reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa

Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 a zgromadzenia w spółce

Czy w związku z wejściem w życie ustawy można przeprowadzać walne zgromadzenia akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników?

Przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń znajdują się w rozdziale 5 Rozporządzenia „Zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności”.

§ 9 ust. 1 precyzuje, iż chodzi tutaj o zgromadzenia w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach.

Zgodnie z tym przepisem Art. 3 ust. 1. Prawa o zgromadzeniach „Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

Jeśli chodzi o walne zgromadzenie oraz zgromadzenia wspólników, to są one dostępne tylko dla określonych imiennie osób (przykładowo, w wypadku akcji imiennych, osobie wpisanej do księgi akcyjnej na siedem dni przed odbyciem walnego zgromadzenia).

Walne zgromadzenia akcjonariuszy lub zgromadzenia wspólników nie są zgromadzeniami w rozumieniu ustawy Prawo o zgromadzeniach, a więc nie dotyczą ich ograniczenia nałożone przez Rozporządzenie.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w praktyce

Jednakże, choć w teorii nie są one na ten moment zakazane, to w istotny sposób mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. Stąd w razie odbywania tego rodzaju zgromadzenia, należałoby dołożyć wszelkich starań, by uniknąć rozprzestrzeniania się go, a więc np. zapewnienie odpowiedniego odstępu między uczestnikami zgromadzeń. Możliwe są także elektroniczne zgromadzenia wspólników oraz walne zgromadzenia, to jednak musi być przewidziane w umowie spółki lub statucie. Warto też pamiętać o możliwości udzielenia pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników.

Przepisy w każdej chwili mogą się zmienić. Jakiekolwiek zmiany w zakresie możliwości zwoływania walnych zgromadzeń będą zapewne szły w parze z przedłużeniem okresu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Przewidujemy, że wydłużeniu ulegnie również czas na dokonanie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypominamy, że na mocy obowiązujących jeszcze przepisów musi to nastąpić do 30 czerwca 2020 r. Wszystkim przedsiębiorcom zalecamy uważne śledzenie przepisów.

Polecamy serwis: Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama