REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

Akcje czy obligacje?
Akcje czy obligacje?
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

Obligacje mogą się opłacić 

Obligacje okazały się więc nieporównanie lepszą inwestycją niż na przykład indeks S&P500, który zanotował spadek 10,23% w tym samym okresie, czy japoński indeks Nikkei, który ledwo drgnął, odnotowując w marcu 2023 roku mizerny wzrost roczny 2,55%. 

REKLAMA

Wiele wskazuje jednak, że gwałtowne wzrosty na obligacjach, postrzeganych jako tradycyjnie bezpieczna przystań dla inwestorów, mogą już dobiegać końca. W tym artykule zastanowimy się jakie będą czynniki przejścia wzrostów z obligacji do akcji, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy w 2023 roku opłacalne okaże się przeniesienie kapitały na rynek spółek akcyjnych.

Powroty na rynek akcji, czy wzrost oprocentowania obligacji?

REKLAMA

Dla poprawnej oceny potencjału obu rynków, w bieżącym roku istotne znaczenie mogą mieć główne zdarzenia dotyczące polityki banków centralnych na świecie i stóp procentowych. Decydujące o zwrocie okażą się więc czynniki makroekonomiczne, w tym inflacja. 

REKLAMA

Obligacje są postrzegane jako instrument o ograniczonym ryzyku. Rosnąca inflacja może jednak spowodować, że ograniczona rentowność obligacji okaże się niewystarczająca, aby pobudzić apetyt inwestorów na zyski. Lokata środków w obligacjach nie będzie więc wystarczająca, aby złagodzić presję inflacyjną. 

To samo zdanie ma również Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe. Według Manturova: “Obligacje tradycyjnie są postrzegane jako bezpieczna przystań dla inwestorów, którzy chcą zachować posiadany majątek, przy jednoczesnym generowaniu zwrotów o niskim ryzyku. Jednakże ze względu na ostatnie problemy w gospodarce oraz zmienną dynamikę rynków, niektórzy inwestorzy mogą kwestionować to, czy obligacje są wciąż najbardziej logicznym sposobem na bezpieczną inwestycję majątku. Choć obligacje mogą zapewnić stały dochód, oferując przy tym pewną ochronę przed zmiennością rynkową, mogą jednocześnie nie być najbardziej atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących długoterminowego potencjału zwrotu. Podczas gdy stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, przy jednoczesnym wzroście inflacji, obligacje mogą oferować relatywnie niskie zwroty, które nie utrzymają tempa inflacji w dłuższym terminie. Co więcej, jeśli stopy procentowe gwałtownie wzrosną, aktualna wartość obligacji może spaść, prowadząc do potencjalnych strat dla inwestorów. W świetle tych obaw, część inwestorów może rozglądać się za innymi klasami instrumentów, takimi jak akcje, które oferują potencjał wyższych zwrotów i większą szansę na zyski. Biorąc pod uwagę sygnały wskazujące na odbicie na rynku, część inwestorów może dostrzegać wyższy potencjał zwrotu z portfolio akcji. Jest też jednak ważne, aby wziąć pod uwagę, że inwestycja w akcje wiąże się z większym ryzykiem niż w przypadku obligacji, a to oznacza możliwość doświadczenia większej krótkoterminowej zmienności.” 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje mogą dawać zysk niższy niż inflacja

Niewielkie potencjalne zyski z inwestycji w obligacje, niższe niż stopa inflacji, będą skłaniać do poszukiwania instrumentów bardziej atrakcyjnych pod względem zwrotów.

Co więcej, wycena obligacji może okazać się trudniejsza niż do tej pory. Będzie to zwiększać ryzyko związane z zakupem tych papierów wartościowych. Jak twierdzą analitycy pytani przez Market Watch, szczególnie ostatnie wydarzenia związane z upadkiem Silicon Valley Bank i potencjalnym bankructwem Credit Suisse będą utrudniały wycenę obligacji w najbliższych miesiącach. 

Inwestorzy wrócą do lokowania kapitału w akcje? 

W tej sytuacji może się okazać, że zmienność na rynku papierów dłużnych może dorównać tej, którą znamy z rynku akcji – przynajmniej jeśli chodzi o indeksy. Będzie to więc zachętą dla inwestorów, żeby kierować się w stronę indeksów giełdowych, przenosząc kapitał z papierów dłużnych. Inwestorzy, zastanawiający się jak kupić akcje, bo nie inwestowali do tej pory w rynek spółek mogą rejestrować się u brokerów online takich oferujących prosty dostęp do akcji. To z kolei może uruchomić lawinę zleceń i gwałtowną zwyżkę na indeksach, szczególnie jeżeli Fed zacznie ścinać stopy procentowe. 

A jest to całkiem prawdopodobne. Analitycy z Goldman Sachs, NatWest i Barclays twierdzą, że Fed nie będzie już podwyższał stóp procentowych, natomiast eksperci z Nomura uważają, że Fed obetnie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, aby ograniczyć kurczenie się jego kapitału. To znacząca zmiana po ostatniej serii podwyżek, która z pewnością będzie ciekawym wydarzeniem na rynkach, mogącym dostarczyć wielu okazji inwestycyjnych.

Autor: Dmytro Spilka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA