REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

Rynki globalne – akcje

REKLAMA

Inflacja, podwyżki stóp procentowych, recesja i wojna to główne tematy, którymi żyją teraz inwestorzy na większości rynków. Inflacja wciąż jest wysoka, ale możemy być blisko jej szczytu, ponieważ widać już pierwsze oznaki słabości na rynku surowców przemysłowych i stabilizację wciąż wysokich cen węglowodorów (gaz, ropa i węgiel). Jednocześnie większość banków centralnych, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji, prowadzi agresywną politykę podwyżek stóp procentowych. Widać już pierwsze „sukcesy” w postaci schładzania konsumpcji i inwestycji. Jednocześnie szybkie schładzanie gospodarek wywołuje dyskusję o tym, kiedy cykl podwyżek stóp należy zakończyć i kiedy – co może wydać się dziwne – zacząć je obniżać.

REKLAMA

Rynki akcji. W opinii ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI akcje amerykańskie i europejskie nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym, podczas gdy akcje chińskie są wycenione relatywnie nisko. Kluczowym pozostaje dalsze tempo podnoszenia stóp procentowych przez wiodące banki centralne w kontekście pogarszających się perspektyw makroekonomicznych oraz perspektyw biznesowych poszczególnych branż.

Rynek krajowy – akcje

Głównymi tematami inwestycyjnymi w Polsce pozostają: nowe wsparcie dla kredytobiorców („wakacje kredytowe”), które są kolejnym ciosem w sektor bankowy, a także wysoka inflacja, której będą towarzyszyć dalsze podwyżki stóp procentowych. Po szokowych podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne Czech i Węgier (odpowiednio o 125 i 185 punktów bazowych) eksperci VIG/C-QUADRAT TFI nie spodziewają się niczego dobrego. Wojna z inflacją ma swoje konsekwencje, a będą nimi niższa dynamika wydatków konsumenckich i niższy poziom inwestycji firm.

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r.

WYSZCZEGÓLNIENIE

czerwiec 2022

06.2021 = 100

05.2022 = 100

OGÓŁEM

115,6

101,5

Żywność i napoje bezalkoholowe

114,1

100,7

Nośniki energii

135,3

103,0

Paliwa do prywatnych środków transportu

146,7

109,4

źródło: GUS

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w czerwcu o 6,7%, a indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich (mWIG40) spadły odpowiednio o 7,8% i 6,4%. Indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 4,9%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie wyceny spółek należących do indeksu WIG znajdują się poniżej średnich poziomów historycznych (aktualny wskaźnik cena/wartość księgowa oscyluje wokół wartości 1,0x tj. z ok. 20% dyskontem w stosunku do 10-letniej średniej), a szanse i ryzyka dla polskiego rynku akcji są zbilansowane. Pozytywne jest to, że jedyną obroną w czasie bessy są niskie wyceny przedsiębiorstw, co naturalnie ogranicza dalszą sprzedaż. Dodatkowo, obserwujemy rosnącą liczbę spółek, których wartość likwidacyjna przewyższa ich kapitalizację rynkową. Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że jest to czas, w którym należy intensywnie analizować dostępne na polskim rynku możliwości inwestycyjne.

              

Obligacje korporacyjne        

W czerwcu na rynku wtórnym obligacji korporacyjnych w Polsce przeważały spadki cen. Jednak nie były one znaczące, ani nie dostarczały takiej zmienności i tylu emocji jak w przypadku obligacji skarbowych. Jednocześnie, poziom stawek referencyjnych WIBOR rósł (w przypadku WIBOR6M o 0,56 pkt proc. do 7,35 proc.), co w połączeniu ze spadającymi cenami i zbliżającymi się terminami wykupów sprawia, że ta klasa aktywów ponownie zyskała na atrakcyjności. Na rynku pierwotnym widać było niewielkie ożywienie, ale dotyczyło ono wyłącznie rynku detalicznego.

Obligacje skarbowe   

REKLAMA

Czerwiec był miesiącem ogromnej zmienności na rynkach dłużnych. Początek miesiąca zapowiadał raczej kontynuację ostatniej stabilizacji na rynkach obligacji, jednak już w drugim tygodniu czerwca rynkowe wyceny instrumentów skarbowych zaczęły się mocno wahać. W związku z mniejszą płynnością w okresie przedwakacyjnym, ceny obligacji spadały w tempie, którego rynek dłużny nie widział od dawna. Następnie gwałtowna przecena zamieniła się w niespotykaną hossę na rynkach obligacyjnych. Efekt w postaci rentowności niewiele wyższych niż pod koniec maja nie obrazuje w żaden sposób dramatycznej sytuacji, która działa się w międzyczasie.

Ostatnie wydarzenia mogłyby być uznane nawet za pewien krach na rynkach dłużnych i w sumie zgodnie ze sztuką powinien on zwiastować… zmianę tendencji na rynkach. Obecnie wciąż dominuje narracja inflacyjna, która doprowadza do kolejnych fal przeceny instrumentów dłużnych. Coraz śmielej na usta inwestorów przebija się obawa o wzrost gospodarczy, a nawet widmo recesji.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI zwracają uwagę, że przy tak długotrwałym i zaskakującym trendzie wzrostu rentowności (trwającym od stycznia 2021 roku), sytuacja na rynkach dłużnych jeszcze przez pewien czas może charakteryzować się podwyższoną zmiennością. Jedyne, co można obiecać inwestorom to, że w kolejnych miesiącach prawdopodobnie emocji nie zabraknie. Jednocześnie wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe coraz mocniej odciskają swoje piętno na gospodarce.

Zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dynamika procesów inflacyjnych i próby stabilizowania sytuacji przez politykę monetarną na niespotykaną do tej pory skalę, doprowadzi do silnego hamowania gospodarki oraz pogorszenia się sytuacji konsumenta. W takim otoczeniu presja inflacyjna powinna być w naturalny sposób hamowana.

Jeśli inflacja się ustabilizuje i pojawią się pierwsze twarde sygnały spowolnienia aktywności gospodarczej, RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych. Taka sytuacja - przy obecnych bardzo atrakcyjnych poziomach rentowności obligacji skarbowych - może doprowadzić do silniejszego odreagowania w tym segmencie.

Z rozszerzonego, czerwcowego komentarza rynkowego dostępnego na stronie www.vigcq-tfi.pl dowiedzą się Państwo:

  • jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne,
  • jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz rynkach globalnych w skomplikowanym
    i turbulentnym otoczeniu,
  • co dzieje się na rynkach akcji,
  • jaki wpływ na rynek obligacji wywarły ostatnie decyzje banków centralnych
  • oraz jak na tym tle kształtują się wyniki naszych funduszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA