REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy
Akcje, obligacje, giełda w sierpniu 2022 r. – komentarz rynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI wyjaśniają co wpływa na to, że wskaźnik wyprzedzający koniunktury jest zaskakująco niski, dlaczego inflacja w Polsce znajduje się na bardzo wysokim poziomie oraz czy i kiedy zacznie spadać?

Rynki globalne w sierpniu 2022 r. – akcje

REKLAMA

Po znakomitym lipcu, sierpień na globalnych rynkach akcji minął pod znakiem realizacji zysków. Nastroje inwestorów pozostają mieszane, a niepewność utrzymuje się na wysokim poziomie. Niezmiennie, dane makroekonomiczne wskazują, że Stany Zjednoczone są w relatywnie lepszej sytuacji niż Europa czy Azja (a w szczególności Chiny).

W minionym miesiącu wartość indeksu dla akcji rynków rozwiniętych (MSCI World) spadła o 4,3%. Indeks spółek technologicznych w USA (Nasdaq Composite) spadł o 4,6%, podczas gdy indeks największych amerykańskich spółek (S&P500) spadł o 4,2%.

Eksperci VIG/C-QUADRAT TFI podtrzymują opinię, że wyceny amerykańskich akcji nadal są relatywnie drogie w ujęciu historycznym. Z wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego (Fed) jasno wynika, że dalsze podwyżki stóp procentowych w USA są nieuniknione, co samo w sobie jest raczej negatywne dla bardziej ryzykownych aktywów.

W tym otoczeniu warto zwrócić uwagę na nieco wyższy poziom gotówki w portfelu oraz okazje inwestycyjne, które pojawiły się w Europie w związku z szantażem gazowym Rosji.

REKLAMA

W kontekście ryzyk korporacyjnych, eksperci zwracają uwagę na ograniczenia w eksporcie do Chin dla dwóch ważnych spółek z branży półprzewodników tj. ASML I NVIDIA. Jest to dalszy ciąg rywalizacji pomiędzy USA a Chinami, która wchodzi na nowy obszar.

Rynek krajowy – akcje

Sytuacja na krajowym rynku akcji niezmiennie pozostaje pod wpływem sytuacji geopolitycznej w regionie – cena i dostępność gazu ziemnego, ropy czy węgla to kwestie kluczowe. Konflikt z Rosją wchodzi w nową fazę – po odcięciu Rosji od rynków finansowych, Rosja odcięła Zachód od dostaw gazu ziemnego. W tym kontekście sentyment rynkowy jest zły do tego stopnia, że eksperci VIG/C-QUADRAT TFI sądzą, że wchodzimy w fazę silnego wyprzedania krajowego rynku akcji. W przypadku polskich spółek, problem dotyczy głównie tych z sektorów energetycznego, paliwowo-gazowego czy chemicznego. W drugiej kolejności, problem dotyka spółki przemysłowe, które wykorzystują podstawowe surowce do swojej produkcji.

Indeks polskich spółek (WIG) spadł w sierpniu o 8,8%. Indeksy dużych spółek (WIG20TR) i średnich spółek (mWIG40) spadły odpowiednio o 10,5% i 7,5%, podczas gdy indeks małych spółek (sWIG80) spadł o 1,4%.

Co dalej? Po rekordowych spadkach w 2022 roku można stwierdzić, że sentyment do rynku akcji jest nadal zły, krótkoterminowe perspektywy biznesowe trudne i niepewne (sezon zimowy i problemy z podstawowymi surowcami), a wyceny rekordowo niskie. Pomimo trudnego otoczenia eksperci VIG/C-QUADRAT TFI uważają, że zwiększenie alokacji w akcje przy tak niskich wycenach jest racjonalne w średnim horyzoncie inwestycyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obligacje skarbowe   

REKLAMA

Po dynamicznym lipcowym wzroście cen na rynku obligacji skarbowych, sierpień przyniósł ponownie zmianę tendencji na rynkach dłużnych. Wśród inwestorów ponownie zapanował strach o dalsze znaczące zacieśnianie polityki monetarnej przez główne banki centralne (amerykański Fed oraz europejski EBC), co również wpływało negatywnie na wyceny instrumentów rządowych krajów z tzw. Rynków Wschodzących, w tym Polski. Rentowności obligacji po wyznaczeniu dna w pierwszych dniach minionego miesiąca ponownie zaczęły rosnąć (ceny obligacji spadać). Pod największą presją znalazły się obligacje długoterminowe, które są najbardziej wrażliwe na sentyment globalny. W znacznie mniejszym stopniu przeceniły się obligacje o krótkim terminie zapadalności, ponieważ rynek cały czas wierzy w zapewnienia Przewodniczącego RPP, że potencjalny zakres dalszych podwyżek stóp procentowych jest ograniczony.

Niestety, odczyt wskaźnika CPI w ostatnim dniu wakacji rozczarował uczestników rynku. Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej przekroczył 16% znacznie przebijając prognozy rynkowe (16,1% vs 15,4% oczekiwania analityków). Ponownie zasadnym stało się pytanie o uporczywość inflacji, a także o wydłużający się okres jej powrotu do niższych poziomów.

W środowisku galopującej inflacji oraz zbliżającego się okresu zimowego, który niesie ze sobą wiele niewiadomych (szantaż energetyczny krajów europejskich ze strony Rosji), powrót zmienności na rynki dłużne wydaje się nieunikniony. Na trwalszy trend spadku rentowności (wzrost cen) będziemy musieli prawdopodobnie jeszcze poczekać.

Obligacje korporacyjne        

W sierpniu na rynku wtórnym widoczna była stabilizacja cen, co dało możliwość inwestowania w obligacje wyemitowane przez najlepszej jakości emitentów z branży finansowej z rentownością w okolicach 10% rocznie. Przy tak dużym koszcie finansowania, niewiele działo się na rynku pierwotnym. Pojawiały się pojedyncze emisje obligacji, jednak w większości (jeżeli nie w całości) były obejmowane przez inwestorów indywidualnych. Pozyskane kwoty były symboliczne w porównaniu do skali rynku.

Również w przypadku stawek referencyjnych WIBOR niewiele się działo. W porównaniu z końcem lipca 2022 r., poziom WIBOR6M zmienił się jedynie ostatniego dnia sierpnia i wyniósł 7,31 proc. W skali miesiąca stawka zanotowała zatem symboliczny wzrost o 0,01 pkt proc., a na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy spadła sumarycznie o 0,04 pkt proc.

Kompletny komentarz znajdą Państwo na stronie VIG/C-QUADRAT TFI.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA