REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

Obligacje skarbowe. Jest ożywienie ale warto zachować ostrożność

Pod koniec października byliśmy świadkami ożywienia na ryku obligacji skarbowych. Rentowności obligacji długoterminowych obniżyły się (dochodowość obligacji 10Y - spadek z poziomu 5,91% pod koniec września do 5,66% w ostatnim dniu października), co wywołało relatywnie dość mocną falę wzrostów cen papierów skarbowych. Tym samym krajowy rynek dłużny wybudził się z marazmu, w którym tkwił od lipca bieżącego roku. 

Głównym motorem poprawy nastrojów na rynkach dłużnych była poprawa sentymentu na największym rynku obligacji na świecie - w Stanach Zjednoczonych, gdzie rentowności obniżyły się na fali powrotu obaw recesyjnych i mniejszych niż oczekiwał rynek podaży obligacji na aukcjach organizowanym przez Departament Skarbu. Dodatkowym czynnikiem, który pojawił się pod koniec miesiąca na lokalnym podwórku był wstępny październikowy odczyt inflacji, który zaskoczył analityków i ukształtował się na poziomie 6,5% w skali roku. Głównym sprawcą niespodzianki były ceny paliw, które w ostatnim miesiącu znacząco się obniżyły, pomimo rosnących kosztów czarnego złota na giełdach światowych. 

W opinii zarządzających VIG/C-QUADRAT TFI to pozytywne nastawienie do obligacji skarbowych może się w kolejnych tygodniach utrzymywać, co powinno się przekładać na dalsze wzrosty wycen instrumentów rządowych o stałym kuponie. Jednak w dalszym ciągu podtrzymują swoje zdanie, że kolejne kwartały będą silnym wyzwaniem dla polskiego budżetu, a co za tym idzie wywierały swoje piętno na rynek dłużny w Polsce. Dodatkowo, zdaniem ekspertów, dynamiczna faza dezinflacji jest prawdopodobnie za nami i dalsze ewentualne obniżanie się wskaźnika CPI będzie przebiegało bardzo powoli. Co więcej, na horyzoncie można zaobserwować pewne zagrożenia, które w kolejnych miesiącach mogą przekładać się negatywnie na trend spadku inflacji nad Wisłą. 

„Podsumowując, nasze zapatrywanie długoterminowe na krajowy rynek skarbowy jest powściągliwe pomimo obecnego optymizmu goszczącego na rynku, co przekłada się na ostrożne nawigowanie w tak pełnym wyzwań otoczeniu.” – komentuje Fryderyk Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjny i Szef Strategii Dłużnych VIG/C-QUADRAT TFI. 

REKLAMA

Obligacje korporacyjne. Bez banków trudno o hurraoptymizm

Rynek pierwotny obligacji korporacyjnych w październiku był dużo słabszy niż we wrześniu, bowiem kwota emisji wyniosła 1,4 mld zł, co jest wynikiem pięciokrotnie niższym niż miesiąc wcześniej. Największy wpływ miała aktywność banków, a właściwie jej brak, bowiem banki komercyjne nie wyemitowały w tym czasie żadnych obligacji, podczas gdy we wrześniu pozyskały aż 5,9 mld zł. 

Co więcej, spółki zdecydowały się na relatywnie spore nabycia obligacji własnych lub przedterminowe wykupy. W związku z rolowaniem zadłużenia, cztery spółki zdecydowały się na wcześniejsze wykupienie obligacji o wartości ponad 300 mln zł. 

Za połowę emisji netto w październiku odpowiadał KRUK, który pozyskał 540 mln zł z dwóch emisji. Sporą emisję uplasował także ATAL, który pozyskał 260 mln zł, z czego 60 mln zł przydzielonych zostało Fundacji Zbigniewa Juroszka Fundacja Rodzinna - podmiotowi powiązanemu z głównym akcjonariuszem emitenta. Z kolei Echo Investment wyemitował dług w euro, jednocześnie skupując stare papiery, co efektywnie przełożyło się na przyrost długu o ok. 52 mln zł. Na rynku aktywny pozostaje Ghelamco Invest, który tym razem pozyskał 140 mln zł, z czego 30 mln zł przeznaczył na spłatę już istniejących papierów. Dobrą koniunkturę na rynku wykorzystał także Unibep, który nie czekając do przyszłego roku, zdecydował się na rolowanie długu - spółka pozyskała 138 mln zł, z czego 100 mln zł przeznaczone zostanie na wcześniejszą spłatę papierów zapadających w 2024 r. Próg 100 mln zł osiągnęło jeszcze WB Electronics, któremu w październiku zapadły papiery o wartości 60 mln zł. 

„Październik pokazał, że bez aktywności banków, trudno o spektakularne emisje na rynku pierwotnym. Dodatkowo, na przeprowadzanie emisji bardzo rzadko decydują się nowe podmioty, nieobecne dotychczas na Catalyst, co również nie pomaga rozwojowi tego rynku.” – dodaje Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI

Akcje. Rynki globalne

Z jednej strony, rekordowe tempo podnoszenia stóp procentowych przez FED przekłada się na rosnącą presję w sektorach wrażliwych na wysokie stopy procentowe (zielona energia, biotechnologia czy sektor nieruchomości). Z drugiej strony, wzrost rentowności obligacji amerykańskich do poziomów przekraczających 5% przyczynił się do częściowej rotacji z akcji do obligacji. 

Poziomy wycen indeksów S&P500 oraz NASDAQ100 znajdują się powyżej swoich długoterminowych średnich. Niemniej, warto zauważyć, że korekta na rynku akcji spowodowała, że wyceny największych spółek technologicznych na koniec października zbliżyły się do swoich długoterminowych średnich, co przypominało sytuację z końcówki 2022 roku. 

Co ciekawe, na odbiciu skorzystały bardziej spółki cykliczne oraz spółki z wysokimi wskaźnikami wyceny i niskiej lub ujemnej rentowności w krótkim terminie, które korzystają na spadku rentowności amerykańskich obligacji. 

Czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada? Biorąc pod uwagę jak wiele jest nisko wycenionych sektorów, to jest to możliwy scenariusz. Może się to odbyć przy niewielkim udziale tegorocznych liderów wzrostu z branży technologicznej, a wzrosty mogą dotyczyć większej liczby sektorów i spółek. 

Ryzyka? Na pewno warto śledzić wydarzenia geopolityczne, ponieważ stopniowo rośnie liczba obszarów zapalnych na świecie (Ukraina, Bliski Wschód czy relacje Chiny-USA). Finalnie, ponowny powrót rentowności obligacji amerykańskich w rejony powyżej 5% może mieć negatywny wpływ na branże najbardziej wrażliwe na wzrost stóp procentowych, a szczególnie na rynek nieruchomości. 

Czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada? Biorąc pod uwagę jak wiele jest nisko wycenionych sektorów, to jest to możliwy scenariusz. Może się on odbyć przy niewielkim udziale tegorocznych liderów wzrostu z branży technologicznej, a wzrosty mogą dotyczyć większej ilości sektorów i spółek.” – wyjaśnia Marek Kaźmierczak, Starszy Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI

Akcje. Rynek krajowy. Powyborczo

Historyczna frekwencja w wyborach, „pyrrusowe” zwycięstwo partii rządzącej w wyborach i wysokie prawdopodobieństwo sformowania rządu przez dotychczasową opozycję. Tak można podsumować wydarzenia polityczne w październiku. 

Jak wynik wyborów przełożył się na rynek akcji? Dwucyfrowy wzrost indeksu największych spółek. Sektor bankowy „rozbił bank”, ponieważ w skali jednego miesiąca wzrósł o ponad 25%. Jest to wydarzenie bez precedensu, a jedynym sektorem, który zbliżył się do banków był sektor paliwowy. 

Największe polskie spółki, a w szczególności spółki z udziałem Skarbu Państwa wzrosły w sposób skokowy – głównie w związku z nadziejami na poprawę ładu korporacyjnego. Pozostałe sektory skorzystały na ogólnej poprawie sentymentu oraz częściowym powrocie kapitału zagranicznego na polski rynek akcji. 

Co dalej? „Wycenowo, krajowy rynek akcji powrócił do swoich historycznych średnich. Dalsza „wspinaczka” krajowego rynku akcji będzie z historycznego punktu widzenia - trudniejsza, ale nie niemożliwa.” -  dodaje Marek Kaźmierczak. Niemniej, wymaga to nie tylko poprawy wyników samych spółek, ale i ogromu „pracy u podstaw” po stronie nowego rządu, aby odbudować zaufanie do krajowego rynku akcji wśród inwestorów zagranicznych. Jeżeli zdamy ten test poprawnie, to może czekać nas kontynuacja napływu kapitału w kolejnych miesiącach.

Gdzie kryją się potencjalne ryzyka? To głównie rosnące napięcie geopolityczne na świecie (Ukraina, Bliski Wschód oraz Chiny-USA), niepewność dotycząca kierunku krajowej polityki pieniężnej po wyborach oraz potencjalnie - niemożność sformowania sensownego rządu większościowego w Polsce. 

Warto również zwrócić uwagę na nastroje na globalnych rynkach akcji, ponieważ wysoka zmienność na amerykańskim rynku obligacji rezonuje na pozostałe rynki, które w sposób bezpośredni przekładają się na wyceny akcji. 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA