REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki

Opracowała Małgorzata Kozłowska
Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS w swoich najnowszych interpretacjach stwierdził, że wspólnik sp. z o.o., który za czynności wykonywane na rzecz spółki (tj. czynności określone w umowie spółki), bez zawierania ze spółką odrębnej umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu jako zleceniobiorca.

Czego dotyczyła sprawa?

REKLAMA

Sprawa przedstawiona przez sp. z o.o. we wniosku o wydanie przez ZUS interpretacji indywidualnej dotyczyła wykonywania przez wspólników tej spółki czynności na rzecz spółki – były to tzw.  świadczenia niepieniężne określone w umowie spółki. Czynności wspólników dotyczyły m.in. onboardingu nowych pracowników (polegającego na przeszkoleniu nowego pracownika w zakresie procedur obowiązujących w spółce, wdrożeniu w prowadzone projekty, przedstawieniu zakresu obowiązków, zapoznaniu ze specyfiką organizacji, itp.). Z tego tytułu wspólnikom było wypłacane wynagrodzenie. 

REKLAMA

Zdaniem spółki – wnioskodawcy, ww. czynności wykonywane przez wspólników na rzecz spółki są powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi (z art. 176 Kodeksu spółek handlowych, dalej K.s.h.), do których są zobowiązani na podstawie umowy spółki. W tym zakresie ze wspólnikami nie jest zawierana żadna dodatkowa umowa zlecenia, czy o świadczenie usług. Wspólników łączy ze spółką jedynie stosunek korporacyjny wynikający z umowy spółki. Zatem czynności te nie stanowią tytułu do ubezpieczeń społecznych, ponieważ nie są wymienione w katalogu tych tytułów określonym w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stanowisko ZUS

REKLAMA

ZUS m.in. w interpretacji indywidualnej z 30 stycznia 2024 r. (DI/200000/43/48/2024) uznał, że wspomniane czynności wspólników są charakterystyczne dla umowy cywilnoprawnej – umowy o świadczenie usług uregulowanej w art. 734 i następnych Kodeksu cywilnego.  Mają bowiem charakter usługowy i są wykonywane na rzecz spółki, na co, w ocenie ZUS, wskazuje rozmiar tych czynności. ZUS stoi na stanowisku, że powyższe „zmierza do posłużenia się regulacją art. 176 K.s.h. do stworzenia mechanizmu wynagradzania wspólników w sposób niezgodny z ratio legis tej instytucji prawnej. Wspólnicy de facto (mając na uwadze charakter i zakres wykonywanych czynności), świadczą na rzecz spółki usługi charakterystyczne dla cywilnoprawnych stosunków zobowiązaniowych”.

ZUS stwierdził więc, że relacje pomiędzy wspólnikami a spółką nie mają charakteru powtarzających się świadczeń niepieniężnych wymienionych w art. 176 K.s.h., lecz spełniają przesłanki do objęcia wspólników ubezpieczeniami społecznymi jako zleceniobiorców, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. 

Analogiczne stanowisko zajął ZUS w innych interpretacjach dotyczących wykonywania przez wspólników spółki czynności m.in. w zakresie: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przygotowania raportu z badania potrzeb i oczekiwań klientów wobec produktów spółki (interpretacja z 30 stycznia 2024 r., DI/200000/43/44/2024); 
  • przygotowywania stanowiska wystawowego spółki podczas targów (interpretacja z 30 stycznia 2024 r., DI/200000/43/41/2024);
  • ustalenia i aktualizacji polityki cenowej w zakresie produktów spółki (interpretacja z 30 stycznia 2024 r., DI/200000/43/42/2024);
  • sporządzenia raportu zawierającego wnioski co do możliwości usprawnień w zakresie obiegu dokumentacji w spółce (interpretacja z 29 stycznia 2024 r., DI/200000/43/40/2024);
  • sporządzania raportów z realizacji określonych usług w kontekście jej planów sprzedażowych interpretacja z 29 stycznia 2024 r., DI/200000/43/33/2024);
  • przeprowadzenia szkoleń na rzecz klientów spółki i cyklicznych imprez organizowanych dla pracowników (interpretacja z 29 stycznia 2024 r., DI/200000/43/36/2024).
Ważne

Wobec tego wypłacane wspólnikom wynagrodzenie za świadczenie na rzecz spółki usług m.in. w zakresie onboardingu nowego pracownika, czy pozostałych ww. czynności określonych w umowie spółki, będzie stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe..

Oprac. Małgorzata Kozłowska 
radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA