REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Joanna Szmigiel
Wynalazca, wynalazek, patent
Wynalazca, wynalazek, patent

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś naukowcem, wynalazłeś zupełnie nowe rozwiązanie, substancję chemiczną lub wynalazek, i co dalej? Czy nasz wynalazek posiada zdolność patentową? Czym jest w ogóle patent?

Istnieje tylko jeden sposób na ochronę naszych praw majątkowych, jeżeli jesteśmy twórcami i właśnie dokonaliśmy przełomowego odkrycia. Trzeba dokonać zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym, który w drodze decyzji udzieli nam patentu na wynalazek.

REKLAMA

Czym jest patent?

Patent jest bezwzględnym prawem podmiotowym, dającym uprawnionemu do niego prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

Możemy uzyskać patent na dowolny wynalazek, z dowolnej dziedziny, pod warunkiem, że spełnia trzy warunki:
1.    spełnia kryterium nowości
Wynalazek uznaje się za nowy, jeżeli nie jest częścią stanu techniki, czyli rozwiązanie nie zostało udostępnione do wiadomości powszechnej
2.    posiada poziom wynalazczy
Wynalazek posiada poziom wynalazczy, jeżeli nie wynika w sposób oczywisty, dla znawcy, ze stanu techniki
3.    nadaje się do przemysłowego stosowania
Według wynalazku może być uzyskany wytwór lub wykorzystany sposób w jakiejkolwiek działalności przemysłowej. Czyli do przemysłowego stosowania nadają się rozwiązania, które można powtórzyć, jeżeli podąża się za wytycznymi wynalazcy.

Zobacz: Umowa o przeniesienie praw autorskich

Czym jest wynalazek?

Za wynalazek uznajemy cztery wyróżnione kategorie rozwiązań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•    Produkty
Do kategorii produktów zaliczamy substancje i mieszaniny. Mogą to być np. leki
•    Urządzenia
•    Sposoby
•    Zastosowania
Chodzi o zupełnie nowe zastosowania znanych już produktów lub urządzeń.

REKLAMA

Za wynalazki nie uważa się;
a)    odkryć, teorii naukowych, metod matematycznych
b)    wytworów o charakterze jedynie estetycznym
c)    planów, zasad, metod dotyczących działalności umysłowej, gospodarczej, gier
d)    programów do maszyn cyfrowych
e)    przedstawienia informacji

Wyłączenia powyższe związane są głównie z niemożnością opatentowania procesów czysto myślowych, mających abstrakcyjny charakter, w którym brak jest cech technicznych. Nie da się opatentować samej teorii naukowej, lecz przedmiot stworzony na podstawie tej teorii już tak.

Patentów nie udziela się na sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi, terapeutycznymi, oraz sposoby diagnostyki. Można ich jednak udzielić na produkty, substancje i mieszaniny stosowane w diagnostyce lub leczeniu.

Patentów nie udziela się również na wynalazki, których wykorzystanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami

Komu przysługuje patent?

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje co do zasady twórcy lub współtwórcom wynalazku. Jeżeli wynalazek powstał w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, prawo do patentu może przysługiwać pracodawcy, jednak twórcy przysługuje wtedy prawo do wynagrodzenia za korzystanie z takiego wynalazku. Jeżeli patent powstał w wyniku wykonania innej umowy,zgodnie z tą umową może przysługiwać zamawiającemu.

Zobacz: Kto ma zdolność procesową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA