Czy strona musi brać udział w postępowaniu administracyjnym?
REKLAMA
REKLAMA
Brak udziału strony w postępowaniu
Jest to pierwsza z przesłanek, która obejmuje nie tylko główne postępowanie, ale również wszystkie postępowania incydentalne, we wszystkich instancjach. Może zdarzyć się tak, że to organ administracji publicznej nie spełni swojego obowiązku zawartego w art.. 10 k.p.a., dlatego to na nim spoczywa powinność udowodnienia dostatecznej aktywności strony. Istnieją dwie grupy czynności podejmowanych w postępowaniu administracyjnym, a mianowicie czynności procesowe, przewidziane przez k.p.a. i czynności techniczne, które nie są bezpośrednio wyrażone w k.p.a., ale ich wykonanie jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania czynności procesowych np. redagowanie decyzji, sortowanie akt. Tylko brak uczestnictwa w pierwszej grupie tj. czynnościach procesowych, daje podstawę do wznowienia postępowania, ponieważ to one są uznawane za istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Zasady te odnoszą się do strony, jak również jej pełnomocnika.
REKLAMA
Brak winy strony
Brak winy strony ma miejsce w dwóch przypadkach
- niedopuszczenie strony do uczestnictwa
- gdy strona zawiadomiona o wszczęciu postępowania oraz czynnościach w postępowaniu wyjaśniającym nie mogła brać udziału z powodu przeszkód nie do przezwyciężenia
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Niedopuszczenie strony do uczestnictwa może być spowodowane brakiem zawiadomienia pozostałych stron i prowadzenia sprawy bez ich udziału, brakiem zawiadomienia strony/stron, brakiem wezwania stron do udziału w czynnościach postępowania wyjaśniającego albo brakiem zapewnienia im aktywnego udziału w sprawie lub brakiem zawiadomienia przez organ I instancji o wniesieniu odwołania przez pozostałe strony.
Przeszkody nie do przezwyciężenia, są to natomiast zdarzenia losowe, klęski żywiołowe itp.
Związek przyczynowy między brakiem udziału a brakiem winy
Aby wszystkie przesłanki były prawidłowo spełnione musi między nimi zachodzić związek przyczynowy. Do zaistnienia związku przyczynowego potrzebny jest pewien odstęp czasu między określonymi zjawiskami, między którymi istnieje nieodwracalny stosunek sprawczy.
Kto może być stroną w procesie?
Postępowanie wznowieniowe
Jest ono poprzedzone postępowaniem wstępnym, podczas którego organ bada zagadnienia pod względem formalnym. Na tym etapie nie sprawdza się prawidłowości udziału stron w postępowaniu, ponieważ jest to przedmiotem późniejszych etapów działania organu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.