REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

Subskrybuj nas na Youtube
Akcje czy obligacje?
Akcje czy obligacje?
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

Obligacje mogą się opłacić 

Obligacje okazały się więc nieporównanie lepszą inwestycją niż na przykład indeks S&P500, który zanotował spadek 10,23% w tym samym okresie, czy japoński indeks Nikkei, który ledwo drgnął, odnotowując w marcu 2023 roku mizerny wzrost roczny 2,55%. 

REKLAMA

Wiele wskazuje jednak, że gwałtowne wzrosty na obligacjach, postrzeganych jako tradycyjnie bezpieczna przystań dla inwestorów, mogą już dobiegać końca. W tym artykule zastanowimy się jakie będą czynniki przejścia wzrostów z obligacji do akcji, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy w 2023 roku opłacalne okaże się przeniesienie kapitały na rynek spółek akcyjnych.

Powroty na rynek akcji, czy wzrost oprocentowania obligacji?

REKLAMA

Dla poprawnej oceny potencjału obu rynków, w bieżącym roku istotne znaczenie mogą mieć główne zdarzenia dotyczące polityki banków centralnych na świecie i stóp procentowych. Decydujące o zwrocie okażą się więc czynniki makroekonomiczne, w tym inflacja. 

REKLAMA

Obligacje są postrzegane jako instrument o ograniczonym ryzyku. Rosnąca inflacja może jednak spowodować, że ograniczona rentowność obligacji okaże się niewystarczająca, aby pobudzić apetyt inwestorów na zyski. Lokata środków w obligacjach nie będzie więc wystarczająca, aby złagodzić presję inflacyjną. 

To samo zdanie ma również Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe. Według Manturova: “Obligacje tradycyjnie są postrzegane jako bezpieczna przystań dla inwestorów, którzy chcą zachować posiadany majątek, przy jednoczesnym generowaniu zwrotów o niskim ryzyku. Jednakże ze względu na ostatnie problemy w gospodarce oraz zmienną dynamikę rynków, niektórzy inwestorzy mogą kwestionować to, czy obligacje są wciąż najbardziej logicznym sposobem na bezpieczną inwestycję majątku. Choć obligacje mogą zapewnić stały dochód, oferując przy tym pewną ochronę przed zmiennością rynkową, mogą jednocześnie nie być najbardziej atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących długoterminowego potencjału zwrotu. Podczas gdy stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, przy jednoczesnym wzroście inflacji, obligacje mogą oferować relatywnie niskie zwroty, które nie utrzymają tempa inflacji w dłuższym terminie. Co więcej, jeśli stopy procentowe gwałtownie wzrosną, aktualna wartość obligacji może spaść, prowadząc do potencjalnych strat dla inwestorów. W świetle tych obaw, część inwestorów może rozglądać się za innymi klasami instrumentów, takimi jak akcje, które oferują potencjał wyższych zwrotów i większą szansę na zyski. Biorąc pod uwagę sygnały wskazujące na odbicie na rynku, część inwestorów może dostrzegać wyższy potencjał zwrotu z portfolio akcji. Jest też jednak ważne, aby wziąć pod uwagę, że inwestycja w akcje wiąże się z większym ryzykiem niż w przypadku obligacji, a to oznacza możliwość doświadczenia większej krótkoterminowej zmienności.” 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje mogą dawać zysk niższy niż inflacja

Niewielkie potencjalne zyski z inwestycji w obligacje, niższe niż stopa inflacji, będą skłaniać do poszukiwania instrumentów bardziej atrakcyjnych pod względem zwrotów.

Co więcej, wycena obligacji może okazać się trudniejsza niż do tej pory. Będzie to zwiększać ryzyko związane z zakupem tych papierów wartościowych. Jak twierdzą analitycy pytani przez Market Watch, szczególnie ostatnie wydarzenia związane z upadkiem Silicon Valley Bank i potencjalnym bankructwem Credit Suisse będą utrudniały wycenę obligacji w najbliższych miesiącach. 

Inwestorzy wrócą do lokowania kapitału w akcje? 

W tej sytuacji może się okazać, że zmienność na rynku papierów dłużnych może dorównać tej, którą znamy z rynku akcji – przynajmniej jeśli chodzi o indeksy. Będzie to więc zachętą dla inwestorów, żeby kierować się w stronę indeksów giełdowych, przenosząc kapitał z papierów dłużnych. Inwestorzy, zastanawiający się jak kupić akcje, bo nie inwestowali do tej pory w rynek spółek mogą rejestrować się u brokerów online takich oferujących prosty dostęp do akcji. To z kolei może uruchomić lawinę zleceń i gwałtowną zwyżkę na indeksach, szczególnie jeżeli Fed zacznie ścinać stopy procentowe. 

A jest to całkiem prawdopodobne. Analitycy z Goldman Sachs, NatWest i Barclays twierdzą, że Fed nie będzie już podwyższał stóp procentowych, natomiast eksperci z Nomura uważają, że Fed obetnie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, aby ograniczyć kurczenie się jego kapitału. To znacząca zmiana po ostatniej serii podwyżek, która z pewnością będzie ciekawym wydarzeniem na rynkach, mogącym dostarczyć wielu okazji inwestycyjnych.

Autor: Dmytro Spilka

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA

KPO ruszyło z kopyta: prawie 112 mld zł rozdysponowane, kolejne miliardy w drodze

Prawie 112 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy już zakontraktowane, ale to dopiero początek. Polska szykuje się na kolejną wypłatę – aż 28 mld zł może trafić do kraju jeszcze przed jesienią. Tymczasem wszystkie inwestycje z KPO są już uruchomione, a wypłaty nabierają tempa.

Prezes BCC: Przedsiębiorcy potrzebują przewidywalności i stabilności. Apel przedsiębiorców

1 czerwca 2025 roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której, najwięcej głosów otrzymał Karol Nawrocki. Oficjalne zaświadczenie o wyborze ma zostać wręczone 11 czerwca 2025 r. Po ogłoszeniu wyników przedstawiciele środowisk gospodarczych wyrazili oczekiwanie, że nowy prezydent będzie współpracował z rządem w sprawach istotnych dla polskiej gospodarki.

REKLAMA