REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest Rzecznik Patentowy?

Joanna Szmigiel
Europejski Rzecznik Patentowy, OHIM, przymus rzecznikowski
Europejski Rzecznik Patentowy, OHIM, przymus rzecznikowski

REKLAMA

REKLAMA

Zawód rzecznika patentowego jest mało znany w Polsce. Jest to zawód z długą tradycją i ugruntowaną pozycją w świecie. Rzecznik patentowy świadczy profesjonalną pomoc w sprawach własności przemysłowej.

Przedsiębiorcy polscy rzadko korzystają z usług rzeczników patentowych podczas gdy na świecie jest to absolutnym standardem przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Tak jak przedsiębiorcy korzystają z usług adwokatów i radców prawnych, powinni również korzystać z usług rzeczników patentowych. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki, gdyż tylko w ten sposób mogą chronić swoje prawa majątkowe wynikające z odkryć wynalazków lub rozpoznawalności znaku towarowego używanego do oznaczania swoich towarów lub usług.

REKLAMA

Historia

Historia patentów i rzeczników patentowych na świecie jest bardzo długa.Pierwszą wzmiankę dotyczącą patentów znajdujemy już w zapiskach dotyczących nadano już w 500r. p.n.e. kiedy  w greckim mieście Sybaris nadano pierwszy patent.

Historia rzeczników patentowych w Polsce sięga okresu po rozbiorach naszego kraju. 17 kwietnia 1919r. prezes Urzędu Patentowego dokonał pierwszych wpisów na listę pełnomocników przy Urzędzie Patentowym, czyli dzisiejszych rzeczników patentowych. Jednak już z roku 1879 znajdujemy wzmiankę o polskim adwokacie patentów G. W. Nawrockim, który pracował  w Berlinie.

Zobacz: Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Kim obecnie jest rzecznik patentowy?

REKLAMA

Zawód rzecznika patentowego polega na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej. Rzecznik patentowy występuje w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej, z wyjątkiem występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzecznik patentowy jest pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych i topografii układów scalonych.

Zawodu rzecznika patentowego nie można łączyć z zawodem notariusza, komornika, prokuratora, asesora prokuratorskiego, sędziego, aplikacjami: ogólną,  notarialną, komorniczą, prokuratora, asesora prokuratorskiego, sędziego, aplikacjami: ogólną,  notarialną, komorniczą,

Zawód rzecznika patentowego jest zawodem zaufania publicznego. W wykonywaniu swej pracy rzecznik patentowy podlega tylko ustawą.

Aplikacja

Rzecznikiem patentowym mogą zostać osoby które odbyły trzy letnią aplikację rzeczniowską i zdały pozytywnie egzamin państwowy. Nabór na aplikacje odbywa się co trzy lata. Aplikantami mogą zostać osoby posiadające przede wszystkim wykształcenie techniczne i prawnicze, które spełniają dodatkowe przesłanki i zdadzą egzamin wstępny na aplikację. Aplikacja na rzecznika patentowego jest wyjątkowo droga, bo kosztuje ok. 10.000zł rocznie,  w porównaniu z kosztami aplikacji adwokackiej, która kosztuje już od 3.800zł.

Prawo wykonywania zwodu rzecznika patentowego posiadają osoby wpisane na listę rzeczników patentowych prowadzoną przez Urząd Patentowy.

Samorząd zawodowy

Ogół rzeczników patentowych i aplikantów rzeczniowskich tworzy Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Przynależność do izby jest obowiązkowa. Izba reprezentuje rzeczników, chroni ich interesy zawodowe, oraz czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu rzecznika. Sprawuje też pieczę nad przebiegiem aplikacji. Samorząd zawodowy sprawuje tez sądownictwo dyscyplinarne wobec swoich członków poprzez Sąd Dyscyplinarny i Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny.

Przymus rzeczniowski

W stosunku do osób nie mających stałego miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje tzw. przymus rzeczniowski, to znaczy osoby takie mogą działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.

Rozwój kariery

REKLAMA

Polscy rzecznicy patentowi mogą otrzymać uprawnienia Europejskiego Rzecznika Patentowego. Aby zostać wpisanym na listę i uzyskać tytuł europejskiego rzecznika patentowego należy zdać Europejski Egzamin Kwalifikacyjny, organizowany przez Europejskie Biuro Patentowe. Test można zdawać w jednym z wybranych przez kandydata języku : angielskim, niemieckim lub francuskim. Test przeprowadzany jest raz do roku.

Ciekawą możliwością dla rzeczników patentowych jest również praca w Urzędzie Harmonizacji ds. Rynku Wewnętrznego (OHIM) mającym siedzibę w Alicante w Hiszpanii. Urząd zajmuje się rejestracją znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

Zobacz: Patent europejski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA