REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W październikowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe po silnej obniżce stopy referencyjnej przez RPP, a także dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji w obliczu rekordowego podnoszenia stóp procentowych przez Fed.

RYNEK OBLIGACJI 

Obligacje skarbowe

REKLAMA

Wrzesień minął pod znakiem stóp procentowych w Polsce. Wydarzeniem, które kreowało nastroje rynkowe była nieoczekiwana, silna obniżka stopy referencyjnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Władze monetarne obniżyły główną stopę o 75 punktów bazowych do poziomu 6,0%, co wprawiło uczestników rynku finansowego w konsternację. Ostatecznie działanie to wywołało dość znaczące spadki rentowności w segmencie obligacji skarbowych dwuletnich (obniżenie z poziomu 5,36% do 5,02%) oraz negatywnie perturbacje na obligacjach skarbowych długoterminowych (wzrost dochodowości w segmencie obligacji 10-cio letnich z poziomu 5,59% do 5,90%). Przełożyło się to na wrześniowe wyniki funduszy długoterminowych. 

REKLAMA

W przypadku produktów z mniejszym ryzykiem stopy procentowej był to kolejny miesiąc przyzwoitych stóp zwrotu. Jednak portfele o bardziej agresywnej polityce inwestycyjnej zaliczyły ten miesiąc do nieudanych (wygenerowały ujemne stopy zwrotu).  Tak zasadniczo różne zachowanie się poszczególnych segmentów krzywej dochodowości w tak krótkim czasie zdarza się niezwykle rzadko. Ostatni miesiąc pokazuje również, że rynki dłużne mogę jeszcze zaskakiwać inwestorów w kolejnych kwartałach, dlatego tak ważne jest elastyczne i skuteczne zarządzanie ryzykiem. W ostatnim dniu września opublikowane zostały również szacunkowe dane o inflacji konsumenckiej, która wyniosła 8,2%. Proces dezinflacji pędzi „pełną parą”, ale tutaj również w kolejnych kwartałach mogą pojawiać się negatywne niespodzianki. 

„Szoki podażowe już za nami. Jednak kolejne miesiące mogą przynieść ożywienie gospodarcze i odwrócenie części działań administracyjnych, co może wprowadzać w kolejne odczyty wskaźnika CPI pewną niepewność. Jeśli krajowa gospodarka nie doświadczy recesji w kolejnych dwunastu miesiącach, to powtórzenie wyników w segmencie funduszy obligacji długoterminowych za ostatni rok będzie nie lada wyzwaniem.” – komentuje Fryderyk Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjny i Szef Strategii Dłużnych VIG/C-QUADRAT TFI. 

Obligacje korporacyjne

REKLAMA

Rynek długu korporacyjnego w Polsce odrodził się po wakacjach. We wrześniu dziesięć spółek przeprowadziło emisje obligacji o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych, co przewyższa łączną kwotę pozyskaną w poprzednich czterech miesiącach. Najbardziej aktywną branżą były banki z mBankiem i Bankiem Millennium na czele. Pozyskały one ok. 5,9 mld zł. Jeszcze kilka miesięcy temu notowania obligacji tych banków były pod ostrzałem w związku z ryzykiem odpisów na kredyty frankowe. Sytuacja rynkowa jednak ustabilizowała się, co banki skrzętnie wykorzystały. Spore emisje przeprowadził jeszcze Cyfrowy Polsat, który pozyskał 820 mln złotych oraz Ghelamco Invest, które wyemitowało obligacje o wartości 340 mln złotych, przy jednoczesnym odkupie 204 mln zł obligacji własnych, co pozwoli częściowo zrefinansować zadłużenie zapadające w latach 2023-2024. Na emisję zdecydował się także Dom Development, który pozyskał 260 mln zł. Próg 100 mln złotych osiągnęła jeszcze Victoria Dom, która przeprowadziła dwie emisje o wartości odpowiednio 70 mln zł i 30 mln zł. Na rynku wtórnym w Polsce niewiele się działo, a ceny pozostały stabilne. Na arenie międzynarodowej podobnie - spready kredytowe utrzymywały się na niskim poziomie.

„Wrzesień był udanym miesiącem na rynku pierwotnym, zwłaszcza dla banków. Popyt na rynku nadal pozostaje wysoki, co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się kolejnymi emisjami.” – dodaje Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

RYNEK AKCJI 

Rynki globalne

Globalne rynki akcji kontynuowały spadki we wrześniu. Co dalej? Rekordowe tempo podnoszenia stóp procentowych przez Fed negatywnie wpływa na rynek nieruchomości w USA. Dotyczy to zarówno rynku nieruchomości komercyjnych, jak i rynku mieszkaniowego. Warto podkreślić fakt, że koszt kredytu mieszkaniowego w USA zbliżył się do 8%. W sposób jednoznacznie negatywny przełoży się to na aktywność na rynku nieruchomości w USA.

Wyceny spółek

Poziomy wycen indeksów S&P500 oraz NASDAQ100 znajdują się powyżej swoich długoterminowych średnich, dlatego należy zachować daleko idącą ostrożność. Z tego powodu z niepokojem zarządzający VIG/C-QUADRAT TFI obserwują skokowy wzrost długoterminowych rentowności obligacji na amerykańskim rynku. W szczególności ciekawą jest prawidłowość, wedle której wzrost rentowności obligacji wywiera negatywną presję na modele wycen spółek.

„Poszczególne subsektory gospodarki wrażliwe na wysokie stopy procentowe są już w recesji wynikowej, a liczba kolejnych subsektorów rośnie z kwartału na kwartał. Oznacza to, że spowolnienie gospodarcze zaczyna dotykać coraz większą ilość spółek. Z perspektywy długoterminowego inwestora instytucjonalnego oznacza to, że rośnie liczba coraz bardziej atrakcyjnie wycenionych spółek.” – wyjaśnia Marek Kaźmierczak, Starszy Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI 

Rynki krajowe

Wysokie jednocyfrowe spadki wiodących indeksów na krajowym rynku akcji były skorelowane z tym, co działo się na pozostałych rynkach wschodzących.

Co dalej? 

Sezonowo - sierpień i wrzesień należą do najsłabszych miesięcy w roku. Akcje polskie, w szczególności duże spółki, po zdrowej korekcie powróciły do bardziej atrakcyjnych wycenowo poziomów. Wydaje się, że inwestorzy przywiązują obecnie dużą uwagę do perspektyw poprawy (lub pogorszenia) wyników w kolejnych okresach. To co istotne - to fakt, że szacowane sondaże wyników parlamentarnych w październiku nie dają jednoznacznego obrazu co do tego, kto i w jakiej konfiguracji będzie sprawował w Polsce władzę. Może budzić to pewną niepewność ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

Pozostajemy neutralnie nastawieni do polskiego rynku akcji na nadchodzące miesiące. Wynik wyborów parlamentarnych może być pewnym katalizatorem, ale jeszcze ważniejsze są nastroje na globalnych rynkach akcji. Te z kolei, są pod presją rosnących rentowności długoterminowych obligacji.” -  dodaje Marek Kaźmierczak. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA