REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

Rynki globalne – akcje

REKLAMA

Inflacja, podwyżki stóp procentowych, recesja i wojna to główne tematy, którymi żyją teraz inwestorzy na większości rynków. Inflacja wciąż jest wysoka, ale możemy być blisko jej szczytu, ponieważ widać już pierwsze oznaki słabości na rynku surowców przemysłowych i stabilizację wciąż wysokich cen węglowodorów (gaz, ropa i węgiel). Jednocześnie większość banków centralnych, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji, prowadzi agresywną politykę podwyżek stóp procentowych. Widać już pierwsze „sukcesy” w postaci schładzania konsumpcji i inwestycji. Jednocześnie szybkie schładzanie gospodarek wywołuje dyskusję o tym, kiedy cykl podwyżek stóp należy zakończyć i kiedy – co może wydać się dziwne – zacząć je obniżać.

REKLAMA

Rynki akcji. W opinii ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI akcje amerykańskie i europejskie nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym, podczas gdy akcje chińskie są wycenione relatywnie nisko. Kluczowym pozostaje dalsze tempo podnoszenia stóp procentowych przez wiodące banki centralne w kontekście pogarszających się perspektyw makroekonomicznych oraz perspektyw biznesowych poszczególnych branż.

Rynek krajowy – akcje

Głównymi tematami inwestycyjnymi w Polsce pozostają: nowe wsparcie dla kredytobiorców („wakacje kredytowe”), które są kolejnym ciosem w sektor bankowy, a także wysoka inflacja, której będą towarzyszyć dalsze podwyżki stóp procentowych. Po szokowych podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne Czech i Węgier (odpowiednio o 125 i 185 punktów bazowych) eksperci VIG/C-QUADRAT TFI nie spodziewają się niczego dobrego. Wojna z inflacją ma swoje konsekwencje, a będą nimi niższa dynamika wydatków konsumenckich i niższy poziom inwestycji firm.

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r.

WYSZCZEGÓLNIENIE

czerwiec 2022

06.2021 = 100

05.2022 = 100

OGÓŁEM

115,6

101,5

Żywność i napoje bezalkoholowe

114,1

100,7

Nośniki energii

135,3

103,0

Paliwa do prywatnych środków transportu

146,7

109,4

źródło: GUS

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w czerwcu o 6,7%, a indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich (mWIG40) spadły odpowiednio o 7,8% i 6,4%. Indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 4,9%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie wyceny spółek należących do indeksu WIG znajdują się poniżej średnich poziomów historycznych (aktualny wskaźnik cena/wartość księgowa oscyluje wokół wartości 1,0x tj. z ok. 20% dyskontem w stosunku do 10-letniej średniej), a szanse i ryzyka dla polskiego rynku akcji są zbilansowane. Pozytywne jest to, że jedyną obroną w czasie bessy są niskie wyceny przedsiębiorstw, co naturalnie ogranicza dalszą sprzedaż. Dodatkowo, obserwujemy rosnącą liczbę spółek, których wartość likwidacyjna przewyższa ich kapitalizację rynkową. Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że jest to czas, w którym należy intensywnie analizować dostępne na polskim rynku możliwości inwestycyjne.

              

Obligacje korporacyjne        

W czerwcu na rynku wtórnym obligacji korporacyjnych w Polsce przeważały spadki cen. Jednak nie były one znaczące, ani nie dostarczały takiej zmienności i tylu emocji jak w przypadku obligacji skarbowych. Jednocześnie, poziom stawek referencyjnych WIBOR rósł (w przypadku WIBOR6M o 0,56 pkt proc. do 7,35 proc.), co w połączeniu ze spadającymi cenami i zbliżającymi się terminami wykupów sprawia, że ta klasa aktywów ponownie zyskała na atrakcyjności. Na rynku pierwotnym widać było niewielkie ożywienie, ale dotyczyło ono wyłącznie rynku detalicznego.

Obligacje skarbowe   

REKLAMA

Czerwiec był miesiącem ogromnej zmienności na rynkach dłużnych. Początek miesiąca zapowiadał raczej kontynuację ostatniej stabilizacji na rynkach obligacji, jednak już w drugim tygodniu czerwca rynkowe wyceny instrumentów skarbowych zaczęły się mocno wahać. W związku z mniejszą płynnością w okresie przedwakacyjnym, ceny obligacji spadały w tempie, którego rynek dłużny nie widział od dawna. Następnie gwałtowna przecena zamieniła się w niespotykaną hossę na rynkach obligacyjnych. Efekt w postaci rentowności niewiele wyższych niż pod koniec maja nie obrazuje w żaden sposób dramatycznej sytuacji, która działa się w międzyczasie.

Ostatnie wydarzenia mogłyby być uznane nawet za pewien krach na rynkach dłużnych i w sumie zgodnie ze sztuką powinien on zwiastować… zmianę tendencji na rynkach. Obecnie wciąż dominuje narracja inflacyjna, która doprowadza do kolejnych fal przeceny instrumentów dłużnych. Coraz śmielej na usta inwestorów przebija się obawa o wzrost gospodarczy, a nawet widmo recesji.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI zwracają uwagę, że przy tak długotrwałym i zaskakującym trendzie wzrostu rentowności (trwającym od stycznia 2021 roku), sytuacja na rynkach dłużnych jeszcze przez pewien czas może charakteryzować się podwyższoną zmiennością. Jedyne, co można obiecać inwestorom to, że w kolejnych miesiącach prawdopodobnie emocji nie zabraknie. Jednocześnie wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe coraz mocniej odciskają swoje piętno na gospodarce.

Zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dynamika procesów inflacyjnych i próby stabilizowania sytuacji przez politykę monetarną na niespotykaną do tej pory skalę, doprowadzi do silnego hamowania gospodarki oraz pogorszenia się sytuacji konsumenta. W takim otoczeniu presja inflacyjna powinna być w naturalny sposób hamowana.

Jeśli inflacja się ustabilizuje i pojawią się pierwsze twarde sygnały spowolnienia aktywności gospodarczej, RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych. Taka sytuacja - przy obecnych bardzo atrakcyjnych poziomach rentowności obligacji skarbowych - może doprowadzić do silniejszego odreagowania w tym segmencie.

Z rozszerzonego, czerwcowego komentarza rynkowego dostępnego na stronie www.vigcq-tfi.pl dowiedzą się Państwo:

  • jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne,
  • jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz rynkach globalnych w skomplikowanym
    i turbulentnym otoczeniu,
  • co dzieje się na rynkach akcji,
  • jaki wpływ na rynek obligacji wywarły ostatnie decyzje banków centralnych
  • oraz jak na tym tle kształtują się wyniki naszych funduszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA