reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Kodeks to nie tylko zbiór prawa z danej dziedziny. Słowo to ma również zupełnie inne znaczenie. Kodeks mianowicie to jedna z form książki.

Kodeks to zbiór kart złączonych na jednym z brzegów (nazywanym grzbietem książki). Forma ta jest obecnie najpopularniejszą formą książki. Stosuje się ją natomiast od końca I w. n. e.

Nazwa kodeks pochodzi z łaciny od słowa codex, które oznacza „pień drzewa”, „kloc drzewny”.

Zaletą kodeksu jest możliwość pisania po obu stronach kart. W przypadku zwojów było to bardzo rzadko praktykowane, gdyż zwój zwijać można było tylko w jedną stronę. Jeżeli już zwój zapisywano dwustronnie to po drugiej stronie znajdował się zwykle tekst innego dzieła.

Kodeks, dzięki możliwości pisania po obu stronach, pozwalał na oszczędzanie materiału. Ulegał jednak licznym uszkodzeniom. Niszczyły się zwłaszcza narożniki, często wypadały kartki.

W przypadku rękopisów biblijnych rezultatem wypadania kartek jest np. brak zakończenia Ewangelii Marka (16, 9-20) oraz tzw. Pericope adulterae w Ewangelii Jana (7, 53 - 8, 11), których brak w wielu starożytnych kodeksach. Nie mają ich najważniejsze rękopisy biblijne: Kodeks Synajski i Kodeks Watykański.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Znaczenie słowa kodeks.
Znaczenie słowa kodeks.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama