REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

Subskrybuj nas na Youtube
Akcje czy obligacje?
Akcje czy obligacje?
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

Obligacje mogą się opłacić 

Obligacje okazały się więc nieporównanie lepszą inwestycją niż na przykład indeks S&P500, który zanotował spadek 10,23% w tym samym okresie, czy japoński indeks Nikkei, który ledwo drgnął, odnotowując w marcu 2023 roku mizerny wzrost roczny 2,55%. 

REKLAMA

Wiele wskazuje jednak, że gwałtowne wzrosty na obligacjach, postrzeganych jako tradycyjnie bezpieczna przystań dla inwestorów, mogą już dobiegać końca. W tym artykule zastanowimy się jakie będą czynniki przejścia wzrostów z obligacji do akcji, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy w 2023 roku opłacalne okaże się przeniesienie kapitały na rynek spółek akcyjnych.

Powroty na rynek akcji, czy wzrost oprocentowania obligacji?

REKLAMA

Dla poprawnej oceny potencjału obu rynków, w bieżącym roku istotne znaczenie mogą mieć główne zdarzenia dotyczące polityki banków centralnych na świecie i stóp procentowych. Decydujące o zwrocie okażą się więc czynniki makroekonomiczne, w tym inflacja. 

REKLAMA

Obligacje są postrzegane jako instrument o ograniczonym ryzyku. Rosnąca inflacja może jednak spowodować, że ograniczona rentowność obligacji okaże się niewystarczająca, aby pobudzić apetyt inwestorów na zyski. Lokata środków w obligacjach nie będzie więc wystarczająca, aby złagodzić presję inflacyjną. 

To samo zdanie ma również Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe. Według Manturova: “Obligacje tradycyjnie są postrzegane jako bezpieczna przystań dla inwestorów, którzy chcą zachować posiadany majątek, przy jednoczesnym generowaniu zwrotów o niskim ryzyku. Jednakże ze względu na ostatnie problemy w gospodarce oraz zmienną dynamikę rynków, niektórzy inwestorzy mogą kwestionować to, czy obligacje są wciąż najbardziej logicznym sposobem na bezpieczną inwestycję majątku. Choć obligacje mogą zapewnić stały dochód, oferując przy tym pewną ochronę przed zmiennością rynkową, mogą jednocześnie nie być najbardziej atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących długoterminowego potencjału zwrotu. Podczas gdy stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, przy jednoczesnym wzroście inflacji, obligacje mogą oferować relatywnie niskie zwroty, które nie utrzymają tempa inflacji w dłuższym terminie. Co więcej, jeśli stopy procentowe gwałtownie wzrosną, aktualna wartość obligacji może spaść, prowadząc do potencjalnych strat dla inwestorów. W świetle tych obaw, część inwestorów może rozglądać się za innymi klasami instrumentów, takimi jak akcje, które oferują potencjał wyższych zwrotów i większą szansę na zyski. Biorąc pod uwagę sygnały wskazujące na odbicie na rynku, część inwestorów może dostrzegać wyższy potencjał zwrotu z portfolio akcji. Jest też jednak ważne, aby wziąć pod uwagę, że inwestycja w akcje wiąże się z większym ryzykiem niż w przypadku obligacji, a to oznacza możliwość doświadczenia większej krótkoterminowej zmienności.” 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje mogą dawać zysk niższy niż inflacja

Niewielkie potencjalne zyski z inwestycji w obligacje, niższe niż stopa inflacji, będą skłaniać do poszukiwania instrumentów bardziej atrakcyjnych pod względem zwrotów.

Co więcej, wycena obligacji może okazać się trudniejsza niż do tej pory. Będzie to zwiększać ryzyko związane z zakupem tych papierów wartościowych. Jak twierdzą analitycy pytani przez Market Watch, szczególnie ostatnie wydarzenia związane z upadkiem Silicon Valley Bank i potencjalnym bankructwem Credit Suisse będą utrudniały wycenę obligacji w najbliższych miesiącach. 

Inwestorzy wrócą do lokowania kapitału w akcje? 

W tej sytuacji może się okazać, że zmienność na rynku papierów dłużnych może dorównać tej, którą znamy z rynku akcji – przynajmniej jeśli chodzi o indeksy. Będzie to więc zachętą dla inwestorów, żeby kierować się w stronę indeksów giełdowych, przenosząc kapitał z papierów dłużnych. Inwestorzy, zastanawiający się jak kupić akcje, bo nie inwestowali do tej pory w rynek spółek mogą rejestrować się u brokerów online takich oferujących prosty dostęp do akcji. To z kolei może uruchomić lawinę zleceń i gwałtowną zwyżkę na indeksach, szczególnie jeżeli Fed zacznie ścinać stopy procentowe. 

A jest to całkiem prawdopodobne. Analitycy z Goldman Sachs, NatWest i Barclays twierdzą, że Fed nie będzie już podwyższał stóp procentowych, natomiast eksperci z Nomura uważają, że Fed obetnie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, aby ograniczyć kurczenie się jego kapitału. To znacząca zmiana po ostatniej serii podwyżek, która z pewnością będzie ciekawym wydarzeniem na rynkach, mogącym dostarczyć wielu okazji inwestycyjnych.

Autor: Dmytro Spilka

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA