reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Z dniem 1 marca 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już dziś!

Zgodnie z nowelizacją k.s.h., która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Główne zmiany punktuje mec. Agata Jaczyńska, senior associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Złożenie dokumentów akcji w spółce odbywać się będzie za pisemnym pokwitowaniem wydanym akcjonariuszowi. Dematerializacja dotyczyć będzie również innych tytułów uczestnictwa w dochodach spółki lub w podziale jej majątku (np. warrantów subskrypcyjnych, świadectw użytkowych, świadectw założycielskich). Akcje wpisywane będą obowiązkowo do rejestru akcjonariuszy prowadzonego wyłącznie w formie elektronicznej, co oznacza m.in. zwiększenie ilości obowiązków oraz kosztów prowadzenia spółki

komentuje mec. Agata Jaczyńska, senior associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Rejestry akcjonariuszy prowadzone będą przez dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Wybór podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Przy zawiązaniu spółki wyboru dokonywać będą jej założyciele.

Przed pierwszym wezwaniem akcjonariuszy, spółka niebędąca spółką publiczną jest obowiązana do zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Rejestr akcjonariuszy zawierać będzie podstawowe dane dotyczące spółki (firmę, siedzibę i adres spółki, informacje o sądzie rejestrowym do którego jest wpisana) oraz dane dotyczące akcji (wartość nominalną, serię i numer, rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne z akcji) oraz dane akcjonariuszy jak też dodatkowe informacje wskazane w statucie spółki.

Spółka oraz akcjonariusze będą mogły otrzymać informację z rejestru akcjonariuszy w postaci papierowej lub elektronicznej jak też imienne świadectwo rejestrowe. Wydanie dokumentu świadectwa rejestrowego przez podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy będzie mogło nastąpić nie później niż w terminie tygodnia od dnia zgłoszenia żądania.

Rejestr będzie jawny dla spółki oraz akcjonariuszy. Poza spółką i akcjonariuszami dostęp do danych związanych z akcjami będą posiadały organy kontroli skarbowej oraz organy administracji na zasadach określonych w ordynacji podatkowej, zbieżnych z tymi jakie obowiązują w przypadku udostępniania tym podmiotom danych zawierających tajemnicę bankową oraz maklerską.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgodnie z nowelizacją k.s.h., która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu./Fot. Shutterstock
Zgodnie z nowelizacją k.s.h., która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu./Fot. Shutterstock

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama