Kiedy można odstąpić od umowy licencyjnej lub ją wypowiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie umowy lub odstąpienie od niej przez twórcę
Artykuł 56 ust. 1 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych wyraża ogólną regułę, w myśl której twórca może wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić ze względu na swoje ważne interesy twórcze. Chodzi o indywidualny interes twórcy o charakterze niemajątkowym.
REKLAMA
Jednak, jeżeli autor w ciągu dwóch lat od wypowiedzenia lub odstąpienia chce przystąpić do korzystania z utworu, to jego obowiązkiem jest zaoferować korzystanie nabywcy lub licencjobiorcy. Wyznacza się odpowiedni termin na skorzystanie przez nabywcę lub licencjobiorcę z utworu.
Zobacz: Prawo autorskie - vademecum
Innym przypadkiem uregulowanym w art. 57 ust.1 i 2 prawa autorskiego jest odstąpienie lub wypowiedzenie umowy jeżeli nie doszło do rozpowszechnienia utworu w umówionym przez strony terminie a nabywca praw lub licencjobiorca się do tego zobowiązał. Jeżeli termin umówiony nie został określony w umowie przyjmuje się, że są to dwa lata.
Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu (nie może on być krótszy niż 6 miesięcy) twórca może domagać się także naprawienia szkody.
Zgodnie z art. 58 prawa autorskiego, autor może wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić, gdy udostępnianie utworu publicznie jest w nieodpowiedniej formie lub ze zmianami, którym słusznie przeciwstawia się twórca.
Jednak odstąpienie lub wypowiedzenie umowy może nastąpić dopiero po tym jak twórca bezskutecznie wezwie do zaniechania tych naruszeń. W takim przypadku twórca zachowuje prawo do wynagrodzenia jakie przewiduje umowa.
Art. 68 prawa autorskiego reguluje dodatkową możliwość wypowiedzenia umowy licencyjnej. Jeżeli licencja została udzielona na czas nieoznaczony to twórca może ją wypowiedzieć zachowując terminu wynikające z umowy. Jednak jeżeli takich terminów nie ustanowiono to może wypowiedzieć rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego.
Zobacz: Jak przebiega postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego?
Odstąpienie od umowy przez nabywcę praw lub licencjobiorcę
REKLAMA
Zgodnie z art. 54 ust 2 prawa autorskiego, jeżeli autor nie dostarcza utworu w odpowiednim terminie, zamawiający wyznacza mu kolejny termin i po jego upływie gdy utwór nie zostanie dostarczony może odstąpić od umowy. Jednak zamawiający może odstąpić od umowy bez wyznaczania odpowiedniego terminu, gdy w umowie to przewidziano.
Inną możliwość odstąpienia od umowy przez zamawiającego przewiduje art. 55 ust.1 prawa autorskiego. Odstąpić od umowy można gdy zamówiony utwór ma usterki, a autor ich w odpowiednim terminie nie usunie. Za usterkę uznaje się pewnie wady utworu, które najczęściej powodują, że jest on niekompletny. Zamawiającemu również służy roszczenie o obniżenie wynagrodzenia, zamiast odstąpienia od umowy jeżeli twórca ponosi za usterki odpowiedzialność.
Zgodnie z art. 55 ust. 2 prawa autorskiego zamawiający może odstąpić od umowy gdy zamówiony utwór ma wady prawne. Wadą prawną utworu, jest obciążenie go prawami osób trzecich albo np. osoba która zawiera umowę nie ma praw do tego utworu. Zamawiający w takim przypadku może również żądać naprawienia szkody, którą poniósł.
Zobacz: Ochrona praw autorskich i pokrewnych - odpowiedzialność karna
Jak wynika z art. 59 prawa autorskiego, zarówno twórca jak i zamawiający odstępując od umowy lub ją wypowiadając może żądać od drugiej strony zwrotu wszystkiego co ta otrzymała w związku z umową.
Możliwość wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy na podstawie ustawy u prawie autorskim i prawach pokrewnych nie wyłącza możliwości dochodzenia innych roszczeń przewidzianych przez kodeks cywilny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.