REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat, Kancelaria KPLM oraz Księgowość Warszawa KDS
spółka, biznes, praca, dokumenty
Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Co należy przygotować przed rejestracją spółki o.o. w S24?

Przed przystąpieniem do samej rejestracji spółki z o.o. należy poczynić pewne przygotowania, aby ten proces był możliwy do przeprowadzenia. Wszyscy wspólnicy i członkowie zarządu powinni uzyskać elektroniczne podpisy, których można używać w tym systemie tj. podpisy zaufane ePUAP lub kwalifikowane podpisy elektroniczne, lub podpisy osobiste. Najprościej i najwygodniej posługiwać się profilem ePUAP, który można m.in. założyć przez bankowość elektroniczną, jak również poza nią. Założenie profilu przez logowanie do banku jest szybkie i proste, jednak ma pewną wadę, mianowicie uzależnia działanie ePUAP od prawidłowego funkcjonowania bankowości. Gdy ta dozna awarii, to przez jej okres nie można podpisywać dokumentów profilem zaufanym.

REKLAMA

Przed procedurą należy również m.in. ustalić adres spółki, jej nazwę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, sposób podziału udziałów pomiędzy wspólnikami, skład zarządu, czy też zasady reprezentacji spółki. Przynajmniej jedna osoba powinna posiadać swoje konto w systemie S24, lecz dla sprawnego działania najlepiej, gdy posiadają je wszyscy wspólnicy i członkowie zarządu.

Jak przebiega rejestracja spółki o.o. w S24?

REKLAMA

Proces rejestracji spółki z o.o. przez S24 rozpoczyna się od wpisania nazwy spółki, wyboru jej formy prawnej, oraz wskazania siedziby tj. miejscowości, a nie pełnego adresu. Następnie należy wygenerować umowę spółki, wprowadzić do niej dane m.in. dane wspólników, przedmiot działalności spółki poprzez wybór PKD 2025. W umowie spółki wpisuje się m.in. także dane dotyczące wysokości kapitału zakładowego, udziału przyznanych poszczególnych wspólnikom, członków zarządu i sposobu reprezentacji. Każdy dokonany wpis lub wybór określonego wariantu postanowienia powinien być przemyślany pod względem jego skutków prawnych.

Gdy została prawidłowo przygotowana umowa spółki, to podpisują ją elektronicznie wszyscy wspólnicy. Następnie można wygenerować oświadczenie o wniesieniu kapitału, gdy został on wniesiony (np. gotówkowo do kasy spółki) oraz listę wspólników. Te dokumenty podpisują elektronicznie wszyscy członkowie zarządu. Poza system należy wgrać oświadczenie o tym czy spółka posiada status cudzoziemca w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz listę adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu. Dokumenty te również podpisują wszyscy członkowie zarządu. Z ostrożności można dołączyć jeszcze listę zawierającą nazwiska, imiona i adresy albo adresy do doręczeń elektronicznych członków zarządu.

Gdy dokumenty są gotowe i podpisane, to należy wygenerować wniosek o rejestrację spółki i załączyć je do wniosku. W treści wniosku m.in. wybiera się sąd właściwy do jego rozpatrzenia, wprowadza się pełny adres spółki i przeważające PKD. Wniosek podpisują wszyscy członkowie zarządu. Przy wniosku wskazuje się dane konieczne do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych dla spółki (nie należy mylić go z adresem e-mail). Wniosek najwygodniej opłacić elektronicznie przy samej wysyłce do sądu, system wtedy sam wskaże wysokość opłaty (łącznie 350 zł plus drobna opłata za przelew). W praktyce system nie weryfikuje z jakiego konta opłata została uczyniona, więc wspólnicy nie muszą martwić się o to, że spółka nie posiada jeszcze rachunku bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A. - Poradnik Gazety Prawnej

Co po rejestracji spółki z o.o. w S24?

Po rejestracji spółki z o.o. w S24 należy wysłać do urzędu skarbowego formularz PCC-3 i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, płatnikiem jest spółka. Również nie można zapomnieć o tym, aby złożyć elektronicznie wniosek do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Oprócz tego, spółka musi wysłać do urzędu skarbowego formularz NIP 8, w którym m.in. wskazuje miejsca prowadzenia działalności, przechowywania dokumentacji podatkowej, rachunki bankowe. Jeśli zamierza (lub musi) być Vatowcem, to należy wypełnić i przekazać do urzędu skarbowego formularz VAT -R.

Więcej na ten i podobne tematy przeczytasz w majowym Poradniku Gazety Prawnej „Instrukcja obsługi spółki z o.o.”.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - wady i zalety

Wielu przedsiębiorców zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a z czasem – gdy firma się rozwija – decyduje się na zmianę formy prawnej. Jednym ze sposobów kontynuowania działalności w formie spółki z o.o. jest wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu.

Składka zdrowotna. Bernatowicz: Wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy (...) jest to "mniejsze zło", które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym "Polskim Ładem"

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz przekazał, że wnioskowali o podpisanie ustawy, gdyż w ich ocenie jest "mniejszym złem".

REKLAMA