REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Agata Jaczyńska
Associate, Adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Zgodnie z nowelizacją k.s.h., która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu./Fot. Shutterstock
Zgodnie z nowelizacją k.s.h., która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 marca 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już dziś!

Zgodnie z nowelizacją k.s.h., która wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Główne zmiany punktuje mec. Agata Jaczyńska, senior associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Złożenie dokumentów akcji w spółce odbywać się będzie za pisemnym pokwitowaniem wydanym akcjonariuszowi. Dematerializacja dotyczyć będzie również innych tytułów uczestnictwa w dochodach spółki lub w podziale jej majątku (np. warrantów subskrypcyjnych, świadectw użytkowych, świadectw założycielskich). Akcje wpisywane będą obowiązkowo do rejestru akcjonariuszy prowadzonego wyłącznie w formie elektronicznej, co oznacza m.in. zwiększenie ilości obowiązków oraz kosztów prowadzenia spółki

komentuje mec. Agata Jaczyńska, senior associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

Rejestry akcjonariuszy prowadzone będą przez dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Wybór podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Przy zawiązaniu spółki wyboru dokonywać będą jej założyciele.

Przed pierwszym wezwaniem akcjonariuszy, spółka niebędąca spółką publiczną jest obowiązana do zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Rejestr akcjonariuszy zawierać będzie podstawowe dane dotyczące spółki (firmę, siedzibę i adres spółki, informacje o sądzie rejestrowym do którego jest wpisana) oraz dane dotyczące akcji (wartość nominalną, serię i numer, rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne z akcji) oraz dane akcjonariuszy jak też dodatkowe informacje wskazane w statucie spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka oraz akcjonariusze będą mogły otrzymać informację z rejestru akcjonariuszy w postaci papierowej lub elektronicznej jak też imienne świadectwo rejestrowe. Wydanie dokumentu świadectwa rejestrowego przez podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy będzie mogło nastąpić nie później niż w terminie tygodnia od dnia zgłoszenia żądania.

REKLAMA

Rejestr będzie jawny dla spółki oraz akcjonariuszy. Poza spółką i akcjonariuszami dostęp do danych związanych z akcjami będą posiadały organy kontroli skarbowej oraz organy administracji na zasadach określonych w ordynacji podatkowej, zbieżnych z tymi jakie obowiązują w przypadku udostępniania tym podmiotom danych zawierających tajemnicę bankową oraz maklerską.

Dotychczasowe zasady anonimowości akcjonariuszy w przypadku akcji na okaziciela nie będą więc miały nadal zastosowania. Dotychczasowe zasady zbywania akcji na okaziciela, do czego niezbędne było wydanie dokumentu akcji lub w przypadku akcji imiennych dokonanie odpowiedniego pisemnego oświadczenia (na dokumencie akcji lub osobnym dokumencie) zostaną zastąpione przez jednolite dla wszystkich akcji zasady ich zbywania.

Nabycie akcji albo ustanowienie na niej ograniczonego prawa rzeczowego następować będzie z chwilą dokonania wpisu w rejestrze akcjonariuszy. Powyższe nie będzie miało zastosowania w przypadkach, gdy przejście akcji lub ustanowionego na niej ograniczonego prawa rzeczowego na inną osobę następuje z mocy prawa tj. np. objęcia akcji (z wyjątkiem objęcia przy warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego), powołania do spadku, zapisu windykacyjnego, wniesienia akcji jako wkładu niepieniężnego do spółki, połączenia, podziału lub przekształcenia spółki.

Jednocześnie akcje w liczbie wskazanej w treści świadectwa rejestrowego nie mogą być przedmiotem rozporządzeń od chwili jego wystawienia do chwili utraty jego ważności albo zwrotu świadectwa rejestrowego wystawiającemu przed upływem terminu jego ważności. Na okres ten wystawiający dokonywać będzie blokady odpowiedniej liczby akcji w rejestrze akcjonariuszy.

Walne zgromadzenie w każdym wypadku będzie mogło być zwołane za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia.

Zwoływanie zgromadzeń bez formalnego ich zwołania będzie utrudnione z uwagi na czas oczekiwania (do tygodnia) na wydanie świadectwa rejestrowego. Zniesione zostaną także ograniczenia dotyczące zbywania akcji aportowych przed dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy, w którym nastąpiło pokrycie takich akcji aportem. Od dnia 1 stycznia 2020 r. spółki prywatne akcyjne i komandytowo akcyjne mają prawo prowadzenia strony internetowej, na której zamieszczać mają obowiązek wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek. Do dnia 1 marca 2021 r. do wykonywania i przenoszenia praw z akcji na okaziciela, których dokumenty zostały złożone w spółce, stosować się będzie odpowiednio przepisy dotyczące akcji imiennych.

Polecamy serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA