REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Patent europejski

Joanna Szmigiel
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,
Europejski Urząd Patentowy, patent europejski, zastrzeżenia patentowe,

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest patent europejski? Jak go uzyskać i jakie korzyści związane są z jego posiadaniem?

Paten europejski jest udzielany przez Europejski Urząd Patentowy, na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Europejski Urząd Patentowy nie jest w związany z działalnością Unii Europejskiej. Posiadanie patentu Europejskiego umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w państwach będących sygnatariuszami konwencji, w drodze jednego postępowania.

REKLAMA

Gdzie obowiązuje?

Państwa które są sygnatariuszami konwencji to: kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Lichtensztejn, Norwegia, Monako, Islandia, Chorwacja, Turcja. Na wniosek zgłaszającego można rozszerzyć zakres terytorialny  patent europejskiego na terytorium: Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny.

Zobacz: Ubezpieczenie utraty zysku

Po co zgłaszać?

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o tym iż ochrona patentowa ma charakter terytorialny. Tak więc jeżeli uzyskamy patent w polskim Urzędzie Patentowym, to ktoś korzystający, bez naszej zgody, z naszego rozwiązania na terytorium innych państw nie będzie łamał naszych praw. Patent uzyskany w Polskim Urzędzie Patentowym skutkuje pełnym ujawnieniem wynalazku, a ochronę daje tylko na terenie RP. Dlatego niezwykle istotnym jest dokonanie zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Kto może zgłosić?

Europejskiego zgłoszenia patentowego dokonać może każda osoba bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, czy siedzibę firmy.  Może być dokonane przez współzgłaszających, przez dwóch, a nawet większą liczbę zgłaszających, którzy chcą dokonać  zgłoszenia w innych państwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw zgłaszamy w Polsce

Zgodnie z art. 40 ustawy Prawo własności przemysłowej, wynalazek na który polska osoba prawna bądź obywatel polski mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, chce uzyskać patent za granicą, może być zgłoszony za granicą w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w polskim Urzędzie Patentowym. Nie jest jednak konieczne uprzednie dokonanie zgłoszenia w trybie krajowym.  

Po co więc zgłaszać wynalazek w polskim urzędzie skoro uzyskanie patentu europejskiego i tak skutkować będzie ochroną patentową wynalazku na terytorium Polski?

Związane jest to z koniecznością śledzenia tego, jakie wynalazki są zgłaszane w europejskim urzędzie, aby nie doszło do zgłaszania wynalazków tajnych. 

Wynalazki tajne

Wynalazki tajne dotyczą obronności i bezpieczeństwa państwa. Stanowią one tajemnicę państwową.

Skład europejskiego zgłoszenia

Europejskie zgłoszenie patentowe składać się musi z:

 1. podania o udzielenie patentu europejskiego
 2. opisu wynalazku
 3. jednego lub więcej zastrzeżeń
 4. rysunków powołanych w opisie lub zastrzeżeniach
 5. skrót opisu

Na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego, znajduje się formularz, na którym składamy podanie o udzielenie patentu europejskiego.

Podanie zawiera:

 • wniosek udzielenie patentu europejskiego
 • tytuł wynalazku
 • nazwę lub nazwisko i adres zgłaszającego, oraz państwo w którym zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub główną siedzibę przedsiębiorstwa
 • wyznaczenie państwa lub państw w których chce się uzyskać ochronę
 • numer pierwotnego zgłoszenia patentowego
 • oświadczenie zastrzegające pierwszeństwo z wcześniejszego zgłoszenia, wskazujące datę i kraj w którym dokonano tego zgłoszenia
 • nazwisko pełnomocnika ( jeżeli został ustanowiony)
 • wykaz dokumentów dołączonych do podania
 • podpis składającego

Przedmiot wnioskowanej ochrony określamy zgodnie z cechami technicznymi wynalazku w zastrzeżeniach  patentowych. Jeżeli zgłoszenie patentowe zawiera więcej niż dziesięć zastrzeżeń, należy opłacić każde kolejne zastrzeżenie. 

Językami urzędowymi obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym są angielski, niemiecki, francuski. Jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe zostaje dokonane w innym języku należy je przetłumaczyć na jeden z języków obowiązujących.

Zobacz: Od maja 2012r.  zniknie postępowanie gospodarcze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Złoto w tym roku jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności? Rekordowe ceny kruszców na koniec roku

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA