REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Joanna Szmigiel
Wynalazca, wynalazek, patent
Wynalazca, wynalazek, patent

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś naukowcem, wynalazłeś zupełnie nowe rozwiązanie, substancję chemiczną lub wynalazek, i co dalej? Czy nasz wynalazek posiada zdolność patentową? Czym jest w ogóle patent?

Istnieje tylko jeden sposób na ochronę naszych praw majątkowych, jeżeli jesteśmy twórcami i właśnie dokonaliśmy przełomowego odkrycia. Trzeba dokonać zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym, który w drodze decyzji udzieli nam patentu na wynalazek.

REKLAMA

Czym jest patent?

Patent jest bezwzględnym prawem podmiotowym, dającym uprawnionemu do niego prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

Możemy uzyskać patent na dowolny wynalazek, z dowolnej dziedziny, pod warunkiem, że spełnia trzy warunki:
1.    spełnia kryterium nowości
Wynalazek uznaje się za nowy, jeżeli nie jest częścią stanu techniki, czyli rozwiązanie nie zostało udostępnione do wiadomości powszechnej
2.    posiada poziom wynalazczy
Wynalazek posiada poziom wynalazczy, jeżeli nie wynika w sposób oczywisty, dla znawcy, ze stanu techniki
3.    nadaje się do przemysłowego stosowania
Według wynalazku może być uzyskany wytwór lub wykorzystany sposób w jakiejkolwiek działalności przemysłowej. Czyli do przemysłowego stosowania nadają się rozwiązania, które można powtórzyć, jeżeli podąża się za wytycznymi wynalazcy.

Zobacz: Umowa o przeniesienie praw autorskich

Czym jest wynalazek?

Za wynalazek uznajemy cztery wyróżnione kategorie rozwiązań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•    Produkty
Do kategorii produktów zaliczamy substancje i mieszaniny. Mogą to być np. leki
•    Urządzenia
•    Sposoby
•    Zastosowania
Chodzi o zupełnie nowe zastosowania znanych już produktów lub urządzeń.

REKLAMA

Za wynalazki nie uważa się;
a)    odkryć, teorii naukowych, metod matematycznych
b)    wytworów o charakterze jedynie estetycznym
c)    planów, zasad, metod dotyczących działalności umysłowej, gospodarczej, gier
d)    programów do maszyn cyfrowych
e)    przedstawienia informacji

Wyłączenia powyższe związane są głównie z niemożnością opatentowania procesów czysto myślowych, mających abstrakcyjny charakter, w którym brak jest cech technicznych. Nie da się opatentować samej teorii naukowej, lecz przedmiot stworzony na podstawie tej teorii już tak.

Patentów nie udziela się na sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi, terapeutycznymi, oraz sposoby diagnostyki. Można ich jednak udzielić na produkty, substancje i mieszaniny stosowane w diagnostyce lub leczeniu.

Patentów nie udziela się również na wynalazki, których wykorzystanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami

Komu przysługuje patent?

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje co do zasady twórcy lub współtwórcom wynalazku. Jeżeli wynalazek powstał w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, prawo do patentu może przysługiwać pracodawcy, jednak twórcy przysługuje wtedy prawo do wynagrodzenia za korzystanie z takiego wynalazku. Jeżeli patent powstał w wyniku wykonania innej umowy,zgodnie z tą umową może przysługiwać zamawiającemu.

Zobacz: Kto ma zdolność procesową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  REKLAMA

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  REKLAMA