REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca dyskryminowany… w sądzie pracy

Pracownicy dochodząc roszczeń z prawa pracy są ustawowo zwolnieni od kosztów postępowania.
Pracownicy dochodząc roszczeń z prawa pracy są ustawowo zwolnieni od kosztów postępowania.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca założył, że z uwagi na słabszą sytuację prawną pracownika w stosunku do pracodawcy, potrzebna jest mu pomoc w ramach postępowania cywilnego. W wielu kwestiach jest on wspierany przez sąd pracy.

Sąd wybierze roszczenie za pracownika

Na nic może zdać się taktyka procesowa, w przypadku spraw z zakresu prawa pracy. Nawet wiedząc, że dochodzone roszczenie jest błędne- nie liczmy, że sąd zawsze powództwo oddali. Nie będzie to miało miejsca jeśli pracownikowi przysługuje roszczenie alternatywne (zamienne), z którego mógłbym skorzystać gdyby o nim wiedział (np. pracownik dochodzący przywrócenia do pracy, w sytuacji, w której może domagać się wyłącznie odszkodowania).

REKLAMA

W takiej sytuacji sąd może wybrać zamiast roszczenia wskazanego przez powoda alternatywne (nawet nie powołane) roszczenie.

Przygotowując się do sprawy trzeba odnieść się (przewidująco) również do roszczeń alternatywnych, które pracownik mógłby podnieść (zgodnie z kodeksem pracy).

Zobacz: Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Wolny od kosztów

Pracownicy dochodząc roszczeń z prawa pracy są ustawowo zwolnieni od kosztów postępowania zgodnie z art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Oznacza to, że nigdy nie ponoszą kosztów wpisu sądowego- a opłaty w dalszym toku postępowania (np. przy apelacji)ponoszą w wysokości minimalnej- 30 zł (chyba, że wartość przedmiotu sporu przekracza 50.000 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nigdy (chyba, że jest w stanie zwolnić się od kosztów na zasadach ogólnych) nie jest zwolniony od kosztów dochodząc roszczeń od pracownika.

Rygor natychmiastowej wykonalności

Niezależnie od prawomocności orzeczenia, pracownik może już po zapadnięciu wyroku sądu pierwszej instancji dochodzić części swoich roszczeń poprzez komornika sądowego. Zgodnie z art. 4772 kodeksu postępowania cywilnego sąd nadaje wyrokowi zasądzającemu, w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia, nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

Co ważne, w przypadku oddalenia apelacji pozwanego, sąd z urzędu opatruje wyrok klauzulą wykonalności i z przesyła go powodowi (pracownikowi).

Podobnie, uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, sąd I instancji na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na zakład pracy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy.

W takiej sytuacji pracodawca nie może uchylić się przed zatrudnieniem pracownika.

Rzecz jasna, przepisów powyższych nie stosuje się kiedy pracownik jest stroną pozwaną.

Wybór sądu

Zasadą w kodeksie postępowania cywilnego, jest to, że sądem właściwym dla rozpoznania sprawy jest sąd, w okręgu którego pozwany ma siedzibę (zasada ta podlega jednak licznym wyjątkom). W przypadku spraw z zakresu prawa pracy dopuszczalne jest także wytoczenie powództwa w miejscu, w którym praca była lub miała być wykonywana. W niektórych przypadkach (np. telepracy) może się okazać, że rozprawa toczyć się będzie daleko od miejsca, w którym siedzibę ma zarząd pracodawcy, co może być niewygodne (konieczności wyjazdów na posiedzenia i ich koszty).

Zobacz: Jakie są skutki powoływania się na fakty powszechnie znane przed sądem?

Brak ograniczeń co do świadków

REKLAMA

W sytuacji, w której określone oświadczenia muszą mieć formę pisemną dla celów dowodowych (ad probationem), dowód ze świadków co do faktów w nich przedstawionych jest co do zasady niedozwolony (chyba, że za obopólną zgodą stron lub w sytuacji zniszczenia lub zagubienia dokumentu). Oznacza to, że nie można za pomocą świadków ustalać treści oświadczeń woli, które wbrew ustawie nie miały właściwej formy.

Ta instytucja nie działa w ramach postępowania w sprawach prawa pracy – więc trzeba liczyć się z tym, że wszystkie ustalenia „ustne” mogą być „użyte przeciwko pracodawcy” w toku postępowania sądowego.

Ponownie, przepisy te nie mają zastosowania jeśli pozwanym jest pracownik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA