reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Minister finansów przedłożył rządowi poselski projekt ustawy o zmianie prawa bankowego i kodeksu postępowania cywilnego. Rząd pozytywnie ocenił propozycje posłów. Zmienią się m.in. obowiązki banków w zakresie obowiązku informacyjnego o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 2251), przedłożone przez ministra finansów.

Rząd pozytywnie ocenia poselską propozycję dotyczącą nałożenia na bank obowiązku informacyjnego, odnoszącego się do skutków wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego (bte). Regulacja taka przyczyni się do zwiększenia poziomu świadomości prawnej klientów banku. Pozytywnie oceniono też przepis dotyczący badania realizacji tego obowiązku przez sąd w toku postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu.

Zastrzeżenia rządu dotyczą szczegółowych rozwiązań, które mogą prowadzić do powstania wątpliwości interpretacyjnych w kwestii bte. Zdaniem rządu, należałoby wprowadzić przepisy ujednolicające praktykę banków w tym zakresie i tym samym zlikwidować możliwość posługiwania się przez sądy niejednolitą wykładnią.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pełnomocnik w e-sądzie

Niejasne regulacje

Ponadto, niejasne wydają się przepisy dotyczące obowiązkowego pouczenia. Z konstrukcji przepisu nie wynika bowiem, czy badanie sądu ma polegać na sprawdzeniu, czy dłużnik oświadczył, że został pouczony o skutkach wystawienia bte, czy też, że bank poinformował klienta o tych skutkach. Należy także rozważyć wydłużenie terminu na wydanie przez sąd postanowienia o nadaniu bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności.

Rząd negatywnie ocenił również zmianę przepisów określających termin przewidziany na wniesienie przez dłużnika zażalenia na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności bte. Obecne przepisy wyrażają słuszną wykładnię, że ideą jest zaskoczenie dłużnika wszczęciem egzekucji i szybkie zajęcie jego majątku. Zdaniem rządu, nie należy tej zasady zmieniać.

Według rządu, nie do zaakceptowania jest też rozwiązanie przewidujące obligatoryjne zawieszenie postępowania egzekucyjnego, niezależnie od jego zasadności czy też uprawdopodobnienia roszczeń dłużnika. Oprócz innych ważnych komplikacji, takie rozwiązanie mogłoby spowodować przewlekłość procesu windykacji wierzytelności bankowych.

Rząd sugeruje prowadzenie dalszych prac legislacyjnych dotyczących zmian w Prawie bankowym i Kodeksie postępowania cywilnego z uwzględnieniem przedstawionych w stanowisku uwag i wątpliwości.

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym / Fot. Fotolia
Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym / Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama