| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm przyjął zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Sejm przyjął zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Sejm uchwalił rządową nowelizację Kodeksu spółek handlowych, której celem jest wprowadzenie obligatoryjnej tzw. dematerializacji akcji na okaziciela i akcji imiennych.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 246 posłów, 159 było przeciw, 19 wstrzymało się od głosu.

Według resortu sprawiedliwości wprowadzenie formy zdematerializowanej dla akcji w szerszym zakresie niż obowiązuje aktualnie nie powoduje ryzyka i ma na celu stworzenie podstaw dla dematerializacji akcji spółek akcyjnych i spółek komandytowo - akcyjnych, które nie podlegają obowiązkowej dematerializacji w rozumieniu przepisów ustawy o ofercie publicznej i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a zatem spółek niebędących podmiotami publicznymi.

Jak zapewnia resort sprawiedliwości, dematerializacja przyczyni się do bezpieczeństwa i efektywności obrotu akcjami oraz uproszczenia konstrukcji prawnych związanych z tym obrotem, poprzez umożliwienie łatwej identyfikacji osoby uprawnionej z akcji.

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Obrót akcjami zdematerializowanymi ma zwiększyć przejrzystość oraz efektywność wymiany informacji w sprawach podatkowych zgodnie ze standardami OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - PAP), a administracja podatkowa zyska możliwość pozyskania oraz wymiany informacji o akcjonariuszach spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych posiadających akcje na okaziciela.

Resort sprawiedliwości przekonuje, że problem nie występuje w spółkach publicznych, ponieważ w przypadku ich akcji ustalenie właściciela jest możliwe na podstawie analizy stanu rachunku papierów wartościowych prowadzonego przez dom maklerski.

Pełna cyfryzacja akcji ma nastąpić z początkiem 2021 r., przy czym już w roku 2020 r. spółki będą zobowiązane do podjęcia działań przygotowawczych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »