REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

Obligacje skarbowe. Jest ożywienie ale warto zachować ostrożność

Pod koniec października byliśmy świadkami ożywienia na ryku obligacji skarbowych. Rentowności obligacji długoterminowych obniżyły się (dochodowość obligacji 10Y - spadek z poziomu 5,91% pod koniec września do 5,66% w ostatnim dniu października), co wywołało relatywnie dość mocną falę wzrostów cen papierów skarbowych. Tym samym krajowy rynek dłużny wybudził się z marazmu, w którym tkwił od lipca bieżącego roku. 

Głównym motorem poprawy nastrojów na rynkach dłużnych była poprawa sentymentu na największym rynku obligacji na świecie - w Stanach Zjednoczonych, gdzie rentowności obniżyły się na fali powrotu obaw recesyjnych i mniejszych niż oczekiwał rynek podaży obligacji na aukcjach organizowanym przez Departament Skarbu. Dodatkowym czynnikiem, który pojawił się pod koniec miesiąca na lokalnym podwórku był wstępny październikowy odczyt inflacji, który zaskoczył analityków i ukształtował się na poziomie 6,5% w skali roku. Głównym sprawcą niespodzianki były ceny paliw, które w ostatnim miesiącu znacząco się obniżyły, pomimo rosnących kosztów czarnego złota na giełdach światowych. 

W opinii zarządzających VIG/C-QUADRAT TFI to pozytywne nastawienie do obligacji skarbowych może się w kolejnych tygodniach utrzymywać, co powinno się przekładać na dalsze wzrosty wycen instrumentów rządowych o stałym kuponie. Jednak w dalszym ciągu podtrzymują swoje zdanie, że kolejne kwartały będą silnym wyzwaniem dla polskiego budżetu, a co za tym idzie wywierały swoje piętno na rynek dłużny w Polsce. Dodatkowo, zdaniem ekspertów, dynamiczna faza dezinflacji jest prawdopodobnie za nami i dalsze ewentualne obniżanie się wskaźnika CPI będzie przebiegało bardzo powoli. Co więcej, na horyzoncie można zaobserwować pewne zagrożenia, które w kolejnych miesiącach mogą przekładać się negatywnie na trend spadku inflacji nad Wisłą. 

„Podsumowując, nasze zapatrywanie długoterminowe na krajowy rynek skarbowy jest powściągliwe pomimo obecnego optymizmu goszczącego na rynku, co przekłada się na ostrożne nawigowanie w tak pełnym wyzwań otoczeniu.” – komentuje Fryderyk Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjny i Szef Strategii Dłużnych VIG/C-QUADRAT TFI. 

REKLAMA

Obligacje korporacyjne. Bez banków trudno o hurraoptymizm

Rynek pierwotny obligacji korporacyjnych w październiku był dużo słabszy niż we wrześniu, bowiem kwota emisji wyniosła 1,4 mld zł, co jest wynikiem pięciokrotnie niższym niż miesiąc wcześniej. Największy wpływ miała aktywność banków, a właściwie jej brak, bowiem banki komercyjne nie wyemitowały w tym czasie żadnych obligacji, podczas gdy we wrześniu pozyskały aż 5,9 mld zł. 

Co więcej, spółki zdecydowały się na relatywnie spore nabycia obligacji własnych lub przedterminowe wykupy. W związku z rolowaniem zadłużenia, cztery spółki zdecydowały się na wcześniejsze wykupienie obligacji o wartości ponad 300 mln zł. 

Za połowę emisji netto w październiku odpowiadał KRUK, który pozyskał 540 mln zł z dwóch emisji. Sporą emisję uplasował także ATAL, który pozyskał 260 mln zł, z czego 60 mln zł przydzielonych zostało Fundacji Zbigniewa Juroszka Fundacja Rodzinna - podmiotowi powiązanemu z głównym akcjonariuszem emitenta. Z kolei Echo Investment wyemitował dług w euro, jednocześnie skupując stare papiery, co efektywnie przełożyło się na przyrost długu o ok. 52 mln zł. Na rynku aktywny pozostaje Ghelamco Invest, który tym razem pozyskał 140 mln zł, z czego 30 mln zł przeznaczył na spłatę już istniejących papierów. Dobrą koniunkturę na rynku wykorzystał także Unibep, który nie czekając do przyszłego roku, zdecydował się na rolowanie długu - spółka pozyskała 138 mln zł, z czego 100 mln zł przeznaczone zostanie na wcześniejszą spłatę papierów zapadających w 2024 r. Próg 100 mln zł osiągnęło jeszcze WB Electronics, któremu w październiku zapadły papiery o wartości 60 mln zł. 

„Październik pokazał, że bez aktywności banków, trudno o spektakularne emisje na rynku pierwotnym. Dodatkowo, na przeprowadzanie emisji bardzo rzadko decydują się nowe podmioty, nieobecne dotychczas na Catalyst, co również nie pomaga rozwojowi tego rynku.” – dodaje Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI

Akcje. Rynki globalne

Z jednej strony, rekordowe tempo podnoszenia stóp procentowych przez FED przekłada się na rosnącą presję w sektorach wrażliwych na wysokie stopy procentowe (zielona energia, biotechnologia czy sektor nieruchomości). Z drugiej strony, wzrost rentowności obligacji amerykańskich do poziomów przekraczających 5% przyczynił się do częściowej rotacji z akcji do obligacji. 

Poziomy wycen indeksów S&P500 oraz NASDAQ100 znajdują się powyżej swoich długoterminowych średnich. Niemniej, warto zauważyć, że korekta na rynku akcji spowodowała, że wyceny największych spółek technologicznych na koniec października zbliżyły się do swoich długoterminowych średnich, co przypominało sytuację z końcówki 2022 roku. 

Co ciekawe, na odbiciu skorzystały bardziej spółki cykliczne oraz spółki z wysokimi wskaźnikami wyceny i niskiej lub ujemnej rentowności w krótkim terminie, które korzystają na spadku rentowności amerykańskich obligacji. 

Czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada? Biorąc pod uwagę jak wiele jest nisko wycenionych sektorów, to jest to możliwy scenariusz. Może się to odbyć przy niewielkim udziale tegorocznych liderów wzrostu z branży technologicznej, a wzrosty mogą dotyczyć większej liczby sektorów i spółek. 

Ryzyka? Na pewno warto śledzić wydarzenia geopolityczne, ponieważ stopniowo rośnie liczba obszarów zapalnych na świecie (Ukraina, Bliski Wschód czy relacje Chiny-USA). Finalnie, ponowny powrót rentowności obligacji amerykańskich w rejony powyżej 5% może mieć negatywny wpływ na branże najbardziej wrażliwe na wzrost stóp procentowych, a szczególnie na rynek nieruchomości. 

Czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada? Biorąc pod uwagę jak wiele jest nisko wycenionych sektorów, to jest to możliwy scenariusz. Może się on odbyć przy niewielkim udziale tegorocznych liderów wzrostu z branży technologicznej, a wzrosty mogą dotyczyć większej ilości sektorów i spółek.” – wyjaśnia Marek Kaźmierczak, Starszy Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI

Akcje. Rynek krajowy. Powyborczo

Historyczna frekwencja w wyborach, „pyrrusowe” zwycięstwo partii rządzącej w wyborach i wysokie prawdopodobieństwo sformowania rządu przez dotychczasową opozycję. Tak można podsumować wydarzenia polityczne w październiku. 

Jak wynik wyborów przełożył się na rynek akcji? Dwucyfrowy wzrost indeksu największych spółek. Sektor bankowy „rozbił bank”, ponieważ w skali jednego miesiąca wzrósł o ponad 25%. Jest to wydarzenie bez precedensu, a jedynym sektorem, który zbliżył się do banków był sektor paliwowy. 

Największe polskie spółki, a w szczególności spółki z udziałem Skarbu Państwa wzrosły w sposób skokowy – głównie w związku z nadziejami na poprawę ładu korporacyjnego. Pozostałe sektory skorzystały na ogólnej poprawie sentymentu oraz częściowym powrocie kapitału zagranicznego na polski rynek akcji. 

Co dalej? „Wycenowo, krajowy rynek akcji powrócił do swoich historycznych średnich. Dalsza „wspinaczka” krajowego rynku akcji będzie z historycznego punktu widzenia - trudniejsza, ale nie niemożliwa.” -  dodaje Marek Kaźmierczak. Niemniej, wymaga to nie tylko poprawy wyników samych spółek, ale i ogromu „pracy u podstaw” po stronie nowego rządu, aby odbudować zaufanie do krajowego rynku akcji wśród inwestorów zagranicznych. Jeżeli zdamy ten test poprawnie, to może czekać nas kontynuacja napływu kapitału w kolejnych miesiącach.

Gdzie kryją się potencjalne ryzyka? To głównie rosnące napięcie geopolityczne na świecie (Ukraina, Bliski Wschód oraz Chiny-USA), niepewność dotycząca kierunku krajowej polityki pieniężnej po wyborach oraz potencjalnie - niemożność sformowania sensownego rządu większościowego w Polsce. 

Warto również zwrócić uwagę na nastroje na globalnych rynkach akcji, ponieważ wysoka zmienność na amerykańskim rynku obligacji rezonuje na pozostałe rynki, które w sposób bezpośredni przekładają się na wyceny akcji. 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  REKLAMA

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA