REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

Rynki globalne – akcje

REKLAMA

Inflacja, podwyżki stóp procentowych, recesja i wojna to główne tematy, którymi żyją teraz inwestorzy na większości rynków. Inflacja wciąż jest wysoka, ale możemy być blisko jej szczytu, ponieważ widać już pierwsze oznaki słabości na rynku surowców przemysłowych i stabilizację wciąż wysokich cen węglowodorów (gaz, ropa i węgiel). Jednocześnie większość banków centralnych, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji, prowadzi agresywną politykę podwyżek stóp procentowych. Widać już pierwsze „sukcesy” w postaci schładzania konsumpcji i inwestycji. Jednocześnie szybkie schładzanie gospodarek wywołuje dyskusję o tym, kiedy cykl podwyżek stóp należy zakończyć i kiedy – co może wydać się dziwne – zacząć je obniżać.

REKLAMA

Rynki akcji. W opinii ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI akcje amerykańskie i europejskie nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym, podczas gdy akcje chińskie są wycenione relatywnie nisko. Kluczowym pozostaje dalsze tempo podnoszenia stóp procentowych przez wiodące banki centralne w kontekście pogarszających się perspektyw makroekonomicznych oraz perspektyw biznesowych poszczególnych branż.

Rynek krajowy – akcje

Głównymi tematami inwestycyjnymi w Polsce pozostają: nowe wsparcie dla kredytobiorców („wakacje kredytowe”), które są kolejnym ciosem w sektor bankowy, a także wysoka inflacja, której będą towarzyszyć dalsze podwyżki stóp procentowych. Po szokowych podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne Czech i Węgier (odpowiednio o 125 i 185 punktów bazowych) eksperci VIG/C-QUADRAT TFI nie spodziewają się niczego dobrego. Wojna z inflacją ma swoje konsekwencje, a będą nimi niższa dynamika wydatków konsumenckich i niższy poziom inwestycji firm.

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r.

WYSZCZEGÓLNIENIE

czerwiec 2022

06.2021 = 100

05.2022 = 100

OGÓŁEM

115,6

101,5

Żywność i napoje bezalkoholowe

114,1

100,7

Nośniki energii

135,3

103,0

Paliwa do prywatnych środków transportu

146,7

109,4

źródło: GUS

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w czerwcu o 6,7%, a indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich (mWIG40) spadły odpowiednio o 7,8% i 6,4%. Indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 4,9%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie wyceny spółek należących do indeksu WIG znajdują się poniżej średnich poziomów historycznych (aktualny wskaźnik cena/wartość księgowa oscyluje wokół wartości 1,0x tj. z ok. 20% dyskontem w stosunku do 10-letniej średniej), a szanse i ryzyka dla polskiego rynku akcji są zbilansowane. Pozytywne jest to, że jedyną obroną w czasie bessy są niskie wyceny przedsiębiorstw, co naturalnie ogranicza dalszą sprzedaż. Dodatkowo, obserwujemy rosnącą liczbę spółek, których wartość likwidacyjna przewyższa ich kapitalizację rynkową. Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że jest to czas, w którym należy intensywnie analizować dostępne na polskim rynku możliwości inwestycyjne.

              

Obligacje korporacyjne        

W czerwcu na rynku wtórnym obligacji korporacyjnych w Polsce przeważały spadki cen. Jednak nie były one znaczące, ani nie dostarczały takiej zmienności i tylu emocji jak w przypadku obligacji skarbowych. Jednocześnie, poziom stawek referencyjnych WIBOR rósł (w przypadku WIBOR6M o 0,56 pkt proc. do 7,35 proc.), co w połączeniu ze spadającymi cenami i zbliżającymi się terminami wykupów sprawia, że ta klasa aktywów ponownie zyskała na atrakcyjności. Na rynku pierwotnym widać było niewielkie ożywienie, ale dotyczyło ono wyłącznie rynku detalicznego.

Obligacje skarbowe   

REKLAMA

Czerwiec był miesiącem ogromnej zmienności na rynkach dłużnych. Początek miesiąca zapowiadał raczej kontynuację ostatniej stabilizacji na rynkach obligacji, jednak już w drugim tygodniu czerwca rynkowe wyceny instrumentów skarbowych zaczęły się mocno wahać. W związku z mniejszą płynnością w okresie przedwakacyjnym, ceny obligacji spadały w tempie, którego rynek dłużny nie widział od dawna. Następnie gwałtowna przecena zamieniła się w niespotykaną hossę na rynkach obligacyjnych. Efekt w postaci rentowności niewiele wyższych niż pod koniec maja nie obrazuje w żaden sposób dramatycznej sytuacji, która działa się w międzyczasie.

Ostatnie wydarzenia mogłyby być uznane nawet za pewien krach na rynkach dłużnych i w sumie zgodnie ze sztuką powinien on zwiastować… zmianę tendencji na rynkach. Obecnie wciąż dominuje narracja inflacyjna, która doprowadza do kolejnych fal przeceny instrumentów dłużnych. Coraz śmielej na usta inwestorów przebija się obawa o wzrost gospodarczy, a nawet widmo recesji.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI zwracają uwagę, że przy tak długotrwałym i zaskakującym trendzie wzrostu rentowności (trwającym od stycznia 2021 roku), sytuacja na rynkach dłużnych jeszcze przez pewien czas może charakteryzować się podwyższoną zmiennością. Jedyne, co można obiecać inwestorom to, że w kolejnych miesiącach prawdopodobnie emocji nie zabraknie. Jednocześnie wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe coraz mocniej odciskają swoje piętno na gospodarce.

Zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dynamika procesów inflacyjnych i próby stabilizowania sytuacji przez politykę monetarną na niespotykaną do tej pory skalę, doprowadzi do silnego hamowania gospodarki oraz pogorszenia się sytuacji konsumenta. W takim otoczeniu presja inflacyjna powinna być w naturalny sposób hamowana.

Jeśli inflacja się ustabilizuje i pojawią się pierwsze twarde sygnały spowolnienia aktywności gospodarczej, RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych. Taka sytuacja - przy obecnych bardzo atrakcyjnych poziomach rentowności obligacji skarbowych - może doprowadzić do silniejszego odreagowania w tym segmencie.

Z rozszerzonego, czerwcowego komentarza rynkowego dostępnego na stronie www.vigcq-tfi.pl dowiedzą się Państwo:

  • jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne,
  • jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz rynkach globalnych w skomplikowanym
    i turbulentnym otoczeniu,
  • co dzieje się na rynkach akcji,
  • jaki wpływ na rynek obligacji wywarły ostatnie decyzje banków centralnych
  • oraz jak na tym tle kształtują się wyniki naszych funduszy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA