REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Praca, księgowość, biuro, biznes. Fotolia
Praca, księgowość, biuro, biznes. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Według przepisów prawa pracę można świadczyć zarówno w formie umowy o pracę, jak i w ramach umów prawa cywilnego – umowy zlecenia i umowy o dzieło. Umowa o pracę wiąże się z koniecznością odprowadzania składek przez pracodawcę na ubezpieczenie, ponadto trudniej ją rozwiązać niż umowę cywilnoprawną, stąd często pracodawcy preferują świadczenie pracy w reżimie prawa cywilnego. Jeśli stosunek pracy ma określone, specyficzne cechy, nie można go jednak uznać za umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

REKLAMA

Problematyka terminowych umów o pracę

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cechy umowy o pracę

Najważniejszą cechą umowy o pracę jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. Przez podporządkowanie rozumie się wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i na jego rzecz, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Oznacza to brak swobody w dysponowaniu przez pracownika rodzajem swoich obowiązków i sposobem ich wykonywania, dlatego w przypadku zawodów twórczych i artystycznych lepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o dzieło.

Umowa o pracę - nowe zasady w 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nierozwiązalne z umową o pracę jest wynagrodzenie płacone pracownikowi przez pracodawcę. Prawo pracy restrykcyjnie traktuje kwestie finansowe, wykluczając możliwość zrzeczenia się wynagrodzenia i ograniczając prowadzenie egzekucji z zarobków pracownika. W przypadku umowy zlecenie wynagrodzenie nie jest warunkiem sine qua non jej ważności.

Pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę zobowiązany jest świadczyć pracę osobiście, nie może cedować swoich obowiązków na inne osoby lub samowolnie wyznaczać swojego zastępcy.

Kolejną różnicą między umową o dzieło, a umową o pracę, jest sposób oceny pracy pracownika. W pierwszym przypadku mowa o umowie określonego rezultatu, zaś w drugim umowie starannego działania. Wobec tego umowa o pracę znacznie ogranicza roszczenia pracodawcy wobec pracownika, gdyż pozwala mu zarzucić jedynie niestaranność, a nie pociągać do odpowiedzialności za brak osiągnięcia konkretnego efektu.

Znaczenie nazwy

REKLAMA

Nazwa umowy jest o tyle istotna, że stanowi informację, z jakim stosunkiem prawnym mamy do czynienia. Nie oznacza to, że sygnał ten jest nieomylny – dokonując dalszej analizy postanowień umownych, można uznać, że bez względu na nazwę, mamy w istocie do czynienia z innym rodzajem umowy.

Sąd dokonując tej oceny, nie może jednak nie wziąć pod uwagę woli stron zawierających umowę. Przyznaje się, że nazwa nadana umowie jest wyrazem intencji pracodawcy i pracownika, dlatego należy również zbadać tę sferę umowy. Zanim umowa zostanie przekwalifikowana, sąd powinien ustalić, dlaczego strony postanowiły nazwać umowę w dany sposób – czy jest to efektem błędu, przymusu pracodawcy, czy jednak zdecydowały się na takie rozwiązanie w pełni świadomie i obie nie chcą tego stanu zmieniać.

Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę

Konsekwencje

W przypadku uznania przez sąd, że faktycznie doszło do zawarcia nieodpowiedniego rodzaju umowy, pracodawca może spodziewać się negatywnych konsekwencji takiego orzeczenia. Zawarcie umowy cywilnoprawnej w celu obejścia reżimu prawa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, co Kodeks pracy sankcjonuje karą grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA