku od zysków nadzwyczajnych oraz negatywna dla sektora bankowego opinia TSUE to główne przyczyny, dla których wyceny dużych spółek na polskim rynku są pod presją w krótkim okresie.

Podsumowując, polskie akcje nadal są tanie, ale wracamy do giełdy dwóch prędkości – z jednej strony mamy nisko wycenione spółki z udziałem Skarbu Państwa oraz spółki prywatne, gdzie dyskonto wycenowe do europejskich spółek znacznie się zmniejszyło w ostatnim czasie.

OBLIGACJE KORPORACYJNE

Na rynku obligacji korporacyjnych po styczniowym entuzjazmie zostały już tylko wspomnienia.   W ślad za mocnymi danymi z amerykańskiej gospodarki, w lutym rynek zaczął silniej wyceniać kolejne podwyżki stóp procentowych. To przełożyło się na wzrosty rentowności obligacji skarbowych i korporacyjnych. 

Na zagranicznych obligacjach korporacyjnych nadal nie widać wzrostu spreadów kredytowych, czego należałoby oczekiwać w środowisku dynamicznego zacieśniania polityki pieniężnej. 

Z kolei przecena na lokalnym rynku mogła być spowodowana zarówno wzrostem rentowności obligacji skarbowych, jak i niekorzystną opinią rzecznika TSUE ws. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. 

Po 2% zyskach funduszy obligacji korporacyjnych w styczniu, stopy zwrotu w lutym oscylowały wokół 0,2%. 

Na rynku pierwotnym działo się niewiele, zwłaszcza w porównaniu ze styczniem i grudniem.  Wyemitowanych zostało kilka emisji obligacji o niewielkich kwotach i skierowanych głównie do klientów indywidualnych.       

OBLIGACJE SKARBOWE 

Po optymistycznym początku roku, w lutym fundusze obligacji skarbowych dostały zadyszki. Pomimo negatywnych stóp zwrotu w tym miesiącu, wyniki od początku roku cały czas są dodatnie i relatywnie wysokie. Nastroje na rynkach dłużnych pogorszyły się na skutek wyższego od oczekiwań odczytu wskaźnika inflacji konsumenckiej za styczeń (17,6% vs 17,2% oczekiwania rynkowe). Oczywiście, inwestorzy oczekiwali wzrostu inflacji, jednak w dużo mniejszej skali. 

Niestety to kolejny sygnał płynący z gospodarek, że proces dezinflacji nie będzie przebiegał tak gładko, jak oczekiwali tego do tej pory inwestorzy. Widzimy, że inflacja jest „lepka” i uporczywa, a silny rynek pracy będzie utrudniał bankom centralnym zadanie powrotu z cenami konsumenckimi do celu w średnioterminowym horyzoncie.

Tak jak do tej pory, hossa na rynkach obligacji była napędzana przez wiarę w szybki proces spadku CPI i rychłego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych zagranicą. Jednak ostatnie dane i wypowiedzi przedstawicieli władz monetarnych rozwiały te nadzieje. Oznacza to niestety, że droga do niskiej inflacji - a co za tym idzie relatywnie wysokich stóp zwrotu z obligacji skarbowych - nie będzie ani łatwa, ani szybka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA