REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
pismo, umowa
pismo, umowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej wymaga kilku dosyć prostych działań. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przepisów szczególnych dotyczących organu, który decyzję wydał.

Odwołanie od decyzji reguluje Kodeks postępowania administracyjnego w rozdziale 10. Najważniejsze o czym należy pamiętać to termin odwołania: wynosi on 14 dni od doręczenia decyzji stronie, a jeśli decyzja została ogłoszona ustnie – od momentu jej ogłoszenia. Do momentu upływu tego terminu decyzja nie zostanie wykonana, a jeśli wniesione zostanie odwołanie wykonanie zostanie wstrzymane do jego rozpatrzenia. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Jest to klauzula nadawana przez organ, który uznaje że w danej sytuacji zwlekanie z wykonaniem decyzji może prowadzić do spowodowania znacznych strat albo sprowadzenia innego zagrożenia. Częstym przykładem decyzji wydawanych z rygorem natychmiastowej wykonalności są decyzje Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzi.

REKLAMA

Decyzja o warunkach zabudowy

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Jak pisać?

Co ważne, odwołanie nie musi przybierać żadnej szczególnej formy ani nazwy. Strona powinna jedynie wyrazić swoje niezadowolenie z treści decyzji i dać temu wyraz we wnoszonym odwołaniu. Jednak i w tym przypadku należy być czujnym – warto sprawdzić co przewidują przepisy szczególne dotyczące organu, który decyzję wydał, gdyż mogą zawierać one dodatkowe wymogi formalne do wniesienia odwołania.

Do kogo kierować?

Odwołanie przysługuje do organu wyższego stopnia nad organem, który decyzję wydał. Pismo wnosi się jednak za pośrednictwem organu pierwszej instancji, który następnie przekazuje ją do właściwego organu – jest to szansa dla organu, który wydał decyzję, by jeszcze raz zapoznać się ze sprawą i w ramach autokontroli zmienić zdanie, zanim zrobi to druga instancja. Organ ma 7 dni na przekazanie akt sprawy organowi wyższej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie będzie pogorszenia

Warto pamiętać o zasadzie zwanej reformationis in peius. Oznacza ona niemożliwość pogorszenia sytuacji osoby odwołującej się przez organ wyższej instancji. Innymi słowy, najgorsze co może spotkać osobę niezadowoloną z decyzji organu, to utrzymanie tej decyzji w mocy. Organ wyższej instancji nie może wydać innego, bardziej niekorzystnego niż poprzednie rozstrzygnięcia. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której pierwsza decyzja rażąco naruszała prawo albo interes społeczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co po dwóch instancjach?

W przypadku bycia niezadowolonym również z decyzji organu drugiej instancji, ścieżka administracyjna jest już wyczerpana. Pozostaje skarżenie niedogodnej decyzji do sądu administracyjnego, lub wykorzystanie któregoś z nadzwyczajnych trybów zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji. W przypadku tych ostatnich muszą zajść jednak ściśle określone przepisami warunki, jak na przykład popełnienie przestępstwa podczas wydawania decyzji czy błąd co do strony. Szczegółowo stanowi o tym rozdział 13 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Po skierowaniu sprawy na drogę sądową, warto pamiętać o instytucji mediacji administracyjnej, która może odbyć się także na wniosek strony. Jest to forma załatwienia sprawy mająca na celu pomoc w zrozumieniu powodów wydanej decyzji, a także dająca możliwość porozumienia się z przedstawicielem organu administracji w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji, bez konieczności rozstrzygania sprawy przez sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA