REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa

Rafał Semczyszyn
Radca prawny
Jak przeprowadzić walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa?/Fot. Shutterstock
Jak przeprowadzić walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 a zgromadzenia w spółce

Czy w związku z wejściem w życie ustawy można przeprowadzać walne zgromadzenia akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników?

REKLAMA

Przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń znajdują się w rozdziale 5 Rozporządzenia „Zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności”.

§ 9 ust. 1 precyzuje, iż chodzi tutaj o zgromadzenia w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach.

REKLAMA

Zgodnie z tym przepisem Art. 3 ust. 1. Prawa o zgromadzeniach „Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

Jeśli chodzi o walne zgromadzenie oraz zgromadzenia wspólników, to są one dostępne tylko dla określonych imiennie osób (przykładowo, w wypadku akcji imiennych, osobie wpisanej do księgi akcyjnej na siedem dni przed odbyciem walnego zgromadzenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walne zgromadzenia akcjonariuszy lub zgromadzenia wspólników nie są zgromadzeniami w rozumieniu ustawy Prawo o zgromadzeniach, a więc nie dotyczą ich ograniczenia nałożone przez Rozporządzenie.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w praktyce

REKLAMA

Jednakże, choć w teorii nie są one na ten moment zakazane, to w istotny sposób mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. Stąd w razie odbywania tego rodzaju zgromadzenia, należałoby dołożyć wszelkich starań, by uniknąć rozprzestrzeniania się go, a więc np. zapewnienie odpowiedniego odstępu między uczestnikami zgromadzeń. Możliwe są także elektroniczne zgromadzenia wspólników oraz walne zgromadzenia, to jednak musi być przewidziane w umowie spółki lub statucie. Warto też pamiętać o możliwości udzielenia pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników.

Przepisy w każdej chwili mogą się zmienić. Jakiekolwiek zmiany w zakresie możliwości zwoływania walnych zgromadzeń będą zapewne szły w parze z przedłużeniem okresu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Przewidujemy, że wydłużeniu ulegnie również czas na dokonanie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypominamy, że na mocy obowiązujących jeszcze przepisów musi to nastąpić do 30 czerwca 2020 r. Wszystkim przedsiębiorcom zalecamy uważne śledzenie przepisów.

Polecamy serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA