REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.
Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - październik 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W październikowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe po silnej obniżce stopy referencyjnej przez RPP, a także dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji w obliczu rekordowego podnoszenia stóp procentowych przez Fed.

RYNEK OBLIGACJI 

Obligacje skarbowe

REKLAMA

Wrzesień minął pod znakiem stóp procentowych w Polsce. Wydarzeniem, które kreowało nastroje rynkowe była nieoczekiwana, silna obniżka stopy referencyjnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Władze monetarne obniżyły główną stopę o 75 punktów bazowych do poziomu 6,0%, co wprawiło uczestników rynku finansowego w konsternację. Ostatecznie działanie to wywołało dość znaczące spadki rentowności w segmencie obligacji skarbowych dwuletnich (obniżenie z poziomu 5,36% do 5,02%) oraz negatywnie perturbacje na obligacjach skarbowych długoterminowych (wzrost dochodowości w segmencie obligacji 10-cio letnich z poziomu 5,59% do 5,90%). Przełożyło się to na wrześniowe wyniki funduszy długoterminowych. 

REKLAMA

W przypadku produktów z mniejszym ryzykiem stopy procentowej był to kolejny miesiąc przyzwoitych stóp zwrotu. Jednak portfele o bardziej agresywnej polityce inwestycyjnej zaliczyły ten miesiąc do nieudanych (wygenerowały ujemne stopy zwrotu).  Tak zasadniczo różne zachowanie się poszczególnych segmentów krzywej dochodowości w tak krótkim czasie zdarza się niezwykle rzadko. Ostatni miesiąc pokazuje również, że rynki dłużne mogę jeszcze zaskakiwać inwestorów w kolejnych kwartałach, dlatego tak ważne jest elastyczne i skuteczne zarządzanie ryzykiem. W ostatnim dniu września opublikowane zostały również szacunkowe dane o inflacji konsumenckiej, która wyniosła 8,2%. Proces dezinflacji pędzi „pełną parą”, ale tutaj również w kolejnych kwartałach mogą pojawiać się negatywne niespodzianki. 

„Szoki podażowe już za nami. Jednak kolejne miesiące mogą przynieść ożywienie gospodarcze i odwrócenie części działań administracyjnych, co może wprowadzać w kolejne odczyty wskaźnika CPI pewną niepewność. Jeśli krajowa gospodarka nie doświadczy recesji w kolejnych dwunastu miesiącach, to powtórzenie wyników w segmencie funduszy obligacji długoterminowych za ostatni rok będzie nie lada wyzwaniem.” – komentuje Fryderyk Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjny i Szef Strategii Dłużnych VIG/C-QUADRAT TFI. 

Obligacje korporacyjne

REKLAMA

Rynek długu korporacyjnego w Polsce odrodził się po wakacjach. We wrześniu dziesięć spółek przeprowadziło emisje obligacji o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych, co przewyższa łączną kwotę pozyskaną w poprzednich czterech miesiącach. Najbardziej aktywną branżą były banki z mBankiem i Bankiem Millennium na czele. Pozyskały one ok. 5,9 mld zł. Jeszcze kilka miesięcy temu notowania obligacji tych banków były pod ostrzałem w związku z ryzykiem odpisów na kredyty frankowe. Sytuacja rynkowa jednak ustabilizowała się, co banki skrzętnie wykorzystały. Spore emisje przeprowadził jeszcze Cyfrowy Polsat, który pozyskał 820 mln złotych oraz Ghelamco Invest, które wyemitowało obligacje o wartości 340 mln złotych, przy jednoczesnym odkupie 204 mln zł obligacji własnych, co pozwoli częściowo zrefinansować zadłużenie zapadające w latach 2023-2024. Na emisję zdecydował się także Dom Development, który pozyskał 260 mln zł. Próg 100 mln złotych osiągnęła jeszcze Victoria Dom, która przeprowadziła dwie emisje o wartości odpowiednio 70 mln zł i 30 mln zł. Na rynku wtórnym w Polsce niewiele się działo, a ceny pozostały stabilne. Na arenie międzynarodowej podobnie - spready kredytowe utrzymywały się na niskim poziomie.

„Wrzesień był udanym miesiącem na rynku pierwotnym, zwłaszcza dla banków. Popyt na rynku nadal pozostaje wysoki, co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się kolejnymi emisjami.” – dodaje Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

RYNEK AKCJI 

Rynki globalne

Globalne rynki akcji kontynuowały spadki we wrześniu. Co dalej? Rekordowe tempo podnoszenia stóp procentowych przez Fed negatywnie wpływa na rynek nieruchomości w USA. Dotyczy to zarówno rynku nieruchomości komercyjnych, jak i rynku mieszkaniowego. Warto podkreślić fakt, że koszt kredytu mieszkaniowego w USA zbliżył się do 8%. W sposób jednoznacznie negatywny przełoży się to na aktywność na rynku nieruchomości w USA.

Wyceny spółek

Poziomy wycen indeksów S&P500 oraz NASDAQ100 znajdują się powyżej swoich długoterminowych średnich, dlatego należy zachować daleko idącą ostrożność. Z tego powodu z niepokojem zarządzający VIG/C-QUADRAT TFI obserwują skokowy wzrost długoterminowych rentowności obligacji na amerykańskim rynku. W szczególności ciekawą jest prawidłowość, wedle której wzrost rentowności obligacji wywiera negatywną presję na modele wycen spółek.

„Poszczególne subsektory gospodarki wrażliwe na wysokie stopy procentowe są już w recesji wynikowej, a liczba kolejnych subsektorów rośnie z kwartału na kwartał. Oznacza to, że spowolnienie gospodarcze zaczyna dotykać coraz większą ilość spółek. Z perspektywy długoterminowego inwestora instytucjonalnego oznacza to, że rośnie liczba coraz bardziej atrakcyjnie wycenionych spółek.” – wyjaśnia Marek Kaźmierczak, Starszy Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI 

Rynki krajowe

Wysokie jednocyfrowe spadki wiodących indeksów na krajowym rynku akcji były skorelowane z tym, co działo się na pozostałych rynkach wschodzących.

Co dalej? 

Sezonowo - sierpień i wrzesień należą do najsłabszych miesięcy w roku. Akcje polskie, w szczególności duże spółki, po zdrowej korekcie powróciły do bardziej atrakcyjnych wycenowo poziomów. Wydaje się, że inwestorzy przywiązują obecnie dużą uwagę do perspektyw poprawy (lub pogorszenia) wyników w kolejnych okresach. To co istotne - to fakt, że szacowane sondaże wyników parlamentarnych w październiku nie dają jednoznacznego obrazu co do tego, kto i w jakiej konfiguracji będzie sprawował w Polsce władzę. Może budzić to pewną niepewność ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

Pozostajemy neutralnie nastawieni do polskiego rynku akcji na nadchodzące miesiące. Wynik wyborów parlamentarnych może być pewnym katalizatorem, ale jeszcze ważniejsze są nastroje na globalnych rynkach akcji. Te z kolei, są pod presją rosnących rentowności długoterminowych obligacji.” -  dodaje Marek Kaźmierczak. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA