Doręczenia w sprawach z zakresu prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie szybkie i… wygodne dla pracownika
Postępowanie w sprawach prawa pracy ma być szybkie- kodeks postępowania cywilnego stanowi, iż pomiędzy wniesieniem powództwa (lub zakończeniem postępowania wyjaśniającego) nie minęło więcej niż 2 tygodnie. Kodeks przewiduje również liczne udogodnienia dla pracownika, z uwagi na jego (domniemaną) słabszą pozycję w stosunku pracy, oraz (najczęściej) ograniczone środki jakimi dysponuje (w stosunku do pracodawcy). Nie należy się więc dziwić m.in. tym, że sąd będzie wspierał pracownika- chociażby poprzez dobranie (za niego) dochodzonych roszczeń alternatywnych (np. w sytuacji, w której jego roszczenia pierwotnego nie można by spełnić).
REKLAMA
Doręczenia- niekoniecznie pisemne
REKLAMA
Kodeks postępowania cywilnego zawiera stosunkowo sztywne normy dotyczące doręczania pism procesowych – z reguły dochodzi do nich w drodze listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (zwrotka), a także m.in. poprzez pracowników sądowych. W postępowaniu w sprawach prawa pracy zasady te ulegają zawieszeniu.
Zgodnie z art. 472 Kodeksu postępowania cywilnego sąd może wzywać strony, świadków, biegłych lub inne osoby w sposób, który uzna za najbardziej celowy, nawet z pominięciem sposobów przewidzianych przez przepisy ogólne, jeżeli uzna to za niezbędne do przyspieszenia rozpoznania sprawy.
Zobacz: Kto nie może być świadkiem w postępowaniu gospodarczym?
Dotyczy to również doręczeń oraz zarządzeń mających na celu przygotowanie rozprawy, zwłaszcza zaś żądania przedstawienia niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy akt osobowych i innych dokumentów.
Wszystkie chwyty dozwolone?
Sąd może posługiwać się w postępowaniu z zakresu prawa pracy wszelkimi kanałami łączności zdalnej- a więc:
- telefonicznie,
- faxem,
- e-mailem.
Ważne jest- aby zachodziła pewność, że odpowiednie zarządzenie (wezwanie) zostało doręczone odbiorcy- w taki sposób, żeby mógł się z nim zapoznać.
Oznacza to, że sąd (sekretariat wydziału) będzie starał się ustalić, czy odpowiednie pismo dotarło do adresata- w tym celu… również korzystając z dobrodziejstw technologii (czyli np. telefon potwierdzający, czy prośba o odpowiedź drogą faksową, potwierdzenie otrzymania e-maila).
Skutki przepisów
REKLAMA
Podstawowym skutkiem powyższych regulacji jest wydatne przyspieszenie postępowania. W sytuacji, kiedy na doręczenie pisma, oraz powrót „zwrotki” trzeba czekać 1-2 tygodnie, przesłanie informacji w sposób uproszczony skraca ten czas do minut- co ma bezpośrednie przełożenie na szybkość pozostałych procedur (w tym m.in. na termin wyznaczenia rozprawy).
Co ważne, pozwany pracodawca (czy też świadek/ biegły) nie może zlekceważyć pism doręczonych mu w inny sposób niż to zazwyczaj ma miejsce (list polecony) są one tak samo wiążące i mogą mieć te same konsekwencje (np. grzywna dla świadka za nieuzasadnione niestawiennictwo na rozprawie, czy nawet siłowe doprowadzenie).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.