REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

Paten europejski jest udzielany przez Europejski Urząd Patentowy, na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Europejski Urząd Patentowy nie jest w związany z działalnością Unii Europejskiej. Posiadanie patentu Europejskiego umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w państwach będących sygnatariuszami konwencji, w drodze jednego postępowania.

REKLAMA

Gdzie obowiązuje?

Państwa które są sygnatariuszami konwencji to: kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Lichtensztejn, Norwegia, Monako, Islandia, Chorwacja, Turcja. Na wniosek zgłaszającego można rozszerzyć zakres terytorialny  patent europejskiego na terytorium: Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny.

Zobacz: Ubezpieczenie utraty zysku

Po co zgłaszać?

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o tym iż ochrona patentowa ma charakter terytorialny. Tak więc jeżeli uzyskamy patent w polskim Urzędzie Patentowym, to ktoś korzystający, bez naszej zgody, z naszego rozwiązania na terytorium innych państw nie będzie łamał naszych praw. Patent uzyskany w Polskim Urzędzie Patentowym skutkuje pełnym ujawnieniem wynalazku, a ochronę daje tylko na terenie RP. Dlatego niezwykle istotnym jest dokonanie zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Kto może zgłosić?

Europejskiego zgłoszenia patentowego dokonać może każda osoba bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, czy siedzibę firmy.  Może być dokonane przez współzgłaszających, przez dwóch, a nawet większą liczbę zgłaszających, którzy chcą dokonać  zgłoszenia w innych państwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw zgłaszamy w Polsce

Zgodnie z art. 40 ustawy Prawo własności przemysłowej, wynalazek na który polska osoba prawna bądź obywatel polski mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, chce uzyskać patent za granicą, może być zgłoszony za granicą w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w polskim Urzędzie Patentowym. Nie jest jednak konieczne uprzednie dokonanie zgłoszenia w trybie krajowym.  

Po co więc zgłaszać wynalazek w polskim urzędzie skoro uzyskanie patentu europejskiego i tak skutkować będzie ochroną patentową wynalazku na terytorium Polski?

Związane jest to z koniecznością śledzenia tego, jakie wynalazki są zgłaszane w europejskim urzędzie, aby nie doszło do zgłaszania wynalazków tajnych. 

Wynalazki tajne

Wynalazki tajne dotyczą obronności i bezpieczeństwa państwa. Stanowią one tajemnicę państwową.

Skład europejskiego zgłoszenia

Europejskie zgłoszenie patentowe składać się musi z:

  1. podania o udzielenie patentu europejskiego
  2. opisu wynalazku
  3. jednego lub więcej zastrzeżeń
  4. rysunków powołanych w opisie lub zastrzeżeniach
  5. skrót opisu

Na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego, znajduje się formularz, na którym składamy podanie o udzielenie patentu europejskiego.

Podanie zawiera:

  • wniosek udzielenie patentu europejskiego
  • tytuł wynalazku
  • nazwę lub nazwisko i adres zgłaszającego, oraz państwo w którym zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub główną siedzibę przedsiębiorstwa
  • wyznaczenie państwa lub państw w których chce się uzyskać ochronę
  • numer pierwotnego zgłoszenia patentowego
  • oświadczenie zastrzegające pierwszeństwo z wcześniejszego zgłoszenia, wskazujące datę i kraj w którym dokonano tego zgłoszenia
  • nazwisko pełnomocnika ( jeżeli został ustanowiony)
  • wykaz dokumentów dołączonych do podania
  • podpis składającego

Przedmiot wnioskowanej ochrony określamy zgodnie z cechami technicznymi wynalazku w zastrzeżeniach  patentowych. Jeżeli zgłoszenie patentowe zawiera więcej niż dziesięć zastrzeżeń, należy opłacić każde kolejne zastrzeżenie. 

Językami urzędowymi obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym są angielski, niemiecki, francuski. Jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe zostaje dokonane w innym języku należy je przetłumaczyć na jeden z języków obowiązujących.

Zobacz: Od maja 2012r.  zniknie postępowanie gospodarcze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA