Sejm przyjął zmiany w Kodeksie spółek handlowych
REKLAMA
REKLAMA
Za uchwaleniem ustawy głosowało 246 posłów, 159 było przeciw, 19 wstrzymało się od głosu.
REKLAMA
Według resortu sprawiedliwości wprowadzenie formy zdematerializowanej dla akcji w szerszym zakresie niż obowiązuje aktualnie nie powoduje ryzyka i ma na celu stworzenie podstaw dla dematerializacji akcji spółek akcyjnych i spółek komandytowo - akcyjnych, które nie podlegają obowiązkowej dematerializacji w rozumieniu przepisów ustawy o ofercie publicznej i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a zatem spółek niebędących podmiotami publicznymi.
Jak zapewnia resort sprawiedliwości, dematerializacja przyczyni się do bezpieczeństwa i efektywności obrotu akcjami oraz uproszczenia konstrukcji prawnych związanych z tym obrotem, poprzez umożliwienie łatwej identyfikacji osoby uprawnionej z akcji.
Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych
REKLAMA
Obrót akcjami zdematerializowanymi ma zwiększyć przejrzystość oraz efektywność wymiany informacji w sprawach podatkowych zgodnie ze standardami OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - PAP), a administracja podatkowa zyska możliwość pozyskania oraz wymiany informacji o akcjonariuszach spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych posiadających akcje na okaziciela.
Resort sprawiedliwości przekonuje, że problem nie występuje w spółkach publicznych, ponieważ w przypadku ich akcji ustalenie właściciela jest możliwe na podstawie analizy stanu rachunku papierów wartościowych prowadzonego przez dom maklerski.
Pełna cyfryzacja akcji ma nastąpić z początkiem 2021 r., przy czym już w roku 2020 r. spółki będą zobowiązane do podjęcia działań przygotowawczych.
REKLAMA
REKLAMA