| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Mediacja > Czy warto skorzystać z mediacji?

Czy warto skorzystać z mediacji?

W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami jest droga sądowa mimo, że nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła możliwość rozstrzygnięcia konfliktu poprzez mediację już w 2005 r.

Niska popularność mediacji stoi w sprzeczności z korzyściami, które w większości przypadków przynosi przedsiębiorcom z niej korzystającym. Skorzystanie z takiej formy dojścia do porozumienia ma dwie podstawowe zalety, szczególnie ważne w biznesie – czas i pieniądze.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

W Polsce sądowy proces gospodarczy trwa średnio 830 dni, czyli prawie 3 lata. Jeśli konflikt dotyczy dużej części przedsiębiorstwa, efektem tego nadmiernego wydłużenia załatwienia sprawy jest bardzo często upadłość firmy, albo przynajmniej znaczne straty. W przypadku mediacji w sprawie gospodarczej trwa ona miesiąc, jeśli jest to tzw. mediacja sądowa (w trakcie procesu sądowego sąd postanowieniem kieruje sprawę do mediacji, widząc szansę na porozumienie między przedsiębiorcami) lub około kilku tygodni, w przypadku mediacji w prywatnych ośrodkach prowadzonej na podstawie umowy. Istotną zaletą czasu prowadzenia mediacji jest jego elastyczność – strony swobodnie umawiają się z mediatorem w dogodnym dla siebie terminie i miejscu, nie są w tym względzie związane odgórną decyzją sądu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ogromną różnicę na korzyść mediacji widać także w kosztach poniesionych przez przedsiębiorców. W przypadku drogi sądowej jest to 5% wartości przedmiotu sporu, limitowane jedynie górną granicą wysokości do 100.00 zł. Nie należy zapominać o dodatkowych opłatach, jakimi mogą okazać się ekspertyza biegłego czy zastępstwo procesowe. Koszty mediacji sądowej również zależne są od wartości przedmiotu sporu, jednak jest to zaledwie 1% tej wartości, limitowane górną granicą 1000 zł. Do takiego rozwiązania dodatkowo zachęca fakt, że jeśli strony dojdą do porozumienia na tej drodze, sąd zwróci im 75% poniesionych opłat sądowych.

Prywatne ośrodki mediacyjne posiadają własne cenniki, jednak nie zdarza się, by cena jednorazowej mediacji przekraczała wysokość opłat sądowych, zwłaszcza gdy stronami są duże przedsiębiorstwa.

Mediacje w biznesie

Warto pamiętać także o tym, że rozwiązanie wypracowane samodzielnie przez strony i przez nie podpisane zapewnia większą stabilność ich sytuacji. W większości spraw nie dochodzi tutaj do apelacji lub innej kontynuacji sporu, rzadko kiedy trzeba korzystać z usług komornika w celu wyegzekwowania uzgodnionej należności, co niestety jest charakterystyczne dla orzeczeń sądowych. Przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienie, są również bardziej skłonni do kontynuowania wzajemnej współpracy w przyszłości, co pozytywnie wpływa na stosunki gospodarcze.

Mały odsetek spraw rozwiązywanych na drodze mediacji wskazuje niestety na niski poziom zaufania społecznego do takiej formy załatwiania sporów. Mediacja, mimo prawie dziesięcioletniej obecności w KPC, jest wciąż stosunkowo nową i egzotyczną instytucją. Na szczęście rosnące zainteresowanie ośrodków naukowych i powstawanie licznych centrów mediacyjnych, zarówno rynkowych jak i społecznych może zapowiadać poprawę statystyk.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »