REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy strona musi brać udział w postępowaniu administracyjnym?

Marta Mizerska
brak stron w postępowaniu administracyjnym
brak stron w postępowaniu administracyjnym
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawarty w art. 10 k.p.a. obowiązek zapewnienia czynnego udziału w postępowaniu jest jedną z naczelnych zasad postępowania administracyjnego. Pominięcie jej może spowodować wznowienie postępowania, choć tylko pod określonymi, kumulatywnie spełnionymi warunkami

Brak udziału strony w postępowaniu

Jest to pierwsza z przesłanek, która obejmuje nie tylko główne postępowanie, ale również wszystkie postępowania incydentalne, we wszystkich instancjach. Może zdarzyć się tak, że to organ administracji publicznej nie spełni swojego obowiązku zawartego w art.. 10 k.p.a., dlatego to na nim spoczywa powinność udowodnienia dostatecznej aktywności strony. Istnieją dwie grupy czynności podejmowanych w postępowaniu administracyjnym, a mianowicie czynności procesowe, przewidziane przez k.p.a. i czynności techniczne, które nie są bezpośrednio wyrażone w k.p.a., ale ich wykonanie jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania czynności procesowych np. redagowanie decyzji, sortowanie akt. Tylko brak uczestnictwa w pierwszej grupie tj. czynnościach procesowych, daje podstawę do wznowienia postępowania, ponieważ to one są uznawane za istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Zasady te odnoszą się do strony, jak również jej pełnomocnika.

REKLAMA

Kto ma zdolność procesową?

Brak winy strony

 Brak winy strony ma miejsce w dwóch przypadkach

  1. niedopuszczenie strony do uczestnictwa
  2. gdy strona zawiadomiona o wszczęciu postępowania oraz czynnościach w postępowaniu wyjaśniającym nie mogła brać udziału z powodu przeszkód nie do przezwyciężenia

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Niedopuszczenie strony do uczestnictwa może być spowodowane brakiem zawiadomienia pozostałych stron i prowadzenia sprawy bez ich udziału, brakiem zawiadomienia strony/stron,  brakiem wezwania stron do udziału w czynnościach postępowania wyjaśniającego albo brakiem zapewnienia im aktywnego udziału w sprawie lub brakiem zawiadomienia przez organ I instancji o wniesieniu odwołania przez pozostałe strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeszkody nie do przezwyciężenia, są to natomiast zdarzenia losowe, klęski żywiołowe itp.

Związek przyczynowy między brakiem udziału a brakiem winy

Aby wszystkie przesłanki były prawidłowo spełnione musi między nimi zachodzić związek przyczynowy. Do zaistnienia związku przyczynowego potrzebny jest pewien odstęp czasu między określonymi zjawiskami, między którymi istnieje nieodwracalny stosunek sprawczy.

Kto może być stroną w procesie?

Postępowanie wznowieniowe

Jest ono poprzedzone postępowaniem wstępnym, podczas którego organ bada zagadnienia pod względem formalnym. Na tym etapie nie sprawdza się prawidłowości udziału stron w postępowaniu, ponieważ jest to przedmiotem późniejszych etapów działania organu.

Jak uzyskać kolejny tytuł wykonawczy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA