REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Praca, księgowość, biuro, biznes. Fotolia
Praca, księgowość, biuro, biznes. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Według przepisów prawa pracę można świadczyć zarówno w formie umowy o pracę, jak i w ramach umów prawa cywilnego – umowy zlecenia i umowy o dzieło. Umowa o pracę wiąże się z koniecznością odprowadzania składek przez pracodawcę na ubezpieczenie, ponadto trudniej ją rozwiązać niż umowę cywilnoprawną, stąd często pracodawcy preferują świadczenie pracy w reżimie prawa cywilnego. Jeśli stosunek pracy ma określone, specyficzne cechy, nie można go jednak uznać za umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

REKLAMA

Problematyka terminowych umów o pracę

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cechy umowy o pracę

Najważniejszą cechą umowy o pracę jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. Przez podporządkowanie rozumie się wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i na jego rzecz, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Oznacza to brak swobody w dysponowaniu przez pracownika rodzajem swoich obowiązków i sposobem ich wykonywania, dlatego w przypadku zawodów twórczych i artystycznych lepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o dzieło.

Umowa o pracę - nowe zasady w 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nierozwiązalne z umową o pracę jest wynagrodzenie płacone pracownikowi przez pracodawcę. Prawo pracy restrykcyjnie traktuje kwestie finansowe, wykluczając możliwość zrzeczenia się wynagrodzenia i ograniczając prowadzenie egzekucji z zarobków pracownika. W przypadku umowy zlecenie wynagrodzenie nie jest warunkiem sine qua non jej ważności.

Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę zobowiązany jest świadczyć pracę osobiście, nie może cedować swoich obowiązków na inne osoby lub samowolnie wyznaczać swojego zastępcy.

Kolejną różnicą między umową o dzieło, a umową o pracę, jest sposób oceny pracy pracownika. W pierwszym przypadku mowa o umowie określonego rezultatu, zaś w drugim umowie starannego działania. Wobec tego umowa o pracę znacznie ogranicza roszczenia pracodawcy wobec pracownika, gdyż pozwala mu zarzucić jedynie niestaranność, a nie pociągać do odpowiedzialności za brak osiągnięcia konkretnego efektu.

Znaczenie nazwy

REKLAMA

Nazwa umowy jest o tyle istotna, że stanowi informację, z jakim stosunkiem prawnym mamy do czynienia. Nie oznacza to, że sygnał ten jest nieomylny – dokonując dalszej analizy postanowień umownych, można uznać, że bez względu na nazwę, mamy w istocie do czynienia z innym rodzajem umowy.

Sąd dokonując tej oceny, nie może jednak nie wziąć pod uwagę woli stron zawierających umowę. Przyznaje się, że nazwa nadana umowie jest wyrazem intencji pracodawcy i pracownika, dlatego należy również zbadać tę sferę umowy. Zanim umowa zostanie przekwalifikowana, sąd powinien ustalić, dlaczego strony postanowiły nazwać umowę w dany sposób – czy jest to efektem błędu, przymusu pracodawcy, czy jednak zdecydowały się na takie rozwiązanie w pełni świadomie i obie nie chcą tego stanu zmieniać.

Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę

Konsekwencje

W przypadku uznania przez sąd, że faktycznie doszło do zawarcia nieodpowiedniego rodzaju umowy, pracodawca może spodziewać się negatywnych konsekwencji takiego orzeczenia. Zawarcie umowy cywilnoprawnej w celu obejścia reżimu prawa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, co Kodeks pracy sankcjonuje karą grzywny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA