REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - sierpień 2023 r.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - sierpień 2023 r.
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - sierpień 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sierpniowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI:- analizują otoczenie makro-ekonomiczne Polski, USA i Strefy Euro w kontekście postępujących procesów dezinflacyjnych, - dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji oraz odpowiadają m.in. na pytanie, dlaczego sektor energetyczny został „gwiazdą miesiąca”,- sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe.

Otoczenie makroekonomiczne

Po pierwsze: dezinflacja

Lipiec upłynął pod dyktando informacji płynących z głównych banków centralnych oraz postępujących procesów dezinflacyjnych. Zgodnie z oczekiwaniami analityków zarówno amerykański FED, jak i europejski ECB podniosły stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych (odpowiednio do 5,50% i 4,25%). Inwestorzy nie przejęli się zbytnio tymi działaniami i skupili się na wszechobecnej dezinflacji, bowiem w większości światowych gospodarek po szoku surowcowo-energetycznym nie ma już śladu.  Odczyty wskaźników inflacyjnych w USA i większości krajów Strefy Euro dynamicznie powracają do niskich jednocyfrowych poziomów (np. wskaźnik CPI w Stanach Zjednoczonych obniżył się do 3%). Główne banki centralne jednak nie popadają w samozachwyt, gdyż zdają sobie sprawę, że dalsze obniżanie się inflacji będzie przebiegało wolniej i po bardzo wyboistej drodze. Obawy te są obce krajowej RPP, która po ostatnim odczycie wskaźnika CPI (wstępne dane za lipiec) na poziomie 10,8% stwierdziła, że znajdujemy się bardzo blisko punktu rozpoczęcia cyklu luzowania polityki pieniężnej w Polsce.  

REKLAMA

Zanika obawa o recesję

Negatywne konsekwencje tak dynamicznego wzrostu stóp jeszcze nie przefiltrowały się w pełni do zachodnich gospodarek, więc obawy o recesję cały czas mogą być aktualne. Tymczasem globalne rynki akcji i obligacji, na ten moment ignorują całkowicie to ryzyko. W przypadku krajowego podwórka, ewentualne obniżki stóp w tym roku będą przedwczesne i mogą spowodować utrwalenie się inflacji na podwyższonym poziomie. W przypadku realizacji tego scenariusza, wycena krajowych aktywów może poszukiwać nowych poziomów równowagi.

Rynki globalne - akcje.  Wysokie oczekiwania

Globalne rynki akcji (w szczególności rynki rozwinięte) zanotowały kolejny bardzo dobry miesiąc. Co ważne, do liderów tegorocznych wzrostów - sektora technologicznego – dołączyła część pozostałych, niżej wycenionych sektorów. W poprzednich okresach eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wskazywali na fakt istotnej różnicy w wycenie spółek technologicznych w relacji do pozostałych branż, ale brakowało katalizatora do jej zniwelowania. Ostatecznie, dwucyfrowe odbicie cen ropy naftowej, dobre dane z rynku pracy oraz ciągle wysoki, realny wzrost PKB w USA rozpoczęły pewną rotację kapitału do sektorów cyklicznych.  Jednakże, analizując rozpoczęty sezon wyników kwartalnych w USA warto zaznaczyć dwie kwestie. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z niską bazą wyników z poprzedniego roku, ostrożnymi konsensusami rynkowymi analityków oraz relatywnie dobrymi odsetkami pozytywnych zaskoczeń w sferze publikowania wyników. Z drugiej strony, po tak dynamicznych wzrostach cen akcji oczekiwania rynkowe inwestorów były bardzo wygórowane, a widoczne ochłodzenie wskazuje, że wyniki spółek pomimo lepszych od oczekiwań nie do końca satysfakcjonują uczestników rynku. 

Co dalej? 

Obiecujący sezon wyników kwartalnych, bardzo optymistyczne nastawienie inwestorów i rekordowe wyceny spółek na rynkach rozwiniętych w najbardziej atrakcyjnych sektorach (zarówno w USA, jak i Europie) - wskazują, że rozgrywany jest scenariusz „soft landing”. Tym niemniej, biorąc pod uwagę mocną poprawę w sentymencie uczestników rynku oraz pozycjonowaniu na rynek akcji nie można wykluczyć, że rynek dojrzewa do korekty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek krajowy - akcje. Pozytywnie w bankach i u deweloperów

Krajowy rynek akcji zanotował kolejny bardzo dobry miesiąc. Warto przy tym zwrócić uwagę, które sektory były bohaterami miesiąca. Po raz kolejny, bardzo dobrze zachował się sektor bankowy - głównie z uwagi na bardzo dobrą perspektywę powtarzalnych wyników. Gwiazdą miesiąca został sektor energetyczny. Dlaczego? Oferta Skarbu Państwa dotycząca wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych i przeniesienia ich do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) została entuzjastycznie odebrana przez inwestorów. Również sektor deweloperów mieszkaniowych, za sprawą kredytu „2%” przeżywa swoje 5 minut w tym roku – tani kredyt spowodował eksplozję zainteresowania nowymi mieszkaniami.   

Co dalej? 

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI twierdzą, że najłatwiejszy okres wzrostów na krajowym rynku jest za nami - polskie akcje nie są już bardzo tanie, dalszym wzrostom może towarzyszyć większa zmienność.

Obligacje korporacyjne - w tym roku bez wakacji

Aktywność zarówno emitentów, jak i inwestorów na rynku obligacji korporacyjnych w lipcu była spora, co zwykle nie zdarzało się w okresie wakacyjnym. Na rynku pierwotnym wyemitowanych zostało aż 11 serii obligacji przez 9 emitentów na łączną kwotę ok. 2,5 mld zł, z czego za ok. 90% odpowiadała emisja euroobligacji dokonana przez Orlen S.A. Pozostałe emisje były głównie skierowane do inwestorów indywidualnych, choć nie zabrakło też emisji stricte skierowanej do funduszy inwestycyjnych (AB S.A.). Inwestorzy instytucjonalni aktywni byli na rynku wtórnym, na którym mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen. Również na zagranicznym rynku wtórnym inwestorzy zgłaszali popyt, co przełożyło się na spadek spreadów kredytowych. Krajowy rynek obligacji przedsiębiorstw nadal pozostaje atrakcyjny, co może pomóc w utrzymaniu popytu na tę klasę aktywów w najbliższym czasie.

Obligacje skarbowe. Ku stabilizacji

Za nami bardzo udany miesiąc na rynku polskich obligacji skarbowych. Na fali deflacyjnego optymizmu oraz gry pod potencjalne obniżki stóp procentowych krajowe papiery rządowe zyskiwały na wartości. Rentowność 10-letniego polskiego benchmarku obniżyła się z poziomu 5,78% na koniec czerwca, do poziomu 5,43% w ostatnim dniu lipca. Tak znaczący spadek dochodowości instrumentów rządowych przełożył się na pozytywne stopy zwrotu funduszy obligacji w lipcu, a co za tym idzie po pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wyniki rozwiązań skarbowych oscylują w okolicach 10%, co przy obecnym poziomie inflacji jest bardzo atrakcyjną stopą zwrotu. Większość funduszy dedykowanych ryzyku stopy procentowej odrobiła już potężne straty z 2022 roku, które były wynikiem najszybszego cyklu podwyżek stóp procentowych w ostatnich dziesięcioleciach. Patrząc jednak w przyszłość wydaje się, że w najbliższych miesiącach rynek dłużny może czekać pewna stabilizacja, gdyż teraz to fundamenty powinny potwierdzić wygórowane oczekiwania inwestorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA