REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy
Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają co wpływa na to, że wskaźnik wyprzedzający koniunktury jest zaskakująco niski, dlaczego inflacja w Polsce znajduje się na bardzo wysokim poziomie oraz czy i kiedy zacznie spadać?

Rynki globalne w sierpniu 2022 r. – akcje

REKLAMA

Po znakomitym lipcu, sierpień na globalnych rynkach akcji minął pod znakiem realizacji zysków. Nastroje inwestorów pozostają mieszane, a niepewność utrzymuje się na wysokim poziomie. Niezmiennie, dane makroekonomiczne wskazują, że Stany Zjednoczone są w relatywnie lepszej sytuacji niż Europa czy Azja (a w szczególności Chiny).

W minionym miesiącu wartość indeksu dla akcji rynków rozwiniętych (MSCI World) spadła o 4,3%. Indeks spółek technologicznych w USA (Nasdaq Composite) spadł o 4,6%, podczas gdy indeks największych amerykańskich spółek (S&P500) spadł o 4,2%.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI podtrzymują opinię, że wyceny amerykańskich akcji nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym. Z wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego (Fed) jasno wynika, że dalsze podwyżki stóp procentowych w USA są nieuniknione, co samo w sobie jest raczej negatywne dla bardziej ryzykownych aktywów.

W tym otoczeniu warto zwrócić uwagę na nieco wyższy poziom gotówki w portfelu oraz okazje inwestycyjne, które pojawiły się w Europie w związku z szantażem gazowym Rosji.

REKLAMA

W kontekście ryzyk korporacyjnych, eksperci zwracają uwagę na ograniczenia w eksporcie do Chin dla dwóch ważnych spółek z branży półprzewodników tj. ASML I NVIDIA. Jest to dalszy ciąg rywalizacji pomiędzy USA a Chinami, która wchodzi na nowy obszar.

Rynek krajowy – akcje

Sytuacja na krajowym rynku akcji niezmiennie pozostaje pod wpływem sytuacji geopolitycznej w regionie – cena i dostępność gazu ziemnego, ropy czy węgla to kwestie kluczowe. Konflikt z Rosją wchodzi w nową fazę – po odcięciu Rosji od rynków finansowych, Rosja odcięła Zachód od dostaw gazu ziemnego. W tym kontekście sentyment rynkowy jest zły do tego stopnia, że eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sądzą, że wchodzimy w fazę silnego wyprzedania krajowego rynku akcji. W przypadku polskich spółek, problem dotyczy głównie tych z sektorów energetycznego, paliwowo-gazowego czy chemicznego. W drugiej kolejności, problem dotyka spółki przemysłowe, które wykorzystują podstawowe surowce do swojej produkcji.

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w sierpniu o 8,8%. Indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich spółek (mWIG40) spadły odpowiednio o 10,5% i 7,5%, podczas gdy indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 1,4%.

Co dalej? Po rekordowych spadkach w 2022 roku można stwierdzić, że sentyment do rynku akcji jest nadal zły, krótkoterminowe perspektywy biznesowe trudne i niepewne (sezon zimowy i problemy z podstawowymi surowcami), a wyceny rekordowo niskie. Pomimo trudnego otoczenia eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że zwiększenie alokacji w akcje przy tak niskich wycenach jest racjonalne w średnim horyzoncie inwestycyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje skarbowe   

REKLAMA

Po dynamicznym lipcowym wzroście cen na rynku obligacji skarbowych, sierpień przyniósł ponownie zmianę tendencji na rynkach dłużnych. Wśród inwestorów ponownie zapanował strach o dalsze znaczące zacieśnianie polityki monetarnej przez główne banki centralne (amerykański Fed oraz europejski EBC), co również wpływało negatywnie na wyceny instrumentów rządowych krajów z tzw. Rynków Wschodzących, w tym Polski. Rentowności obligacji po wyznaczeniu dna w pierwszych dniach minionego miesiąca ponownie zaczęły rosnąć (ceny obligacji spadać). Pod największą presją znalazły się obligacje długoterminowe, które są najbardziej wrażliwe na sentyment globalny. W znacznie mniejszym stopniu przeceniły się obligacje o krótkim terminie zapadalności, ponieważ rynek cały czas wierzy w zapewnienia Przewodniczącego RPP, że potencjalny zakres dalszych podwyżek stóp procentowych jest ograniczony.

Niestety, odczyt wskaźnika CPI w ostatnim dniu wakacji rozczarował uczestników rynku. Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej przekroczył 16% znacznie przebijając prognozy rynkowe (16,1% vs 15,4% oczekiwania analityków). Ponownie zasadnym stało się pytanie o uporczywość inflacji, a także o wydłużający się okres jej powrotu do niższych poziomów.

W środowisku galopującej inflacji oraz zbliżającego się okresu zimowego, który niesie ze sobą wiele niewiadomych (szantaż energetyczny krajów europejskich ze strony Rosji), powrót zmienności na rynki dłużne wydaje się nieunikniony. Na trwalszy trend spadku rentowności (wzrost cen) będziemy musieli prawdopodobnie jeszcze poczekać.

Obligacje korporacyjne        

W sierpniu na rynku wtórnym widoczna była stabilizacja cen, co dało możliwość inwestowania w obligacje wyemitowane przez najlepszej jakości emitentów z branży finansowej z rentownością w okolicach 10% rocznie. Przy tak dużym koszcie finansowania, niewiele działo się na rynku pierwotnym. Pojawiały się pojedyncze emisje obligacji, jednak w większości (jeżeli nie w całości) były obejmowane przez inwestorów indywidualnych. Pozyskane kwoty były symboliczne w porównaniu do skali rynku.

Również w przypadku stawek referencyjnych WIBOR niewiele się działo. W porównaniu z końcem lipca 2022 r., poziom WIBOR6M zmienił się jedynie ostatniego dnia sierpnia i wyniósł 7,31 proc. W skali miesiąca stawka zanotowała zatem symboliczny wzrost o 0,01 pkt proc., a na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy spadła sumarycznie o 0,04 pkt proc.

Kompletny komentarz znajdą Państwo na stronie VIG/C-QUADRAT TFI.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA