REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Joanna Szmigiel
Prawo autorskie a prawa pracownika/ Fot. Fotolia
Prawo autorskie a prawa pracownika/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy utwór wykonany na terenie zakładu pracy możemy uznać za utwór pracowniczy. Autorskie prawa majątkowe do utworów wykonanych przez pracowników, jednak nie będących utworami pracowniczymi należą nie do pracodawcy, a do pracownika.

Czym jest utwór?

Utworem w rozumieniu prawa autorskiego może być każdy przejaw działalności twórczej,  ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ilość pracowników, którzy w pracy zawodowej tworzą dzieła wzrasta. Już nie tylko artyści, graficy, programiści komputerowi, czy dziennikarze, ale nawet florystyki wykonują pracę o charakterze twórczym. Dlatego pytanie czy autorskie prawa majątkowe takich utworów należą do pracodawcy czy do pracownika wydaje się istotne.

REKLAMA

Wyniki pracy programisty komputerowego, lub pomysł danego rozwiązania powstały przy okazji wykonywania zleconej pracy potrafią być warte miliony złotych, dlatego kwestia ta powinna być jasno rozstrzygnięta.

Do kogo należą majątkowe prawa autorskie do utworu?

Zasadą jest, iż pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracownika, w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jeżeli chodzi o osoby świadczące pracę na podstawie innych umów, jak umowy zlecenia czy umowy o dzieło sytuacja nie wygląda jasno. W umowie powinno być określone, że majątkowe prawa autorskie do utworów wykonanych przez pracownika przechodzą na pracodawcę. Biorąc jednak pod uwagę cel regulacji należy uznać, iż nawet jeżeli w umowie nie ma jasnej regulacji na ten temat, pracownik zatrudniony do pracy której istota polega na działaniach twórczych, nie nabędzie majątkowych praw autorskich do rezultatów tej pracy.

Zobacz: Prawo autorskie a prawo pracy

Utwór wykonany w zakładzie pracy

REKLAMA

Istotnym problemem jest również kwestia tego, na kogo przejdą prawa autorskie jeżeli wykonamy utwór na terenie zakładu pracy, na pracodawcę czy na pracownika? Otóż kiedy wykonanie utworu wynika z obowiązków ze stosunku pracy, jeżeli obowiązki takie są określone w umowie, lub jasno zostało nam polecone, że taką właśnie pracę mamy wykonać majątkowe prawa autorskie należeć będą do pracodawcy. Jeżeli z istoty naszego zawodu lub określenia naszego stanowiska wynika, iż wiąże się ono z wykonywaniem pracy twórczej (jak w przypadku architektów) majątkowe prawa autorskie zawsze należeć będą do pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast kiedy wykonamy utwór w zakładzie pracy, na urządzeniach należących do pracodawcy, jednak nie związanych z naszą pracą majątkowe prawa autorskie należeć będą do pracownika.

Chemik odkryje jakąś substancję w zakładzie pracy, na sprzęcie należącym do pracodawcy, ale poza obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy.  Grafik wykona jakieś dzieło na komputerze pracodawcy, lecz nie w ramach zleconych mu zadań.

Utwór wykonany w godzinach pracy

Faktu iż to pracownikowi należą się prawa autorskie do stworzonego na terenie zakładu pracy dzieła nie zmienia nawet to, że pracownik posłużył się przy jego tworzeniu wspomnianymi już urządzeniami i materiałami należącymi do zakładu pracy, wykonanie utworu w czasie pracy, udział w procesie twórczym innych osób zatrudnionych przez pracodawcę, a nawet wykorzystywanie przez zakład pracy dzieła bez porozumienia z twórcą, które ten jednak toleruje.  

Osobną kwestią jest to, iż pracodawca może nas ukarać za nie wywiązywanie się z zadań zleconych i wykonywanie w czasie pracy czynności innych niż należą do naszych obowiązków.

Utwór w znaczeniu prawa autorskiego, stworzony przez pracownika przez przypadek lub przy okazji wykonywania powierzonych obowiązków, w pracy która ze swej istoty ma charakter odtwórczy nie może być traktowany jako utwór pracowniczy.

Zobacz: Kto może korzystać z prawa przedruków w Internecie

Jak rozpoznać utwór pracowniczy

Istnieją różne metody pomocne przy badaniu czy wykonane dzieło jest utworem pracowniczym. Podstawowym wyznacznikiem jest to czy praca pracownika miała charakter twórczy. Jeżeli rezultat takiej pracy można z góry przewidzieć to nigdy nie będzie jej można uznać za utwór. Jeżeli pracownik przy pracy stosował się do wskazówek pracodawcy,  kolejne etapy pracy były nadzorowane i kierowane  przez pracodawcę, lub osobę przez niego zatrudnioną, jeżeli pracownik zobowiązany jest do wprowadzania zmian narzuconych przez pracodawcę, lub akceptuje inne ingerencje w efekt pracy twórcze to rezultatu tej pracy
nie można uznać za utwór.

Podsumowując, sam fakt stworzenia utworu przez pracownika w zakładzie pracy, nie przesądza, iż to pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do tego utworu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA