Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)
REKLAMA
REKLAMA
Istnieje tylko jeden sposób na ochronę naszych praw majątkowych, jeżeli jesteśmy twórcami i właśnie dokonaliśmy przełomowego odkrycia. Trzeba dokonać zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym, który w drodze decyzji udzieli nam patentu na wynalazek.
REKLAMA
Czym jest patent?
Patent jest bezwzględnym prawem podmiotowym, dającym uprawnionemu do niego prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.
Możemy uzyskać patent na dowolny wynalazek, z dowolnej dziedziny, pod warunkiem, że spełnia trzy warunki:
1. spełnia kryterium nowości
Wynalazek uznaje się za nowy, jeżeli nie jest częścią stanu techniki, czyli rozwiązanie nie zostało udostępnione do wiadomości powszechnej
2. posiada poziom wynalazczy
Wynalazek posiada poziom wynalazczy, jeżeli nie wynika w sposób oczywisty, dla znawcy, ze stanu techniki
3. nadaje się do przemysłowego stosowania
Według wynalazku może być uzyskany wytwór lub wykorzystany sposób w jakiejkolwiek działalności przemysłowej. Czyli do przemysłowego stosowania nadają się rozwiązania, które można powtórzyć, jeżeli podąża się za wytycznymi wynalazcy.
Zobacz: Umowa o przeniesienie praw autorskich
Czym jest wynalazek?
Za wynalazek uznajemy cztery wyróżnione kategorie rozwiązań:
• Produkty
Do kategorii produktów zaliczamy substancje i mieszaniny. Mogą to być np. leki
• Urządzenia
• Sposoby
• Zastosowania
Chodzi o zupełnie nowe zastosowania znanych już produktów lub urządzeń.
REKLAMA
Za wynalazki nie uważa się;
a) odkryć, teorii naukowych, metod matematycznych
b) wytworów o charakterze jedynie estetycznym
c) planów, zasad, metod dotyczących działalności umysłowej, gospodarczej, gier
d) programów do maszyn cyfrowych
e) przedstawienia informacji
Wyłączenia powyższe związane są głównie z niemożnością opatentowania procesów czysto myślowych, mających abstrakcyjny charakter, w którym brak jest cech technicznych. Nie da się opatentować samej teorii naukowej, lecz przedmiot stworzony na podstawie tej teorii już tak.
Patentów nie udziela się na sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi, terapeutycznymi, oraz sposoby diagnostyki. Można ich jednak udzielić na produkty, substancje i mieszaniny stosowane w diagnostyce lub leczeniu.
Patentów nie udziela się również na wynalazki, których wykorzystanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami
Komu przysługuje patent?
Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje co do zasady twórcy lub współtwórcom wynalazku. Jeżeli wynalazek powstał w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, prawo do patentu może przysługiwać pracodawcy, jednak twórcy przysługuje wtedy prawo do wynagrodzenia za korzystanie z takiego wynalazku. Jeżeli patent powstał w wyniku wykonania innej umowy,zgodnie z tą umową może przysługiwać zamawiającemu.
Zobacz: Kto ma zdolność procesową?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.