reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Czy tłumaczenie podlega ochronie prawnoautorskiej ?

Kiedy tłumaczenie jakiegoś utworu chronione jest przez prawo autorskie, a kiedy nie? Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie z tłumaczem?

Warunek oryginalności

Zgodnie z art. 2 ust o prawie autorskim i prawach pokrewnych tłumaczenie jest przedmiotem prawa autorskiego, bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
Warunkiem ochrony tłumaczenia przez prawo autorskie jest uznanie tłumaczenia za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Tłumaczenie więc musi stanowić wytwór pracy człowieka, o indywidualnym charakterze musi być wyrażone w jakiejkolwiek postaci. Dla tłumaczeń podstawową kwestią jest wspomniana indywidualność utworu. Musi być to rezultat działalności o charakterze kreacyjnym, cechująca się dużą oryginalnością i indywidualnością.

Jeżeli tłumaczenie dotyczy tekstu literackiego, czy poezji tłumacz ma dużo większe pole do popisu, posiada dużą dowolność przy tworzeniu np. rymów. W takim tłumaczeniu liczy się walor artystyczny tłumaczenia, trzeba sięgać do kręgów kulturowych kraju pochodzenia utworu, aby uchwycić kontekst, dowcip. Samo dosłowne tłumaczenie zamiast przybliżyć odbiorcę do oryginału, zniekształciłoby jego znaczenie.
Nie przy każdym jednak tłumaczeniu tłumacz posiada tak dużą dowolność doboru słów. W tekstach technicznych mamy trudniejszą sytuację. Jeżeli sam tekst techniczny w oryginalnym języku nie spełnia przesłanek utworu, trudno za twór uznać tłumaczenie takiego tekstu.

Zobacz: Umowa o dzieło a umowa p pracę

Utwór zależny

Tłumaczenie jest utworem zależnym w stosunku do dzieła oryginalnego. Rozporządzanie i korzystanie z utworu zależnego uzależnione jest od zgody twórcy utworu pierwotnego. Tłumaczenie podlega ochronie na równi z utworem pierwotnym, jednak na tłumaczeniu należy wymienić twórcę utworu pierwotnego.

Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie na korzystanie z utworu zależnego, jeżeli w ciągu pięciu lat  od udzielenia takiego zezwolenia tłumaczenie nie zostało rozpowszechnione. W przypadku takim wynagrodzenie wypłacone twórcy nie podlega zwrotowi.

Co zawrzeć w umowie?

Przy zawieraniu umowy z tłumaczem należy pamiętać o konieczności zachowania formy pisemnej. W umowie wyraźnie  musi być określone do kogo należeć będą majątkowe prawa autorskie do tłumaczenia. Jeżeli nie zostanie to określone wyraźnie, domniemywać należy, iż tłumacz udzielił nam licencji niewyłącznej i dalej może rozporządzać takim tłumaczeniem..

Pamiętać należy, aby w umowie wskazać osobę, która będzie miała prawo do zezwalania na dalsze rozporządzanie tłumaczeniem, nawet jeżeli twórca przeniósł na nas całość autorskich praw majątkowych. Jeżeli w umowie nie będzie takiego zapisu, to twórca będzie uprawniony do wyrażania zgody na dalsze rozporządzanie tłumaczeniem.

Zobacz: Leasing czy kredyt na samochód?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama