REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka akcyjna, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania

Strona jeśli zawarła umowę, ale nie wykonała swojego zobowiązania, będzie musiała ponieść tego konsekwencje. Odpowiedzialność dłużnika z tytułu niewykonania umów określona została przepisami Kodeksu cywilnego odpowiedzialnością kontraktową. Odpowiedzialność ta odnosi się do szkody, jaką poniosła druga strona, z powodu niewykonania świadczenia przez dłużnika.

Kiedy można zastosować potrącenie?

Kiedy można potrącić wierzytelność i w jaki sposób? Czy każda wierzytelność nadaje się do potrącenia?

Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika?

Dłużnik pozostaje w zwłoce, gdy nie dotrzymuje terminu spełnienia świadczenia na skutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność. Do okoliczności tych zaliczyć można zarówno niedotrzymanie terminu spełnienia świadczenia z winy dłużnika, jak i z winy osób, którym wykonanie zobowiązania powierzył lub z pomocą których zobowiązanie wykonuje.

Czy strona umowy odpowiada za swoich pomocników?

Będąc stroną umowy zobowiązujesz się do spełnienia określonego świadczenia. Jeśli w umowie nie zastrzeżono, że czynność ma musi być wykonana osobiście możesz korzystać z pomocy innych osób. Co jednak w sytuacji gdy osoby, za pomocą których wykonujesz swoje zobowiązanie, lub też osoby którym w całości powierzyłeś wykonanie tego zobowiązania, zamiast pomóc zaszkodziły wyrządzając szkodę? Kto w takim przypadku odpowiada przed wierzycielem?

REKLAMA

Czego może żądać wierzyciel w celu wykonania umowy?

Zawarta umowa na gruncie prawa oznacza powstanie stosunku prawnego między dwiema lub więcej osobami. Na mocy tego stosunku, jedna strona – jest nią wierzyciel może żądać od drugiej strony umowy, określonego w umowie zachowania (polegającego, co do zasady na spełnieniu określonego świadczenia). Druga strona, będąca dłużnikiem, musi swoje zobowiązanie względem wierzyciela spełnić.

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Waloryzacja umowna

Zgodnie z zasadą nominalizmu, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wcale nie musi być dobre zwłaszcza w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. W jaki sposób w umowie można zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza? Jedną z możliwości jest zawarcie w umowie tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Przejęcie długu

Jeden z użytkowniku portalu Wieszjak.pl w mailu skierowanym do redakcji opisuje przypadek przejęcia długu przez osobę trzecią bez zgody wierzyciela. Jak opisuje, gdy minął termin płatności należności zamiast świadczenia pieniężnego otrzymał on od dłużnika pismo z kserokopią umowy, z której wynikało, iż zadłużenie zostało przejęte przez spółkę ze Szczecina.

REKLAMA

Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

W praktyce obrotu gospodarczego nieustannie poszukuje się rozwiązań prawnych służących zabezpieczaniu transakcji handlowych. Oczekuje się od nich, iż będą stwarzać wierzycielowi możliwość pewnego i szybkiego zaspokojenia wierzytelności w przypadku niespełnienia świadczenia przez dłużnika. Z drugiej zaś strony powinny one być możliwie najmniej dolegliwe dla dłużnika.

Faktoring a forfaiting

Głównym celem faktoringu i forfaitingu jest finansowanie zbywcy wierzytelności w drodze ich nabycia. Obie instytucje różnią się jednak pod wieloma względami.

Jak pozyskać fundusze za pomocą faktoringu?

Faktoring zaliczany jest do źródeł finansowania działalności gospodarczej. Może on stanowić konkurencję względem kredytu udzielanego przez bank.

Na czym polega faktoring niepełny i mieszany?

Praktyka działań w ramach obrotu handlowego spowodowała wykształcenie kilku rodzajów faktoringu. Należą do nich m.in. faktoring pełny i niepełny.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Potrącenie, czyli kiedy, jak i po co?

Kupując towar lub zamawiając usługę nie zawsze musisz za nie zapłacić. Zapłata ceny za zakupiony towar lub wynagrodzenie za zamówioną usługę jest podstawowym sposobem doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania ale nie jedynym. Zobowiązanie wygasa również na skutek potrącenia, czyli kompensacji wierzytelności w trybie określonym w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego.

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Na czym polega faktoring pełny

Umowa faktoringu może występować w profesjonalnym obrocie między przedsiębiorcami w różnych postaciach. Jedną z nich jest faktoring określany jako pełny.

Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Prowadzę hurtownie budowlaną. Sprzedałem mojemu klientowi towar, a on wykonał na moją rzecz usługę budowlaną. Chciałem potrącić swoją należność, ale on się na to nie godzi. Czy może blokować potrącenie?

Dlaczego warto żądać pokwitowania?

Jeżeli będąc dłużnikiem spełniasz świadczenie, do którego zobowiązałeś się wcześniej w umowie – żądaj pokwitowania. Z wystawieniem pokwitowanie, prawo wiąże istnienie także innych faktów, co pozwala uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji.

Wierzyciel nie chce przyjąć świadczenia? Co powinien zrobić dłużnik?

Wydawać by się mogło, że wskazanie na liczne próby spełnienia świadczenie są wystarczające do tego aby można było stwierdzić, że twoje zobowiązanie zostało spełnione. Niestety, w świetle prawa zachowanie takie nie spełnia przesłanki do uznania, że jesteś zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

Obowiązki pracodawcy, u którego dokonano zajęcia wynagrodzenia dłużnika

Do prowadzonego przeze mnie przedsiębiorstwa przyszło zajęcie wynagrodzenia za pracę mojego pracownika. Ponieważ zatrudniam kilka osób i raczej nie korzystam z usług księgowych, ani prawników nie wiem, co powinienem z otrzymanym zajęciem uczynić.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Statut spółki akcyjnej

W poniższym artykule przedstawiamy uregulowania Kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) dotyczące statutu spółki akcyjnej, trybu jego zmiany oraz zagadnienia związane z podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego.

Skład, tryb powoływania i kompetencje oragnów spółki akcyjnej

Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

Ochrona wierzycieli w sytuacji wyzbywania się majątku przez dłużnika

Jeżeli dłużnik w drodze czynności prawnej (np. umowy sprzedaży, darowizny) sprzedaje/przekazuje swój majątek osobie trzeciej, przez co uniemożliwia swojemu wierzycielowi wyegzekwowanie należności, wierzyciel może wystąpić do Sądu z powództwem, dzięki któremu po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego, możliwym będzie prowadzenie przez wierzyciela egzekucji z majątku, który został darowany przez dłużnika na rzecz osoby trzeciej.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Czy w przypadku długów pełnoletniego dziecka rodzice za nie odpowiadają? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez dziecko.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości

Kilka dni temu zjawił się u mnie Komornik Sądowy, przeszukał dokładnie całe moje mieszkanie - dom, a ponieważ nic szczególnie cennego nie znalazł, dokonał zajęcia licznych ruchomości znajdujących się w mieszkaniu m. in. biżuterii, telewizora, pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowej, łóżek, pościeli, a nawet węgla przeznaczonego do ogrzania zimą domu. Czy postępowanie Komornika było prawidłowe?

Powstanie spółki akcyjnej

W artykule przedstawiamy uregulowania dotyczące spółki akcyjnej. Ze względu na obszerność problematyki, pierwsza część artykułu dotyczyć będzie zagadnień związanych przede wszystkim z powstaniem spółki.

Jak utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej „S.K.A”) to spółka osobowa, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Na czym polega cash pool?

Cash pool jest stosunkowo złożonym narzędziem przeznaczonym dla grup kapitałowych- polega na skoncentrowaniu środków z indywidualnych rachunków bankowych podmiotów powiązanych, w celu ich łącznego zarządzania przy wykorzystaniu efektu skali (większy może więcej).

Co może stanowić wkład na pokrycie kapitału zakładowego?

W odróżnieniu od spółek osobowych, w których wkładem może być praktycznie wszystko co przedstawia sobą jakąś wartość materialną (w tym świadczenie usług)- spółki kapitałowe (jak spółka z o.o. ) mają zdecydowanie ostrzejsze kryteria.

Badanie dokumentów korporacyjnych spółek kapitałowych w procesie inwestycyjnym

Trwająca od kilkunastu miesięcy niekorzystna sytuacja gospodarcza skłania wielu przedsiębiorców do wdrażania procesów restrukturyzacyjnych prowadzących do poprawy struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dekoniunktura sprzyja zwłaszcza fuzjom i przejęciom oraz szeroko pojętej restrukturyzacji podmiotowej przedsiębiorstw, czyli różnego rodzaju przekształceniom prawno – ekonomicznym.

Uprzywilejowanie akcji i udziałów w spółkach

Kodeks spółek handlowych pozwala na znaczące uprzywilejowanie akcji i udziałów- w stosunku do pozostałych (zwykłych). Jednak podlega to również pewnym ograniczeniom.

Dziedziczenie akcji

Spółka akcyjna, jeden z dwóch typów występujących w polskim systemie prawnym spółek kapitałowych jest związkiem osób, które ją tworzą i którym przysługują określone prawa związane z tym uczestnictwem. Emanacją uczestnictwa w spółce akcyjnej jest akcja, czyli prawo podmiotowe przysługujące akcjonariuszowi. Poszczególne akcje jako kompleksy praw i obowiązków akcjonariuszy stanowią samoistny przedmiot obrotu i podlegają dziedziczeniu na zasadach określonych w prawie spadkowym, stąd dopuszczalne jest zarówno ich dziedziczenie ustawowe, jak i testamentowe.

Projekt prawa holdingowego

Komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przedstawiła projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, mających wprowadzić zręby prawa holdingowego- obecnie, dużej luki w prawie handlowym.

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

Pojęcie spółki akcyjnej w organizacji

To jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Stanowi wstępną formę spółki akcyjnej stworzoną dla umożliwienia szybkiego rozpoczęcia działalności przez spółkę, bez konieczności oczekiwania na jej rejestrację.

Czy rada nadzorcza w spółce akcyjnej musi działać kolegialnie?

W przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie każdy członek rady nadzorczej może wykonywać samodzielnie prawo nadzoru, (chyba, że umowa spółki stanowi inaczej) w spółce akcyjnej rada nadzorcza wykonuje swe obowiązki kolegialnie, jednakże istnieje możliwość delegowania swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych.

Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Kapitał Zakładowy to ustalona w statucie spółki akcyjnej wielkośćwyrażona w złotówkach, która stanowi sumę wartości nominalnej wszystkich akcji w spółce.

Odpowiedzialność za długi spółki

Nie zawsze prowadzenie działalności w ramach spółki zwolni cię od odpowiedzialności za zobowiązania. Sprawdź kiedy i jak będzie odpowiadać.

Zarządzanie wartością firmy

Zarządzanie wartością firmy to zespół działań skierowanych na podwyższenie aktywów firmy i utworzenie programów restrukturyzacji, zwiększających efektywność zużycia zasobów, a także spełnienie oczekiwań klientów.

Wykreślenie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych spełnia dwie podstawowe funkcje pierwsza z nich jest informacyjno-zabezpieczającą obrót gospodarczy druga natomiast sankcyjna. Jest więc również rodzajem kary za niewłaściwe, czy nierzetelne finansowo działania podmiotów. Ten, kto zostanie wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych ma więc interes by jak najszybciej zostać z niego wykreślonym. Możliwość wykreślenia wpisu z rejestru dłużników niewypłacalnych jest wyjątkiem od zasady trwałości wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Egzekucja czynności niezastępowalnych

Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

REKLAMA