REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
pismo, umowa
pismo, umowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej wymaga kilku dosyć prostych działań. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przepisów szczególnych dotyczących organu, który decyzję wydał.

Odwołanie od decyzji reguluje Kodeks postępowania administracyjnego w rozdziale 10. Najważniejsze o czym należy pamiętać to termin odwołania: wynosi on 14 dni od doręczenia decyzji stronie, a jeśli decyzja została ogłoszona ustnie – od momentu jej ogłoszenia. Do momentu upływu tego terminu decyzja nie zostanie wykonana, a jeśli wniesione zostanie odwołanie wykonanie zostanie wstrzymane do jego rozpatrzenia. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Jest to klauzula nadawana przez organ, który uznaje że w danej sytuacji zwlekanie z wykonaniem decyzji może prowadzić do spowodowania znacznych strat albo sprowadzenia innego zagrożenia. Częstym przykładem decyzji wydawanych z rygorem natychmiastowej wykonalności są decyzje Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzi.

REKLAMA

Decyzja o warunkach zabudowy

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Jak pisać?

Co ważne, odwołanie nie musi przybierać żadnej szczególnej formy ani nazwy. Strona powinna jedynie wyrazić swoje niezadowolenie z treści decyzji i dać temu wyraz we wnoszonym odwołaniu. Jednak i w tym przypadku należy być czujnym – warto sprawdzić co przewidują przepisy szczególne dotyczące organu, który decyzję wydał, gdyż mogą zawierać one dodatkowe wymogi formalne do wniesienia odwołania.

Do kogo kierować?

Odwołanie przysługuje do organu wyższego stopnia nad organem, który decyzję wydał. Pismo wnosi się jednak za pośrednictwem organu pierwszej instancji, który następnie przekazuje ją do właściwego organu – jest to szansa dla organu, który wydał decyzję, by jeszcze raz zapoznać się ze sprawą i w ramach autokontroli zmienić zdanie, zanim zrobi to druga instancja. Organ ma 7 dni na przekazanie akt sprawy organowi wyższej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie będzie pogorszenia

Warto pamiętać o zasadzie zwanej reformationis in peius. Oznacza ona niemożliwość pogorszenia sytuacji osoby odwołującej się przez organ wyższej instancji. Innymi słowy, najgorsze co może spotkać osobę niezadowoloną z decyzji organu, to utrzymanie tej decyzji w mocy. Organ wyższej instancji nie może wydać innego, bardziej niekorzystnego niż poprzednie rozstrzygnięcia. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której pierwsza decyzja rażąco naruszała prawo albo interes społeczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co po dwóch instancjach?

W przypadku bycia niezadowolonym również z decyzji organu drugiej instancji, ścieżka administracyjna jest już wyczerpana. Pozostaje skarżenie niedogodnej decyzji do sądu administracyjnego, lub wykorzystanie któregoś z nadzwyczajnych trybów zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji. W przypadku tych ostatnich muszą zajść jednak ściśle określone przepisami warunki, jak na przykład popełnienie przestępstwa podczas wydawania decyzji czy błąd co do strony. Szczegółowo stanowi o tym rozdział 13 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Po skierowaniu sprawy na drogę sądową, warto pamiętać o instytucji mediacji administracyjnej, która może odbyć się także na wniosek strony. Jest to forma załatwienia sprawy mająca na celu pomoc w zrozumieniu powodów wydanej decyzji, a także dająca możliwość porozumienia się z przedstawicielem organu administracji w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji, bez konieczności rozstrzygania sprawy przez sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA