REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto skorzystać z mediacji?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
prawo, waga,sąd
prawo, waga,sąd

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Niska popularność mediacji stoi w sprzeczności z korzyściami, które w większości przypadków przynosi przedsiębiorcom z niej korzystającym. Skorzystanie z takiej formy dojścia do porozumienia ma dwie podstawowe zalety, szczególnie ważne w biznesie – czas i pieniądze.

REKLAMA

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

W Polsce sądowy proces gospodarczy trwa średnio 830 dni, czyli prawie 3 lata. Jeśli konflikt dotyczy dużej części przedsiębiorstwa, efektem tego nadmiernego wydłużenia załatwienia sprawy jest bardzo często upadłość firmy, albo przynajmniej znaczne straty. W przypadku mediacji w sprawie gospodarczej trwa ona miesiąc, jeśli jest to tzw. mediacja sądowa (w trakcie procesu sądowego sąd postanowieniem kieruje sprawę do mediacji, widząc szansę na porozumienie między przedsiębiorcami) lub około kilku tygodni, w przypadku mediacji w prywatnych ośrodkach prowadzonej na podstawie umowy. Istotną zaletą czasu prowadzenia mediacji jest jego elastyczność – strony swobodnie umawiają się z mediatorem w dogodnym dla siebie terminie i miejscu, nie są w tym względzie związane odgórną decyzją sądu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Ogromną różnicę na korzyść mediacji widać także w kosztach poniesionych przez przedsiębiorców. W przypadku drogi sądowej jest to 5% wartości przedmiotu sporu, limitowane jedynie górną granicą wysokości do 100.00 zł. Nie należy zapominać o dodatkowych opłatach, jakimi mogą okazać się ekspertyza biegłego czy zastępstwo procesowe. Koszty mediacji sądowej również zależne są od wartości przedmiotu sporu, jednak jest to zaledwie 1% tej wartości, limitowane górną granicą 1000 zł. Do takiego rozwiązania dodatkowo zachęca fakt, że jeśli strony dojdą do porozumienia na tej drodze, sąd zwróci im 75% poniesionych opłat sądowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prywatne ośrodki mediacyjne posiadają własne cenniki, jednak nie zdarza się, by cena jednorazowej mediacji przekraczała wysokość opłat sądowych, zwłaszcza gdy stronami są duże przedsiębiorstwa.

Mediacje w biznesie

REKLAMA

Warto pamiętać także o tym, że rozwiązanie wypracowane samodzielnie przez strony i przez nie podpisane zapewnia większą stabilność ich sytuacji. W większości spraw nie dochodzi tutaj do apelacji lub innej kontynuacji sporu, rzadko kiedy trzeba korzystać z usług komornika w celu wyegzekwowania uzgodnionej należności, co niestety jest charakterystyczne dla orzeczeń sądowych. Przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienie, są również bardziej skłonni do kontynuowania wzajemnej współpracy w przyszłości, co pozytywnie wpływa na stosunki gospodarcze.

Mały odsetek spraw rozwiązywanych na drodze mediacji wskazuje niestety na niski poziom zaufania społecznego do takiej formy załatwiania sporów. Mediacja, mimo prawie dziesięcioletniej obecności w KPC, jest wciąż stosunkowo nową i egzotyczną instytucją. Na szczęście rosnące zainteresowanie ośrodków naukowych i powstawanie licznych centrów mediacyjnych, zarówno rynkowych jak i społecznych może zapowiadać poprawę statystyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA