REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
Akcje, obligacje, giełda w czerwcu 2022 r. – komentarz rynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co się działo na rynkach akcji i obligacji w czerwcu 2022 r.? Z czym powinni się liczyć inwestorzy w lipcu i kolejnych miesiącach?

Rynki globalne – akcje

REKLAMA

Inflacja, podwyżki stóp procentowych, recesja i wojna to główne tematy, którymi żyją teraz inwestorzy na większości rynków. Inflacja wciąż jest wysoka, ale możemy być blisko jej szczytu, ponieważ widać już pierwsze oznaki słabości na rynku surowców przemysłowych i stabilizację wciąż wysokich cen węglowodorów (gaz, ropa i węgiel). Jednocześnie większość banków centralnych, aby przeciwdziałać wysokiej inflacji, prowadzi agresywną politykę podwyżek stóp procentowych. Widać już pierwsze „sukcesy” w postaci schładzania konsumpcji i inwestycji. Jednocześnie szybkie schładzanie gospodarek wywołuje dyskusję o tym, kiedy cykl podwyżek stóp należy zakończyć i kiedy – co może wydać się dziwne – zacząć je obniżać.

REKLAMA

Rynki akcji. W opinii ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI akcje amerykańskie i europejskie nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym, podczas gdy akcje chińskie są wycenione relatywnie nisko. Kluczowym pozostaje dalsze tempo podnoszenia stóp procentowych przez wiodące banki centralne w kontekście pogarszających się perspektyw makroekonomicznych oraz perspektyw biznesowych poszczególnych branż.

Rynek krajowy – akcje

Głównymi tematami inwestycyjnymi w Polsce pozostają: nowe wsparcie dla kredytobiorców („wakacje kredytowe”), które są kolejnym ciosem w sektor bankowy, a także wysoka inflacja, której będą towarzyszyć dalsze podwyżki stóp procentowych. Po szokowych podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne Czech i Węgier (odpowiednio o 125 i 185 punktów bazowych) eksperci VIG/C-QUADRAT TFI nie spodziewają się niczego dobrego. Wojna z inflacją ma swoje konsekwencje, a będą nimi niższa dynamika wydatków konsumenckich i niższy poziom inwestycji firm.

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r.

WYSZCZEGÓLNIENIE

czerwiec 2022

06.2021 = 100

05.2022 = 100

OGÓŁEM

115,6

101,5

Żywność i napoje bezalkoholowe

114,1

100,7

Nośniki energii

135,3

103,0

Paliwa do prywatnych środków transportu

146,7

109,4

źródło: GUS

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w czerwcu o 6,7%, a indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich (mWIG40) spadły odpowiednio o 7,8% i 6,4%. Indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 4,9%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie wyceny spółek należących do indeksu WIG znajdują się poniżej średnich poziomów historycznych (aktualny wskaźnik cena/wartość księgowa oscyluje wokół wartości 1,0x tj. z ok. 20% dyskontem w stosunku do 10-letniej średniej), a szanse i ryzyka dla polskiego rynku akcji są zbilansowane. Pozytywne jest to, że jedyną obroną w czasie bessy są niskie wyceny przedsiębiorstw, co naturalnie ogranicza dalszą sprzedaż. Dodatkowo, obserwujemy rosnącą liczbę spółek, których wartość likwidacyjna przewyższa ich kapitalizację rynkową. Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że jest to czas, w którym należy intensywnie analizować dostępne na polskim rynku możliwości inwestycyjne.

              

Obligacje korporacyjne        

W czerwcu na rynku wtórnym obligacji korporacyjnych w Polsce przeważały spadki cen. Jednak nie były one znaczące, ani nie dostarczały takiej zmienności i tylu emocji jak w przypadku obligacji skarbowych. Jednocześnie, poziom stawek referencyjnych WIBOR rósł (w przypadku WIBOR6M o 0,56 pkt proc. do 7,35 proc.), co w połączeniu ze spadającymi cenami i zbliżającymi się terminami wykupów sprawia, że ta klasa aktywów ponownie zyskała na atrakcyjności. Na rynku pierwotnym widać było niewielkie ożywienie, ale dotyczyło ono wyłącznie rynku detalicznego.

Obligacje skarbowe   

REKLAMA

Czerwiec był miesiącem ogromnej zmienności na rynkach dłużnych. Początek miesiąca zapowiadał raczej kontynuację ostatniej stabilizacji na rynkach obligacji, jednak już w drugim tygodniu czerwca rynkowe wyceny instrumentów skarbowych zaczęły się mocno wahać. W związku z mniejszą płynnością w okresie przedwakacyjnym, ceny obligacji spadały w tempie, którego rynek dłużny nie widział od dawna. Następnie gwałtowna przecena zamieniła się w niespotykaną hossę na rynkach obligacyjnych. Efekt w postaci rentowności niewiele wyższych niż pod koniec maja nie obrazuje w żaden sposób dramatycznej sytuacji, która działa się w międzyczasie.

Ostatnie wydarzenia mogłyby być uznane nawet za pewien krach na rynkach dłużnych i w sumie zgodnie ze sztuką powinien on zwiastować… zmianę tendencji na rynkach. Obecnie wciąż dominuje narracja inflacyjna, która doprowadza do kolejnych fal przeceny instrumentów dłużnych. Coraz śmielej na usta inwestorów przebija się obawa o wzrost gospodarczy, a nawet widmo recesji.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI zwracają uwagę, że przy tak długotrwałym i zaskakującym trendzie wzrostu rentowności (trwającym od stycznia 2021 roku), sytuacja na rynkach dłużnych jeszcze przez pewien czas może charakteryzować się podwyższoną zmiennością. Jedyne, co można obiecać inwestorom to, że w kolejnych miesiącach prawdopodobnie emocji nie zabraknie. Jednocześnie wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe coraz mocniej odciskają swoje piętno na gospodarce.

Zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dynamika procesów inflacyjnych i próby stabilizowania sytuacji przez politykę monetarną na niespotykaną do tej pory skalę, doprowadzi do silnego hamowania gospodarki oraz pogorszenia się sytuacji konsumenta. W takim otoczeniu presja inflacyjna powinna być w naturalny sposób hamowana.

Jeśli inflacja się ustabilizuje i pojawią się pierwsze twarde sygnały spowolnienia aktywności gospodarczej, RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych. Taka sytuacja - przy obecnych bardzo atrakcyjnych poziomach rentowności obligacji skarbowych - może doprowadzić do silniejszego odreagowania w tym segmencie.

Z rozszerzonego, czerwcowego komentarza rynkowego dostępnego na stronie www.vigcq-tfi.pl dowiedzą się Państwo:

  • jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne,
  • jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz rynkach globalnych w skomplikowanym
    i turbulentnym otoczeniu,
  • co dzieje się na rynkach akcji,
  • jaki wpływ na rynek obligacji wywarły ostatnie decyzje banków centralnych
  • oraz jak na tym tle kształtują się wyniki naszych funduszy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA