REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - luty 2023 r.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - luty 2023 r.
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - luty 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, jak wygląda sytuacja na polskim rynku oraz na rynkach globalnych w skomplikowanym i nerwowym otoczeniu jaki wpływ na rynek akcji wywarły ostatnie decyzje banku federalnego, co dzieje się na rynku papierów dłużnych. 

Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu

REKLAMA

RYNKI GLOBALNE – AKCJE 

Sytuacja na globalnych rynkach akcji wciąż pozostaje pod wpływem polityki amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej (Fed), a ostatnie komentarze Jerome’a Powella (przewodniczącego Rezerwy Federalnej) wskazują na jedno: zbliża się – przynajmniej na chwilę - koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. Bardziej ostrożne podejście Fed w kwestii dalszej skali podwyżek stóp procentowych było głównym katalizatorem do osłabienia amerykańskiego dolara. Słabszy dolar zachęcił inwestorów do powrotu do ryzykownych aktywów, a w szczególności akcji rynków wschodzących oraz spółek technologicznych.

Niemniej, po mocnych wzrostach w ostatnich miesiącach, eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że akcje amerykańskie i europejskie wróciły na poziomy powyżej długoterminowych średnich, co sprawia, że ich relatywna atrakcyjność uległa obniżeniu.

Nadzieje związane z wygaszaniem inflacji i zbliżającym się końcem cyklu podwyżek stóp procentowych mogą okazać się płonne, a nawet rozczarowujące dla inwestorów. 

Eksperci podkreślają, że 2023 rok zapowiada się jako trudny i zmienny, a rynki wyceniają już scenariusz „miękkiego lądowania” gospodarki. Patrząc na zachowanie niektórych sektorów można zaobserwować oznaki dużego optymizmu, a wręcz euforii. Dotyczy to wybranych subsektorów spółek technologicznych oraz spółek cyklicznych, z wysoką ekspozycją na Chiny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI twierdzą, że w tym otoczeniu warto zwrócić uwagę na nieco wyższy poziom gotówki w portfelu.

RYNEK KRAJOWY – AKCJE 

REKLAMA

Skumulowana stopa zwrotu z indeksu szerokiego rynku (WIG) od października 2022 r. do stycznia 2023 r. wyniosła 33,3%. W tym okresie akcje dużych spółek (WIG20 TR) wzrosły o 38,1%, a indeksy średnich i małych spółek (mWIG40 i sWIG80) wzrosły odpowiednio o 24,2% i 22,0%. 

Godny odnotowania jest fakt, że krajowy rynek akcji zachował się lepiej od indeksu rynków wschodzących, które z kolei pokazują swoją relatywną siłę względem wyżej wycenionych rynków rozwiniętych.

REKLAMA

Na jak długo wystarczy paliwa do dalszych wzrostów? Zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI, bardzo szybko zbliżamy się do długoterminowej średniej wycen dla krajowego rynku akcji. To z natury powinno budzić większą ostrożność, ponieważ wyceny są atrakcyjne, ale nie jest już skrajnie tanio. Eksperci przewidują, że dalsze katalizatory dla polskiego rynku akcji będą związane z decyzją TSUE w sprawie kredytów frankowych, której spodziewamy się w połowie lutego tego roku oraz rozpoczynającym się sezonem wyników polskich spółek za IV kwartał 2022 roku. W opinii VIG/C-QUADRAT TFI uwaga rynków skupi się na wskazaniu perspektyw rozwoju w otoczeniu słabego otoczenia makroekonomicznego.

Podsumowując, akcje polskie są nadal tanie, ale po tak dużych wzrostach na rynkach akcji, które trwały bez przerw przez ostatnie cztery miesiące, możemy mieć do czynienia z częściową realizacją zysków przez inwestorów. Nie zmienia to faktu, że akcje polskie pozostają relatywnie atrakcyjne w średnim horyzoncie inwestycyjnym.

OBLIGACJE SKARBOWE         

W styczniu, rentowności na światowych rynkach dłużnych spadały (ceny rosły). Spadek rentowności w Niemczech czy USA osiągnął 30-40 punktów bazowych, podczas gdy w Polsce było to ponad dwukrotnie więcej. Fundusze dłużne osiągnęły stopę zwrotu ponad 3%. 

Głównym czynnikiem wspierającym pozytywny sentyment na rynku długu, były oczekiwania inwestorów, co do spowalniającej inflacji, zatrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych, a nawet uwzględniania już w cenach potencjalnych obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Rynki zdały się skupić na „pozytywnych” danych, takich jak ujemna dynamika sprzedaży detalicznej oraz niższy wzrost inflacji w USA. Lokalnie, euforię wywołał odczyt inflacji w Polsce, który wyniósł +16,6% r/r, podczas gdy oczekiwania były o 0,7 pkt proc. wyżej.

W styczniu rynki dłużne ignorowały proinflacyjne dane, które zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI są istotnym zagrożeniem dla cen obligacji skarbowych w kolejnych okresach. W Polsce inflacja bazowa dalej utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie (11,5% r/r), a inflacja CPI w lutym może przebić poziom 20 proc. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w styczniu spłynęły bardzo dobre dane z rynku pracy (stopa bezrobocia 3,5% vs oczekiwania 3,7%). Wyższy od oczekiwań okazał się także wstępny odczyt PKB w USA za 4. kwartał 2022 r. (2,9% vs 2,6%). W opinii ekspertów, banki centralne nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w walce z inflacją i tym samym wycenianie obniżek stóp procentowych przez rynki jeszcze w tym roku jest zbyt optymistyczne.

OBLIGACJE KORPORACYJNE 

Nowy rok rozpoczął się optymistycznie na rynku obligacji korporacyjnych.

Na rynku pierwotnym rozliczyły się emisje obligacji wyemitowane przez Cyfrowy Polsat oraz Kruk SA. Cyfrowy Polsat pozyskał niespełna 2,7 mld zł na okres 7 lat, z czego 1,5 mld zł zostało opłaconych istniejącymi obligacjami serii B i C. Istniejące obligacje zostały wyemitowane w latach 2019-2020 również na okres 7 lat, w łącznej kwocie 2 mld zł i po marży w wysokości 1,65-1,75 pkt proc. Marża w nowej emisji jest istotnie wyższa - wynosi aż 3,85 proc. W przypadku Kruk SA, mieliśmy do czynienia z emisją 6-letnich obligacji o wartości 120 mln zł. Oprocentowanie obligacji zostało ustalone na poziomie stopy WIBOR3M powiększonej o 4,5 punktu procentowego w skali roku.

Z kolei na rynku wtórnym można było zaobserwować wzrosty cen, które zdaniem ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI były spowodowane spadkiem rentowności obligacji skarbowych w ostatnich miesiącach. Korzystne warunki na rynku obligacji korporacyjnych przyniosły uczestnikom funduszy zyski oscylujące wokół 2 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA