REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
prawo, waga,sąd
prawo, waga,sąd

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja administracyjna to szczególny przykład mediacji pomiędzy organem administracji publicznej, a stroną w sprawie której wydano decyzję. Taka forma rozwiązania sporu ma na celu odciążenie sądów administracyjnych od składania skarg na rozstrzygnięcia organów.

W 2004 r. wprowadzono do Ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dosyć rewolucyjne rozwiązanie: możliwość dojścia do porozumienia między przedstawicielem organu administracji, a stroną w sprawie. Mediatorem w takiej sprawie jest sędzia lub referendarz sądu administracyjnego, do którego wpłynęła skarga na decyzję. Niestety, mimo upływu 10 lat ten sposób na załatwienie sprawy jest wciąż bardzo mało popularny. Tak niski odsetek spraw kierowanych do mediacji tłumaczy się niewielką wiedzą na temat tej formy rozwiązywania sporów zarówno po stronie sędziów, jak i urzędników. Ponieważ sprawa może być skierowana do mediacji z urzędu lub na wniosek stron, braki w edukacji mają tutaj kluczowe znaczenie.

REKLAMA

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Wyjaśnić lub zmienić

Mediacja administracyjna ma na celu wytłumaczenie stronie przez organ administracji publicznej powodów wydania decyzji o danej treści i wyjaśnienie, dlaczego strona powinna tę decyzję uszanować. Nie jest wykluczone jednak rozwiązanie, w którym strony umówią się na zmianę decyzji – możliwe jest to wówczas, gdy urzędnik zauważy błąd, lub dokona ponownej analizy wartości interesu jednostki i interesu społecznego w przypadku wydanej decyzji uznaniowej. Zasady ogólne Kodeksu postępowania administracyjnego mówią między innymi o ugodowym załatwianiu spraw, przekonywaniu, wzbudzaniu zaufania obywateli do organów władzy publicznej – jest to doskonały fundament do mediacji i kolejnej możliwości autokontroli organu administracji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Korzyści, brak ryzyka

Sprawa rozstrzygnięta w drodze mediacji administracyjnej nie wraca już na wokandę sądową, co oznacza dużą oszczędność czasu i kosztów zarówno dla strony, jak i organów władzy publicznej. Może zatem skutkować nie tylko przekonaniem strony do racji organu, ale także znaczącym polepszeniem jej sytuacji w granicach obowiązującego prawa. Mediacja zakończona niepowodzeniem nie rodzi żadnych negatywnych obowiązków dla strony, a sprawa z powrotem jest rozpatrywana przez sąd administracyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny?

Ze względu na wysoki odsetek zaskarżalności decyzji administracyjnych do sądów, a co za tym idzie długi czas ich rozstrzygania, warto pamiętać o możliwości upomnienia się o skorzystania z takiej formy pomocy, jaką jest mediacja administracyjna. Sędzia nie powinien odmówić uwzględnienia wniosku strony, który ma na celu polubowne rozwiązanie konfliktu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

  Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

  Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

  Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

  REKLAMA

  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  REKLAMA