REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
pismo, umowa
pismo, umowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej wymaga kilku dosyć prostych działań. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przepisów szczególnych dotyczących organu, który decyzję wydał.

Odwołanie od decyzji reguluje Kodeks postępowania administracyjnego w rozdziale 10. Najważniejsze o czym należy pamiętać to termin odwołania: wynosi on 14 dni od doręczenia decyzji stronie, a jeśli decyzja została ogłoszona ustnie – od momentu jej ogłoszenia. Do momentu upływu tego terminu decyzja nie zostanie wykonana, a jeśli wniesione zostanie odwołanie wykonanie zostanie wstrzymane do jego rozpatrzenia. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Jest to klauzula nadawana przez organ, który uznaje że w danej sytuacji zwlekanie z wykonaniem decyzji może prowadzić do spowodowania znacznych strat albo sprowadzenia innego zagrożenia. Częstym przykładem decyzji wydawanych z rygorem natychmiastowej wykonalności są decyzje Państwowej Inspekcji Sanitarnej, dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzi.

REKLAMA

Decyzja o warunkach zabudowy

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Jak pisać?

Co ważne, odwołanie nie musi przybierać żadnej szczególnej formy ani nazwy. Strona powinna jedynie wyrazić swoje niezadowolenie z treści decyzji i dać temu wyraz we wnoszonym odwołaniu. Jednak i w tym przypadku należy być czujnym – warto sprawdzić co przewidują przepisy szczególne dotyczące organu, który decyzję wydał, gdyż mogą zawierać one dodatkowe wymogi formalne do wniesienia odwołania.

Do kogo kierować?

Odwołanie przysługuje do organu wyższego stopnia nad organem, który decyzję wydał. Pismo wnosi się jednak za pośrednictwem organu pierwszej instancji, który następnie przekazuje ją do właściwego organu – jest to szansa dla organu, który wydał decyzję, by jeszcze raz zapoznać się ze sprawą i w ramach autokontroli zmienić zdanie, zanim zrobi to druga instancja. Organ ma 7 dni na przekazanie akt sprawy organowi wyższej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie będzie pogorszenia

Warto pamiętać o zasadzie zwanej reformationis in peius. Oznacza ona niemożliwość pogorszenia sytuacji osoby odwołującej się przez organ wyższej instancji. Innymi słowy, najgorsze co może spotkać osobę niezadowoloną z decyzji organu, to utrzymanie tej decyzji w mocy. Organ wyższej instancji nie może wydać innego, bardziej niekorzystnego niż poprzednie rozstrzygnięcia. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której pierwsza decyzja rażąco naruszała prawo albo interes społeczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co po dwóch instancjach?

W przypadku bycia niezadowolonym również z decyzji organu drugiej instancji, ścieżka administracyjna jest już wyczerpana. Pozostaje skarżenie niedogodnej decyzji do sądu administracyjnego, lub wykorzystanie któregoś z nadzwyczajnych trybów zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji. W przypadku tych ostatnich muszą zajść jednak ściśle określone przepisami warunki, jak na przykład popełnienie przestępstwa podczas wydawania decyzji czy błąd co do strony. Szczegółowo stanowi o tym rozdział 13 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Po skierowaniu sprawy na drogę sądową, warto pamiętać o instytucji mediacji administracyjnej, która może odbyć się także na wniosek strony. Jest to forma załatwienia sprawy mająca na celu pomoc w zrozumieniu powodów wydanej decyzji, a także dająca możliwość porozumienia się z przedstawicielem organu administracji w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji, bez konieczności rozstrzygania sprawy przez sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA