REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa to dwie najczęściej wybierane formy prawne prowadzonej działalności w ramach spółki. Mają swoje podobieństwa, jednak wciąż posiadają cechy odróżniające.

Spółka komandytowa a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z podobieństw spółki komandytowej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak przy wyborze formy prawnej równie ważne są różnice. Poniżej zestawienie najważniejszych cech, które być może ułatwi podjęcie decyzji:

REKLAMA

SPÓŁKA KOMANDYTOWA A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

PODOBIEŃSTWA

RÓŻNICE

  1. Możliwość założenia obu spółek zarówno przez Portal Rejestrów Sądowych, jak i przez system S24 (w tym drugim przypadku brak kosztów notarialnych i niższa opłata sądowa, tj. 250 zł zamiast 500 zł).

  1. Wkład do spółki komandytowej jest opodatkowany PCC w wysokości 0,5 % od całości wnoszonego wkładu, a wkład do sp. z o.o. jest opodatkowany PCC w tej samej wysokości, jednak nie w całości, a tylko w tej części, która tworzy kapitał zakładowy. Przy czym, kapitał zakładowym w spółce z o.o. musi wynosić minimum 5.000 zł (w spółce komandytowej nie ma kapitału zakładowego).

  1. Obie spółki muszą prowadzić pełną księgowość (tj. nie mogą korzystać z księgowości uproszczonej).

  1. Wspólnicy sp. z o.o. nie płacą składek ZUS (z wyjątkiem jednoosobowej sp. z o.o.) w przeciwieństwie do wspólników spółki komandytowej, którzy muszą odprowadzać zryczałtowane składki.

  1. Obie spółki są podwójnie opodatkowane 19% CIT (lub 9% jeżeli spółka jest małym podatnikiem).

  1. W sp. z o.o. wszyscy wspólnicy mają równy status wspólnika, który nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Natomiast w spółce komandytowej wspólnicy mają status komandytariuszy (odpowiadających za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej) albo komplementariuszy (odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczeń, całym swoim majątkiem).

  1. Obie spółki mają możliwość skorzystania z tzw. estońskiego CIT, w ramach którego podatek dochodowy jest płacony dopiero w momencie wypłaty zysku wspólnikom.

  1. Spółkę komandytową reprezentują komplementariusze (komandytariusze wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa) a sp. z o.o. członkowie zarządu, którymi mogą być również osoby spoza spółki.

REKLAMA

Oczywiście każdorazowo przy wyborze formy prawnej należy przeanalizować konkretną sytuację, w szczególności mając na uwadze branżę, w jakiej ma działać spółka oraz wiążące się z nią ryzyka, jak również sytuację osób tworzących spółkę w celu skorzystania np. z odliczeń podatkowych, dlatego warto zdecydować się na indywidualną konsultację w tym zakresie.

Zastanawiasz się jak założyć spółkę komandytową albo sp. z o.o. – cała procedura jest opisana pod linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/37 z tą różnicą, że zarówno umowa spółki komandytowej, jak i sp. z o.o. musi być sporządzona u notariusza, chyba że decydujesz się na skorzystanie z systemu S24!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 17 września 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA