REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
prawo, waga,sąd
prawo, waga,sąd

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja administracyjna to szczególny przykład mediacji pomiędzy organem administracji publicznej, a stroną w sprawie której wydano decyzję. Taka forma rozwiązania sporu ma na celu odciążenie sądów administracyjnych od składania skarg na rozstrzygnięcia organów.

W 2004 r. wprowadzono do Ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dosyć rewolucyjne rozwiązanie: możliwość dojścia do porozumienia między przedstawicielem organu administracji, a stroną w sprawie. Mediatorem w takiej sprawie jest sędzia lub referendarz sądu administracyjnego, do którego wpłynęła skarga na decyzję. Niestety, mimo upływu 10 lat ten sposób na załatwienie sprawy jest wciąż bardzo mało popularny. Tak niski odsetek spraw kierowanych do mediacji tłumaczy się niewielką wiedzą na temat tej formy rozwiązywania sporów zarówno po stronie sędziów, jak i urzędników. Ponieważ sprawa może być skierowana do mediacji z urzędu lub na wniosek stron, braki w edukacji mają tutaj kluczowe znaczenie.

REKLAMA

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Wyjaśnić lub zmienić

Mediacja administracyjna ma na celu wytłumaczenie stronie przez organ administracji publicznej powodów wydania decyzji o danej treści i wyjaśnienie, dlaczego strona powinna tę decyzję uszanować. Nie jest wykluczone jednak rozwiązanie, w którym strony umówią się na zmianę decyzji – możliwe jest to wówczas, gdy urzędnik zauważy błąd, lub dokona ponownej analizy wartości interesu jednostki i interesu społecznego w przypadku wydanej decyzji uznaniowej. Zasady ogólne Kodeksu postępowania administracyjnego mówią między innymi o ugodowym załatwianiu spraw, przekonywaniu, wzbudzaniu zaufania obywateli do organów władzy publicznej – jest to doskonały fundament do mediacji i kolejnej możliwości autokontroli organu administracji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Korzyści, brak ryzyka

Sprawa rozstrzygnięta w drodze mediacji administracyjnej nie wraca już na wokandę sądową, co oznacza dużą oszczędność czasu i kosztów zarówno dla strony, jak i organów władzy publicznej. Może zatem skutkować nie tylko przekonaniem strony do racji organu, ale także znaczącym polepszeniem jej sytuacji w granicach obowiązującego prawa. Mediacja zakończona niepowodzeniem nie rodzi żadnych negatywnych obowiązków dla strony, a sprawa z powrotem jest rozpatrywana przez sąd administracyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie orzeczenia może wydać wojewódzki sąd administracyjny?

Ze względu na wysoki odsetek zaskarżalności decyzji administracyjnych do sądów, a co za tym idzie długi czas ich rozstrzygania, warto pamiętać o możliwości upomnienia się o skorzystania z takiej formy pomocy, jaką jest mediacja administracyjna. Sędzia nie powinien odmówić uwzględnienia wniosku strony, który ma na celu polubowne rozwiązanie konfliktu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA