REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat, Kancelaria KPLM oraz Księgowość Warszawa KDS
spółka, biznes, praca, dokumenty
Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Co należy przygotować przed rejestracją spółki o.o. w S24?

Przed przystąpieniem do samej rejestracji spółki z o.o. należy poczynić pewne przygotowania, aby ten proces był możliwy do przeprowadzenia. Wszyscy wspólnicy i członkowie zarządu powinni uzyskać elektroniczne podpisy, których można używać w tym systemie tj. podpisy zaufane ePUAP lub kwalifikowane podpisy elektroniczne, lub podpisy osobiste. Najprościej i najwygodniej posługiwać się profilem ePUAP, który można m.in. założyć przez bankowość elektroniczną, jak również poza nią. Założenie profilu przez logowanie do banku jest szybkie i proste, jednak ma pewną wadę, mianowicie uzależnia działanie ePUAP od prawidłowego funkcjonowania bankowości. Gdy ta dozna awarii, to przez jej okres nie można podpisywać dokumentów profilem zaufanym.

REKLAMA

Przed procedurą należy również m.in. ustalić adres spółki, jej nazwę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, sposób podziału udziałów pomiędzy wspólnikami, skład zarządu, czy też zasady reprezentacji spółki. Przynajmniej jedna osoba powinna posiadać swoje konto w systemie S24, lecz dla sprawnego działania najlepiej, gdy posiadają je wszyscy wspólnicy i członkowie zarządu.

Jak przebiega rejestracja spółki o.o. w S24?

REKLAMA

Proces rejestracji spółki z o.o. przez S24 rozpoczyna się od wpisania nazwy spółki, wyboru jej formy prawnej, oraz wskazania siedziby tj. miejscowości, a nie pełnego adresu. Następnie należy wygenerować umowę spółki, wprowadzić do niej dane m.in. dane wspólników, przedmiot działalności spółki poprzez wybór PKD 2025. W umowie spółki wpisuje się m.in. także dane dotyczące wysokości kapitału zakładowego, udziału przyznanych poszczególnych wspólnikom, członków zarządu i sposobu reprezentacji. Każdy dokonany wpis lub wybór określonego wariantu postanowienia powinien być przemyślany pod względem jego skutków prawnych.

Gdy została prawidłowo przygotowana umowa spółki, to podpisują ją elektronicznie wszyscy wspólnicy. Następnie można wygenerować oświadczenie o wniesieniu kapitału, gdy został on wniesiony (np. gotówkowo do kasy spółki) oraz listę wspólników. Te dokumenty podpisują elektronicznie wszyscy członkowie zarządu. Poza system należy wgrać oświadczenie o tym czy spółka posiada status cudzoziemca w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz listę adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu. Dokumenty te również podpisują wszyscy członkowie zarządu. Z ostrożności można dołączyć jeszcze listę zawierającą nazwiska, imiona i adresy albo adresy do doręczeń elektronicznych członków zarządu.

Gdy dokumenty są gotowe i podpisane, to należy wygenerować wniosek o rejestrację spółki i załączyć je do wniosku. W treści wniosku m.in. wybiera się sąd właściwy do jego rozpatrzenia, wprowadza się pełny adres spółki i przeważające PKD. Wniosek podpisują wszyscy członkowie zarządu. Przy wniosku wskazuje się dane konieczne do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych dla spółki (nie należy mylić go z adresem e-mail). Wniosek najwygodniej opłacić elektronicznie przy samej wysyłce do sądu, system wtedy sam wskaże wysokość opłaty (łącznie 350 zł plus drobna opłata za przelew). W praktyce system nie weryfikuje z jakiego konta opłata została uczyniona, więc wspólnicy nie muszą martwić się o to, że spółka nie posiada jeszcze rachunku bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A. - Poradnik Gazety Prawnej

Co po rejestracji spółki z o.o. w S24?

Po rejestracji spółki z o.o. w S24 należy wysłać do urzędu skarbowego formularz PCC-3 i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, płatnikiem jest spółka. Również nie można zapomnieć o tym, aby złożyć elektronicznie wniosek do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Oprócz tego, spółka musi wysłać do urzędu skarbowego formularz NIP 8, w którym m.in. wskazuje miejsca prowadzenia działalności, przechowywania dokumentacji podatkowej, rachunki bankowe. Jeśli zamierza (lub musi) być Vatowcem, to należy wypełnić i przekazać do urzędu skarbowego formularz VAT -R.

Więcej na ten i podobne tematy przeczytasz w majowym Poradniku Gazety Prawnej „Instrukcja obsługi spółki z o.o.”.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA