Patent europejski
REKLAMA
REKLAMA
Paten europejski jest udzielany przez Europejski Urząd Patentowy, na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Europejski Urząd Patentowy nie jest w związany z działalnością Unii Europejskiej. Posiadanie patentu Europejskiego umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w państwach będących sygnatariuszami konwencji, w drodze jednego postępowania.
REKLAMA
Gdzie obowiązuje?
Państwa które są sygnatariuszami konwencji to: kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Lichtensztejn, Norwegia, Monako, Islandia, Chorwacja, Turcja. Na wniosek zgłaszającego można rozszerzyć zakres terytorialny patent europejskiego na terytorium: Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny.
Zobacz: Ubezpieczenie utraty zysku
Po co zgłaszać?
Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o tym iż ochrona patentowa ma charakter terytorialny. Tak więc jeżeli uzyskamy patent w polskim Urzędzie Patentowym, to ktoś korzystający, bez naszej zgody, z naszego rozwiązania na terytorium innych państw nie będzie łamał naszych praw. Patent uzyskany w Polskim Urzędzie Patentowym skutkuje pełnym ujawnieniem wynalazku, a ochronę daje tylko na terenie RP. Dlatego niezwykle istotnym jest dokonanie zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym.
Kto może zgłosić?
Europejskiego zgłoszenia patentowego dokonać może każda osoba bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, czy siedzibę firmy. Może być dokonane przez współzgłaszających, przez dwóch, a nawet większą liczbę zgłaszających, którzy chcą dokonać zgłoszenia w innych państwach.
Najpierw zgłaszamy w Polsce
Zgodnie z art. 40 ustawy Prawo własności przemysłowej, wynalazek na który polska osoba prawna bądź obywatel polski mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, chce uzyskać patent za granicą, może być zgłoszony za granicą w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w polskim Urzędzie Patentowym. Nie jest jednak konieczne uprzednie dokonanie zgłoszenia w trybie krajowym.
Po co więc zgłaszać wynalazek w polskim urzędzie skoro uzyskanie patentu europejskiego i tak skutkować będzie ochroną patentową wynalazku na terytorium Polski?
Związane jest to z koniecznością śledzenia tego, jakie wynalazki są zgłaszane w europejskim urzędzie, aby nie doszło do zgłaszania wynalazków tajnych.
Wynalazki tajne
Wynalazki tajne dotyczą obronności i bezpieczeństwa państwa. Stanowią one tajemnicę państwową.
Skład europejskiego zgłoszenia
Europejskie zgłoszenie patentowe składać się musi z:
- podania o udzielenie patentu europejskiego
- opisu wynalazku
- jednego lub więcej zastrzeżeń
- rysunków powołanych w opisie lub zastrzeżeniach
- skrót opisu
Na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego, znajduje się formularz, na którym składamy podanie o udzielenie patentu europejskiego.
Podanie zawiera:
- wniosek udzielenie patentu europejskiego
- tytuł wynalazku
- nazwę lub nazwisko i adres zgłaszającego, oraz państwo w którym zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub główną siedzibę przedsiębiorstwa
- wyznaczenie państwa lub państw w których chce się uzyskać ochronę
- numer pierwotnego zgłoszenia patentowego
- oświadczenie zastrzegające pierwszeństwo z wcześniejszego zgłoszenia, wskazujące datę i kraj w którym dokonano tego zgłoszenia
- nazwisko pełnomocnika ( jeżeli został ustanowiony)
- wykaz dokumentów dołączonych do podania
- podpis składającego
Przedmiot wnioskowanej ochrony określamy zgodnie z cechami technicznymi wynalazku w zastrzeżeniach patentowych. Jeżeli zgłoszenie patentowe zawiera więcej niż dziesięć zastrzeżeń, należy opłacić każde kolejne zastrzeżenie.
Językami urzędowymi obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym są angielski, niemiecki, francuski. Jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe zostaje dokonane w innym języku należy je przetłumaczyć na jeden z języków obowiązujących.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.