REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym

Skargę w postępowaniu administracyjnym może wnieść strona, której nie przysługuje już żaden środek zaskarżenia bądź na działanie organu administracyjnego. Skarżący może jednak, do momentu wydania wyroku przez sąd, cofnąć skargę na piśmie bądź ustnie do protokołu. Jakie są skutki cofnięcia skargi?

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Minister finansów przedłożył rządowi poselski projekt ustawy o zmianie prawa bankowego i kodeksu postępowania cywilnego. Rząd pozytywnie ocenił propozycje posłów. Zmienią się m.in. obowiązki banków w zakresie obowiązku informacyjnego o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

REKLAMA

Pełnomocnik w e-sądzie

Powstanie e-sądu miało na celu udogodnienie i przyspieszenie postępowań sądowych i znaczne ich odformalizowanie. Pewne różnice dotyczą także pełnomocników działających w tego typu procesach.

Czy e-sklep może powołać się na błąd?

Zakupy w sklepie internetowym są formą zawarcia umowy na odległość, która może ułatwić konsumentom wybór towaru i uzyskanie odpowiedniej ceny, lecz także potrafi nieść za sobą sporą dozę ryzyka. Zazwyczaj to kupujący jest bardziej chroniony przez prawo, jednak istnieją sytuacje, gdy e-sklep może nie zrealizować umowy, powołując się na błąd.

Jak złożyć wniosek do komornika?

Ściąganie należności przysługujących wierzycielowi przez komornika możliwe jest dopiero po udowodnieniu istnienia roszczenia i dokonaniu kilku czynności formalnych.

Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Wnosząc skargę do sądu administracyjnego warto zdawać sobie sprawę z całości kosztów takiego postępowania, gdyż praktycznie zawsze przewyższają one wartość samego wpisu sądowego. Opłaty dodatkowe są jednak równie ważne pod względem formalnym – ich nieziszczenie spowoduje wstrzymanie postępowania lub przymusowe ściągnięcie zalegającej kwoty.

REKLAMA

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Odwołanie od decyzji administracyjnej wymaga kilku dosyć prostych działań. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przepisów szczególnych dotyczących organu, który decyzję wydał.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Mediacja administracyjna to szczególny przykład mediacji pomiędzy organem administracji publicznej, a stroną w sprawie której wydano decyzję. Taka forma rozwiązania sporu ma na celu odciążenie sądów administracyjnych od składania skarg na rozstrzygnięcia organów.

Czy warto skorzystać z mediacji?

W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Koszty sądowe ponoszone przez pracodawcę

Dość powszechnie twierdzi się, że pracownik, wnosząc sprawę do sądu, nie ponosi kosztów. Jest to oczywiście duże uproszczenie, gdyż ustawa, zwalniając go z opłaty od pozwu, nakłada obowiązek uiszczenia wprawdzie dość symbolicznej, ale jednak opłaty w wysokości 30 zł m.in. od apelacji i skargi kasacyjnej, a jeśli żądanie pracownika przekracza 50 000 zł wówczas ponosi on wszystkie opłaty sądowe w pełnej wysokości.

Spore zmiany w rejestrze klauzul umownych

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Najważniejszym cel nowych regulacji to dokonanie zmian w rejestrze klauzul abuzywnych.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione w całości, a wyrok nie zawiera merytorycznych rozstrzygnięć w tej kwestii, może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Może tego dokonać również wtedy, gdy nie oddalono powództwa w pozostałej części. Na dokonanie wskazanych działań strona ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od dnia jego doręczenia.

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel stanowi skuteczny sposób zabezpieczania wierzytelności, który pozwala na szybsze dochodzenie roszczeń pieniężnych w postępowaniu sądowym. Okres przedawnienia należności z weksla wynosi trzy lata od dnia wymaganej płatności.

Kiedy sędzia nie może prowadzić postępowania i powinien być z niego wyłączony

Postępowanie sądowe powinien niewątpliwie prowadzić sędzia bezstronny. Zgodnie z Konstytucją każdemu gwarantowane jest prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Niekiedy jednak udział sędziego w postępowaniu sądowym budzi pewne zastrzeżenia. W takich sytuacjach ustawodawca przewiduje możliwość wyłączenie sędziego z prowadzenia danego postępowania.

Czym jest przypozwanie?

Przypozwanie służy zabezpieczeniu interesów osób trzecich, które nie biorą udziału w toczącym się procesie, a którego wynik może mieć dla nich bezpośrednie bądź pośrednie skutki. W takim celu należy wnieść pismo procesowe, które doręcza się niezwłocznie osobie trzeciej, a która występuje wówczas w charakterze interwenienta ubocznego.

Lepsza ochrona dłużników, trudniejsze egzekucje

Uchwalona przez Sejm 22 marca 2013 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wzbudza niepokój PKPP Lewiatan. Wątpliwości budzi szczególnie sposób sformułowania i możliwa dowolność interpretacji przepisów, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Postępowanie cywilne 2013 - przygotuj się na duże zmiany

27 listopada 2012 r. rząd przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra sprawiedliwości. Zmian będzie wiele. Mają one na celu przyspieszenie postępowań sądowych (zwłaszcza postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego), dalszą informatyzację postępowania cywilnego (np. wprowadzenie tzw. elektronicznego biura podawczego) oraz uproszczenie wielu czynności procesowych.

Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. II - zmiany

Przedstawiony w cz. I system regulacji związanych z dyscyplinowaniem stron postępowania ulegnie gruntownym zmianom od 3 maja 2012 r. (data wejścia w życie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2011, Nr 233, poz. 1381). Z praktycznego punktu widzenia najstotniejszą zmianą będzie uchylenie ogólnych przepisów o postępowaniu gospodarczym (art. 4791 – art. 47919a k.p.c.), w tym przepisów dotyczących prekluzji dowodowej. W zamian za to rozszerzono możliwość dyscyplinowania stron na podstawie ogólnej regulacji art. 207 k.p.c.

Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

Przedsiębiorca jak każdy powód wytaczający powództwo – żądając udzielenia ochrony przez Sąd – jest uprawniony ale i zobowiązany wskazać i udowodnić okoliczności uzasadniające jego żądanie. Z jego punktu widzenia istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie argumenty (twierdzenia i dowody na ich poparcie) będą istotne do wygrania sprawy ale także to w jakim momencie powinien je zaprezentować w sądzie.

Od maja 2012 r. zniknie postępowanie gospodarcze

Przedsiębiorcy stracą odrębne postępowanie w sprawach cywilnych. Od maja 2012 r. sprawy gospodarcze będą rozpatrywane w zwykłym trybie.

Jak dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Nie da się ukryć, że czasami, aby wyegzekwować konkretne roszczenie musimy wystąpić na drogę postępowania sądowego. Dla osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z procedurą sądową, a dochodzi roszczeń np. w stosunku do dużego przedsiębiorcy, pomocnym instrumentem może być postępowanie grupowe.

Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Od 1 stycznia 2010 roku do polskiej procedury cywilnej ustawodawca wprowadził nowe, rewolucyjne postępowanie cywilne, które w całości odbywa się drogą elektroniczną. Zmiany te mają przyczynić się do sprawniejszego i szybszego rozpoznawania spraw związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych jak również zmniejszenia kosztów z tym związanych.

Na czym polega doręczenie zastępcze?

Co to jest doręczenie zastępcze i jakie zasady wiążą się doręczaniem zastępczym pism sądowych? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Celem postępowania pojednawczego jest zawarcie między stronami ugody zanim sprawa zostanie wniesiona do sądu. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Kiedy i w jakich sprawach można skorzystać z postępowania pojednawczego?

Czym jest dowód z dokumentu?

Mimo, że przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego nie zawierają definicji dokumentu, przyjmuje się, że dokumentem jest utrwalone, wyłącznie w formie pisemnej (niezależnie od materiału, na którym zostało sporządzone), uzewnętrznienie wszelkiego rodzaju spostrzeżeń, myśli, oświadczeń ludzkich, nadające się do wielokrotnego wykorzystania.

Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Zgodnie z konstytucyjną zasadą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Na gruncie praktycznym powstaje jednak wątpliwość czy sąd przy rozpoznaniu sprawy cywilnej obowiązany jest także uwzględniać orzeczenia innych sądów?

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Wniosek o zabezpieczenie dowodu można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania jak i w jego toku. We wniosku należy wykazać, że spełnione zostały konieczne przesłanki uzasadniające zabezpieczenie określonego dowodu. W odmiennym przypadku, sąd wyda postanowienie oddalające wniosek o zabezpieczenie dowodu, którego nie będzie można zaskarżyć.

W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Jeśli nie stawimy się na rozprawie, istnieje ryzyko, że sąd pod naszą nieobecność może wydać wyrok zaoczny. Jednak czy w każdej sprawie sąd może wydać taki wyrok?

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania, nie jest jednak całkiem dowolny. Kto może z niego skorzystać?

Zabezpieczenie dowodu

W sytuacji kiedy zachodzi obawa, że przeprowadzenie określonego dowodu stanie się niewykonalne lub wielce utrudnione, można skorzystać z instytucji zabezpieczenia dowodu. Zabezpieczenie dowodu może nastąpić zarówno w trakcie postępowania sądowego jak i przed jego wszczęciem.

Czym jest przypozwanie?

Przypozwanie to instytucja procesowa, która pozwala pozwanemu na wezwanie do udziału w procesie osoby trzeciej, wobec której w razie przegranej, przysługiwałyby mu określone roszczenia. Będzie ono konieczne, jeżeli do odpowiedzialności odszkodowawczej zostanie pociągnięty sprawca wypadku.

Na czym polega elektroniczne postępowanie cywilne?

Od 1 stycznia 2010 obowiązują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego- w którym powództwo składane jest przez internet- bez żadnych załączników.

Doręczenia w sprawach z zakresu prawa pracy

Pracodawca o terminie rozprawy może być powiadomiony nawet telefonicznie, to samo dotyczy także innych zarządzeń w toku postępowania. Dotyczy to jednak tylko postępowania w sprawach prawa pracy.

Wyrok w postępowaniu gospodarczym

Wyrok to jeden z rodzajów orzeczeń sądowych. Jest to jednocześnie najpopularniejsze, bo najczęściej stosowane orzeczenie sądowe. Sprawy gospodarcze co do zasady kończą się wydaniem wyroku.

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

Wyrok zaoczny to specyficzna odmiana wyroku. Wydaje się go w sprawach, w których pozwany z własnej woli nie brał czynnego udziału w postępowaniu. Wyrok zaoczny ma taką samą moc prawną jak inne wyroki sądowe.

Inne podmioty postępowania cywilnego

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Kim jest interwenient?

W procesie cywilnym oprócz stron mogą występować inne podmioty. Jednym z takich podmiotów jest interwenient. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwa rodzaje interwencji- główną i uboczna.

Kiedy sędzia podlega wyłączeniu?

Nie każdy sędzia może rozstrzygać konkretną sprawę. Zgodnie z naczelną zasadą wymiaru sprawiedliwości sędzia powinien być bezstronny w sprawie. Dlatego też kodeks postępowania cywilnego dopuszcza wyłączenie stronniczego sędziego.

Skład sądu w sprawach gospodarczych

Sprawy sądowe rozpatrywane są przez określone przepisami prawa składy orzekające. Ilość sędziów oraz udział ławników w sprawie określa kodeks postępowania cywilnego. Natomiast wydanie orzeczenia przez sąd w złym składzie powoduje nieważność postępowania.

Jak określić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu (w.p.s.) to suma pieniędzy o jaką toczy się dana sprawa. Powód musi prawie zawsze określić wartość przedmiotu sporu w pozwie.

Kiedy mamy do czynienia z właściwością przemienną?

Właściwość przemienna to jedna z „odmian” właściwości miejscowej. W niektórych bowiem sprawach powód może sam zdecydować do jakiego sądu skieruje swój pozew.

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Kodeks to nie tylko zbiór prawa z danej dziedziny. Słowo to ma również zupełnie inne znaczenie. Kodeks mianowicie to jedna z form książki.

Kodeks postępowania cywilnego

Kodeks postępowania cywilnego- k.p.c.- jest jednym z 5 polskich kodeksów proceduralnych. Jest to ustawa z dnia z 17 listopada 1964 r., która weszła w życie 1 stycznia 1965 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1964 r. w numerze 43 na pozycji 296 (Dz. U. 64 Nr 43 poz. 296).

REKLAMA