Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.
16 wrz 2021
Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.
Nieważność decyzji administracyjnej - projekt nowelizacji k.p.a.
10 maja 2021
Nieważność decyzji administracyjnej. Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku dot. art. 156 § 2 k.p.a. nadal nie doszło do nowelizacji kodeksu. Wyrok z 12 maja 2015 r. mówił, że art. 156 § 2 k.p.a. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy. Szczegóły tłumaczy r.pr. Michał Siembab z kancelarii GKR Legal.
Kodeksy postępowania - jaka jest ich rola?
25 sty 2021
Kodeksy postępowania muszą spełniać określone wymagania. Choć do zatwierdzenia pierwszych kodeksów postępowania jest już coraz bliżej, to wciąż nie mamy w Polsce takiego dokumentu, który byłby już stosowany.
Jak walczyć z bezczynnością organu?
23 lip 2014
Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje, że sprawy w postępowaniu administracyjnym powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Jest to jednak wyłącznie termin instrukcyjny, który wskazuje jedynie pewne ramy działania organów. By faktycznie przyspieszyć bieg zaniedbanego postępowania, należy podjąć bardzo konkretne i precyzyjne kroki.
Skutki zawarcia ugody przed organem administracji
23 lip 2014
Jedną z zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego jest ugodowe załatwianie spraw. Ustawodawca tym samym konsekwentnie przewidział możliwość skorzystania z takiej instytucji, umieszczając przepisy dotyczące zawarcia ugody w dalszych rozdziałach Kodeksu.
Czy strona musi brać udział w postępowaniu administracyjnym?
22 lip 2014
Zawarty w art. 10 k.p.a. obowiązek zapewnienia czynnego udziału w postępowaniu jest jedną z naczelnych zasad postępowania administracyjnego. Pominięcie jej może spowodować wznowienie postępowania, choć tylko pod określonymi, kumulatywnie spełnionymi warunkami
Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?
17 lip 2014
Odwołanie od decyzji administracyjnej wymaga kilku dosyć prostych działań. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przepisów szczególnych dotyczących organu, który decyzję wydał.
Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?
19 lut 2014
Prowadząc przedsiębiorstwo ponosimy wiele wydatków. Niektóre wydatki jak kary umowne czy odszkodowania mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, które koszty można zaliczyć do kosztów podatkowych i dzięki temu zmniejszyć wydatki przedsiębiorstwa.
Kim jest Rzecznik Patentowy?
27 lut 2012
Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.
Procedura administracyjna dla urzędników
22 gru 2011
Procedura administracyjna dla urzędników... to publikacja omawiająca przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, w której autor dokonał uporządkowania istotnych w tym zakresie zagadnień.
Pomoc społeczna. Procedura i tryb przyznawania świadczeń
15 gru 2011
To trzecie wydanie popularnej publikacji poświęconej zagadnieniom procedur przyznawania świadczeń socjalnych. Książka przedstawia procedury przyznawania świadczeń w ramach pomocy społecznej.
Szykują się zmiany w procedurze administracyjnej
07 sie 2009
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego. Zmienią się zatem zasady na jakich załatwia się sprawy we wszystkich urzędach.
Kodeks postępowania administracyjnego
13 cze 2008
Kodeks postępowania administracyjnego- k.p.a.- jest jednym z 5 polskich kodeksów proceduralnych. Jest to ustawa z dnia z 14 czerwca 1960 r., która weszła w życie 1 stycznia 1961 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1960 r. w numerze 30 na pozycji 168 (Dz. U. 60 Nr 30 poz. 168).