REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa

Rafał Semczyszyn
Radca prawny
Jak przeprowadzić walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa?/Fot. Shutterstock
Jak przeprowadzić walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 a zgromadzenia w spółce

Czy w związku z wejściem w życie ustawy można przeprowadzać walne zgromadzenia akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników?

REKLAMA

Przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń znajdują się w rozdziale 5 Rozporządzenia „Zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności”.

§ 9 ust. 1 precyzuje, iż chodzi tutaj o zgromadzenia w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach.

REKLAMA

Zgodnie z tym przepisem Art. 3 ust. 1. Prawa o zgromadzeniach „Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

Jeśli chodzi o walne zgromadzenie oraz zgromadzenia wspólników, to są one dostępne tylko dla określonych imiennie osób (przykładowo, w wypadku akcji imiennych, osobie wpisanej do księgi akcyjnej na siedem dni przed odbyciem walnego zgromadzenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walne zgromadzenia akcjonariuszy lub zgromadzenia wspólników nie są zgromadzeniami w rozumieniu ustawy Prawo o zgromadzeniach, a więc nie dotyczą ich ograniczenia nałożone przez Rozporządzenie.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w praktyce

REKLAMA

Jednakże, choć w teorii nie są one na ten moment zakazane, to w istotny sposób mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. Stąd w razie odbywania tego rodzaju zgromadzenia, należałoby dołożyć wszelkich starań, by uniknąć rozprzestrzeniania się go, a więc np. zapewnienie odpowiedniego odstępu między uczestnikami zgromadzeń. Możliwe są także elektroniczne zgromadzenia wspólników oraz walne zgromadzenia, to jednak musi być przewidziane w umowie spółki lub statucie. Warto też pamiętać o możliwości udzielenia pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników.

Przepisy w każdej chwili mogą się zmienić. Jakiekolwiek zmiany w zakresie możliwości zwoływania walnych zgromadzeń będą zapewne szły w parze z przedłużeniem okresu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Przewidujemy, że wydłużeniu ulegnie również czas na dokonanie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypominamy, że na mocy obowiązujących jeszcze przepisów musi to nastąpić do 30 czerwca 2020 r. Wszystkim przedsiębiorcom zalecamy uważne śledzenie przepisów.

Polecamy serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    REKLAMA