| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Według przepisów prawa pracę można świadczyć zarówno w formie umowy o pracę, jak i w ramach umów prawa cywilnego – umowy zlecenia i umowy o dzieło. Umowa o pracę wiąże się z koniecznością odprowadzania składek przez pracodawcę na ubezpieczenie, ponadto trudniej ją rozwiązać niż umowę cywilnoprawną, stąd często pracodawcy preferują świadczenie pracy w reżimie prawa cywilnego. Jeśli stosunek pracy ma określone, specyficzne cechy, nie można go jednak uznać za umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Problematyka terminowych umów o pracę

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cechy umowy o pracę

Najważniejszą cechą umowy o pracę jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. Przez podporządkowanie rozumie się wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i na jego rzecz, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Oznacza to brak swobody w dysponowaniu przez pracownika rodzajem swoich obowiązków i sposobem ich wykonywania, dlatego w przypadku zawodów twórczych i artystycznych lepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o dzieło.

Umowa o pracę - nowe zasady w 2015 r.

Nierozwiązalne z umową o pracę jest wynagrodzenie płacone pracownikowi przez pracodawcę. Prawo pracy restrykcyjnie traktuje kwestie finansowe, wykluczając możliwość zrzeczenia się wynagrodzenia i ograniczając prowadzenie egzekucji z zarobków pracownika. W przypadku umowy zlecenie wynagrodzenie nie jest warunkiem sine qua non jej ważności.

Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę zobowiązany jest świadczyć pracę osobiście, nie może cedować swoich obowiązków na inne osoby lub samowolnie wyznaczać swojego zastępcy.

Kolejną różnicą między umową o dzieło, a umową o pracę, jest sposób oceny pracy pracownika. W pierwszym przypadku mowa o umowie określonego rezultatu, zaś w drugim umowie starannego działania. Wobec tego umowa o pracę znacznie ogranicza roszczenia pracodawcy wobec pracownika, gdyż pozwala mu zarzucić jedynie niestaranność, a nie pociągać do odpowiedzialności za brak osiągnięcia konkretnego efektu.

Znaczenie nazwy

Nazwa umowy jest o tyle istotna, że stanowi informację, z jakim stosunkiem prawnym mamy do czynienia. Nie oznacza to, że sygnał ten jest nieomylny – dokonując dalszej analizy postanowień umownych, można uznać, że bez względu na nazwę, mamy w istocie do czynienia z innym rodzajem umowy.

Sąd dokonując tej oceny, nie może jednak nie wziąć pod uwagę woli stron zawierających umowę. Przyznaje się, że nazwa nadana umowie jest wyrazem intencji pracodawcy i pracownika, dlatego należy również zbadać tę sferę umowy. Zanim umowa zostanie przekwalifikowana, sąd powinien ustalić, dlaczego strony postanowiły nazwać umowę w dany sposób – czy jest to efektem błędu, przymusu pracodawcy, czy jednak zdecydowały się na takie rozwiązanie w pełni świadomie i obie nie chcą tego stanu zmieniać.

Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę

Konsekwencje

W przypadku uznania przez sąd, że faktycznie doszło do zawarcia nieodpowiedniego rodzaju umowy, pracodawca może spodziewać się negatywnych konsekwencji takiego orzeczenia. Zawarcie umowy cywilnoprawnej w celu obejścia reżimu prawa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, co Kodeks pracy sankcjonuje karą grzywny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »