REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest Rzecznik Patentowy?

Joanna Szmigiel
Europejski Rzecznik Patentowy, OHIM, przymus rzecznikowski
Europejski Rzecznik Patentowy, OHIM, przymus rzecznikowski

REKLAMA

REKLAMA

Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.

Przedsiębiorcy polscy rzadko korzystają z usług rzeczników patentowych podczas gdy na świecie jest to absolutnym standardem przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tak jak przedsiębiorcy korzystają z usług adwokatów i radców prawnych, powinni również korzystać z usług rzeczników patentowych. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki, gdyż tylko w ten sposób mogą chronić swoje prawa majątkowe wynikające z odkryć wynalazków lub rozpoznawalności znaku towarowego używanego do oznaczania swoich towarów lub usług.

REKLAMA

Historia

Historia patentów i rzeczników patentowych na świecie jest bardzo długa.Pierwszą wzmiankę dotyczącą patentów znajdujemy już w zapiskach dotyczących nadano już w 500r. p.n.e. kiedy  w greckim mieście Sybaris nadano pierwszy patent.

Historia rzeczników patentowych w Polsce sięga okresu po rozbiorach naszego kraju. 17 kwietnia 1919r. prezes Urzędu Patentowego dokonał pierwszych wpisów na listę pełnomocników przy Urzędzie Patentowym, czyli dzisiejszych rzeczników patentowych. Jednak już z roku 1879 znajdujemy wzmiankę o polskim adwokacie patentów G. W. Nawrockim, który pracował  w Berlinie.

Zobacz: Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Kim obecnie jest rzecznik patentowy?

REKLAMA

Zawód rzecznika patentowego polega na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej. Rzecznik patentowy występuje w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej, z wyjątkiem występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik patentowy jest pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych i topografii układów scalonych.

Zawodu rzecznika patentowego nie można łączyć z zawodem notariusza, komornika, prokuratora, asesora prokuratorskiego, sędziego, aplikacjami: ogólną,  notarialną, komorniczą, prokuratora, asesora prokuratorskiego, sędziego, aplikacjami: ogólną,  notarialną, komorniczą,

Zawód rzecznika patentowego jest zawodem zaufania publicznego. W wykonywaniu swej pracy rzecznik patentowy podlega tylko ustawą.

Aplikacja

Rzecznikiem patentowym mogą zostać osoby które odbyły trzy letnią aplikację rzeczniowską i zdały pozytywnie egzamin państwowy. Nabór na aplikacje odbywa się co trzy lata. Aplikantami mogą zostać osoby posiadające przede wszystkim wykształcenie techniczne i prawnicze, które spełniają dodatkowe przesłanki i zdadzą egzamin wstępny na aplikację. Aplikacja na rzecznika patentowego jest wyjątkowo droga, bo kosztuje ok. 10.000zł rocznie,  w porównaniu z kosztami aplikacji adwokackiej, która kosztuje już od 3.800zł.

Prawo wykonywania zwodu rzecznika patentowego posiadają osoby wpisane na listę rzeczników patentowych prowadzoną przez Urząd Patentowy.

Samorząd zawodowy

Ogół rzeczników patentowych i aplikantów rzeczniowskich tworzy Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Przynależność do izby jest obowiązkowa. Izba reprezentuje rzeczników, chroni ich interesy zawodowe, oraz czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu rzecznika. Sprawuje też pieczę nad przebiegiem aplikacji. Samorząd zawodowy sprawuje tez sądownictwo dyscyplinarne wobec swoich członków poprzez Sąd Dyscyplinarny i Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny.

Przymus rzeczniowski

W stosunku do osób nie mających stałego miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje tzw. przymus rzeczniowski, to znaczy osoby takie mogą działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.

Rozwój kariery

REKLAMA

Polscy rzecznicy patentowi mogą otrzymać uprawnienia Europejskiego Rzecznika Patentowego. Aby zostać wpisanym na listę i uzyskać tytuł europejskiego rzecznika patentowego należy zdać Europejski Egzamin Kwalifikacyjny, organizowany przez Europejskie Biuro Patentowe. Test można zdawać w jednym z wybranych przez kandydata języku : angielskim, niemieckim lub francuskim. Test przeprowadzany jest raz do roku.

Ciekawą możliwością dla rzeczników patentowych jest również praca w Urzędzie Harmonizacji ds. Rynku Wewnętrznego (OHIM) mającym siedzibę w Alicante w Hiszpanii. Urząd zajmuje się rejestracją znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

Zobacz: Patent europejski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA