REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

Paten europejski jest udzielany przez Europejski Urząd Patentowy, na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Europejski Urząd Patentowy nie jest w związany z działalnością Unii Europejskiej. Posiadanie patentu Europejskiego umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w państwach będących sygnatariuszami konwencji, w drodze jednego postępowania.

REKLAMA

Gdzie obowiązuje?

Państwa które są sygnatariuszami konwencji to: kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Lichtensztejn, Norwegia, Monako, Islandia, Chorwacja, Turcja. Na wniosek zgłaszającego można rozszerzyć zakres terytorialny  patent europejskiego na terytorium: Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny.

Zobacz: Ubezpieczenie utraty zysku

Po co zgłaszać?

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o tym iż ochrona patentowa ma charakter terytorialny. Tak więc jeżeli uzyskamy patent w polskim Urzędzie Patentowym, to ktoś korzystający, bez naszej zgody, z naszego rozwiązania na terytorium innych państw nie będzie łamał naszych praw. Patent uzyskany w Polskim Urzędzie Patentowym skutkuje pełnym ujawnieniem wynalazku, a ochronę daje tylko na terenie RP. Dlatego niezwykle istotnym jest dokonanie zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Kto może zgłosić?

Europejskiego zgłoszenia patentowego dokonać może każda osoba bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, czy siedzibę firmy.  Może być dokonane przez współzgłaszających, przez dwóch, a nawet większą liczbę zgłaszających, którzy chcą dokonać  zgłoszenia w innych państwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw zgłaszamy w Polsce

Zgodnie z art. 40 ustawy Prawo własności przemysłowej, wynalazek na który polska osoba prawna bądź obywatel polski mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, chce uzyskać patent za granicą, może być zgłoszony za granicą w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w polskim Urzędzie Patentowym. Nie jest jednak konieczne uprzednie dokonanie zgłoszenia w trybie krajowym.  

Po co więc zgłaszać wynalazek w polskim urzędzie skoro uzyskanie patentu europejskiego i tak skutkować będzie ochroną patentową wynalazku na terytorium Polski?

Związane jest to z koniecznością śledzenia tego, jakie wynalazki są zgłaszane w europejskim urzędzie, aby nie doszło do zgłaszania wynalazków tajnych. 

Wynalazki tajne

Wynalazki tajne dotyczą obronności i bezpieczeństwa państwa. Stanowią one tajemnicę państwową.

Skład europejskiego zgłoszenia

Europejskie zgłoszenie patentowe składać się musi z:

 1. podania o udzielenie patentu europejskiego
 2. opisu wynalazku
 3. jednego lub więcej zastrzeżeń
 4. rysunków powołanych w opisie lub zastrzeżeniach
 5. skrót opisu

Na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego, znajduje się formularz, na którym składamy podanie o udzielenie patentu europejskiego.

Podanie zawiera:

 • wniosek udzielenie patentu europejskiego
 • tytuł wynalazku
 • nazwę lub nazwisko i adres zgłaszającego, oraz państwo w którym zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub główną siedzibę przedsiębiorstwa
 • wyznaczenie państwa lub państw w których chce się uzyskać ochronę
 • numer pierwotnego zgłoszenia patentowego
 • oświadczenie zastrzegające pierwszeństwo z wcześniejszego zgłoszenia, wskazujące datę i kraj w którym dokonano tego zgłoszenia
 • nazwisko pełnomocnika ( jeżeli został ustanowiony)
 • wykaz dokumentów dołączonych do podania
 • podpis składającego

Przedmiot wnioskowanej ochrony określamy zgodnie z cechami technicznymi wynalazku w zastrzeżeniach  patentowych. Jeżeli zgłoszenie patentowe zawiera więcej niż dziesięć zastrzeżeń, należy opłacić każde kolejne zastrzeżenie. 

Językami urzędowymi obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym są angielski, niemiecki, francuski. Jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe zostaje dokonane w innym języku należy je przetłumaczyć na jeden z języków obowiązujących.

Zobacz: Od maja 2012r.  zniknie postępowanie gospodarcze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA