Kategorie

Jak wybrać podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy?

Rafał Semczyszyn
Radca prawny
Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypomnijmy, że należy tego dokonać do 30 czerwca 2020 r.

Z analizy ofert dla naszych klientów wiemy, że na ten moment wybór jest spory (wśród ok. 15 podmiotów). Tym, którzy są na etapie dokonywania wyboru podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Opłata roczna za prowadzenie rejestru

Stała opłata roczna to element pojawiający się w każdej ofercie. Zazwyczaj jest ona zmienna i zależy od ilości akcjonariuszy. Są też podmioty, które oferują podobną cenę tak w przypadku jednego akcjonariusza, jak w przypadku stu. W naszej ocenie opłata roczna to najistotniejsza składowa szczególnie dla spółek o małym stabilnym akcjonariacie, w których „nic się nie dzieje”. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na poznanie większej ilości ofert, bo można w ten sposób zaoszczędzić nawet około trzech tysięcy rocznie w przypadku spółek jednoosobowych. W przypadku spółek większych oszczędności na opłacie rocznej mogą być jeszcze większe – tu jednak istotne okażą się dodatkowe opcje, które oferują podmioty rejestrowe. Niektóre podmioty dodają także opłatę wstępną za prowadzenie rejestru.

Opłaty za transakcje i zmiany w rejestrze

Reklama

To także coś, na co warto zwrócić uwagę, szczególnie w większych spółkach. Okazuje się, że prawie wszystkie podmioty będą pobierać tego typu opłaty. Jak na razie jeden podmiot rejestrowy zaproponował ciekawą opcję „wszystko w cenie”, w pozostałych każda transakcja będzie się wiązała z kosztami. Zasadniczo podmioty ustalają albo opłatę stałą, albo procentową z opłatą minimalną. Przy większych transakcjach ceny te są często – zgodnie z ofertą - uzgadniane indywidualnie. W zależności od domu maklerskiego/banku opłaty te są ponoszone albo przez Akcjonariuszy albo przez Spółkę. Choć może się wydawać, że są to zdarzenia rzadkie, to jednak można się spodziewać, że przynajmniej część akcjonariuszy w wyniku konieczności ujawnienia ich danych w rejestrze będzie chciało dokonywać tego typu transakcji.

W spółce CDE S.A. powstałej z przekształcenia spółki Skarbu Państwa jest duża ilość akcji pracowniczych – również w pakietach po kilkaset zł. W tym wypadku opłata za transakcje może być uciążliwa i wynosić niewiele mniej niż wartość samych akcji. Stosunkowo często dojdzie do konieczności aktualizacji wpisów z uwagi na dziedziczenie akcji. W tym wypadku trzeba przyjrzeć się opłacie za transakcje.

Opłata za wypłatę dywidendy

Spółki, które nie uregulują tej kwestii odmiennie i będą wypłacały dywidendy za pomocą podmiotu rejestrowego też powinny zwrócić uwagę, iż również wiąże się to zazwyczaj z poniesieniem opłaty. W większości przypadków zależy ona od ilości akcjonariuszy, lecz często przewidziana jest kwota maksymalna.

Świadectwo rejestrowe

Świadectwo rejestrowe to dokument potwierdzający uprawnienia akcjonariusza. Nie będzie on potrzebny na walnym zgromadzeniu (co do zasady), ale może być potrzebny w relacjach z podmiotami trzecimi. Tutaj ciekawą opcją jest możliwość szybkiego pozyskania świadectwa rejestrowego on-line.

Lokalizacja

Reklama

Ostatnim, choć nie najmniej istotnym elementem jest lokalizacja. Wiele osób stara się znaleźć podmiot posiadający Punkty Obsługi Klienta w regionie spółki. W tej kwestii znaczną przewagę mają banki, gdyż domy maklerskie lokalizują się głównie w Warszawie posiadając nieliczne POKi. Warto zwrócić uwagę, że nie każda placówka banku będzie jednak świadczyła obsługę zw. z prowadzeniem rejestru akcjonariuszy.

Czy jednak jest to w ogóle istotne? Dla jednych tak, dla innych nie. Wiele podmiotów pozostaje elastycznych w kwestii zawierania umów i dokonywania czynności bez osobistego stawiennictwa. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę indywidualną sytuację spółki oraz interesy danego akcjonariatu.

Jednoosobowa spółka GHI S.A. nie planująca większych zmian w rejestrze może bez większych rozterek wybrać podmiot odległy oferujący bogatą obsługę on-line.

To tylko najważniejsze kwestie, wiele innych wyjdzie na jaw dopiero na etapie podpisywania umowy z podmiotem prowadzącym rejestr. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem. Przypomnijmy, że zmiana podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy nie jest łatwa – wiąże się z koniecznością zwołania walnego zgromadzenia i przeprowadzenia logistycznej operacji przejścia do innego podmiotu. To również oznacza, że warto zwrócić uwagę na renomę podmiotu rejestrowego. Spółki planujące rozwój, zwiększanie kapitału zakładowego powinny również zwrócić uwagę na pozostałe koszty związane z mniej standardowymi operacjami: mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W wielu przypadkach istotne będą też inne kwestie, takie jak np. to, że akcje są zdeponowane w danym domu maklerskim lub banku, o czym będziemy wkrótce pisać więcej na naszym blogu www.dematerializacja.pl.

Polecamy serwis: Spółki

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?