REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odstąpić od umowy licencyjnej lub ją wypowiedzieć?

Katarzyna Poloczek
Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu (nie może on być krótszy niż 6 miesięcy) twórca może domagać się także naprawienia szkody.
Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu (nie może on być krótszy niż 6 miesięcy) twórca może domagać się także naprawienia szkody.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo autorskie przewiduje możliwość wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy licencyjnej i umowy o przeniesienie praw autorskich. Możliwość taką ma zarówno twórca jak i podmiot zamawiający (nabywca praw oraz licencjobiorca).

Rozwiązanie umowy lub odstąpienie od niej przez twórcę

Artykuł 56 ust. 1 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych wyraża ogólną regułę, w myśl której twórca może wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić ze względu na swoje ważne interesy twórcze. Chodzi o indywidualny interes twórcy o charakterze niemajątkowym.

REKLAMA

Jednak, jeżeli autor w ciągu dwóch lat od wypowiedzenia lub odstąpienia chce przystąpić do korzystania z utworu, to jego obowiązkiem jest zaoferować korzystanie nabywcy lub licencjobiorcy. Wyznacza się odpowiedni termin na skorzystanie przez nabywcę lub licencjobiorcę z utworu.

Zobacz: Prawo autorskie - vademecum

Innym przypadkiem uregulowanym w art. 57 ust.1 i 2 prawa autorskiego jest odstąpienie lub wypowiedzenie umowy jeżeli nie doszło do rozpowszechnienia utworu w umówionym przez strony terminie a nabywca praw lub licencjobiorca się do tego zobowiązał. Jeżeli termin umówiony nie został określony w umowie przyjmuje się, że są to dwa lata.

Po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu (nie może on być krótszy niż 6 miesięcy) twórca może domagać się także naprawienia szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 58 prawa autorskiego, autor może wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić, gdy udostępnianie utworu publicznie jest w nieodpowiedniej formie lub ze zmianami, którym słusznie przeciwstawia się twórca.

Jednak odstąpienie lub wypowiedzenie umowy może nastąpić dopiero po tym jak twórca bezskutecznie wezwie do zaniechania tych naruszeń. W takim przypadku twórca zachowuje prawo do wynagrodzenia jakie przewiduje umowa.

Art. 68 prawa autorskiego reguluje dodatkową możliwość wypowiedzenia umowy licencyjnej. Jeżeli licencja została udzielona na czas nieoznaczony to twórca może ją wypowiedzieć zachowując terminu wynikające z umowy. Jednak jeżeli takich terminów nie ustanowiono to może wypowiedzieć rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego.

Zobacz: Jak przebiega postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego?

Odstąpienie od umowy przez nabywcę praw lub licencjobiorcę

REKLAMA

Zgodnie z art. 54 ust 2 prawa autorskiego, jeżeli autor nie dostarcza utworu w odpowiednim terminie, zamawiający wyznacza mu kolejny termin i po jego upływie gdy utwór nie zostanie dostarczony może odstąpić od umowy. Jednak zamawiający może odstąpić od umowy bez wyznaczania odpowiedniego terminu, gdy w umowie to przewidziano.

Inną możliwość odstąpienia od umowy przez zamawiającego przewiduje art. 55 ust.1 prawa autorskiego. Odstąpić od umowy można gdy zamówiony utwór ma usterki, a autor ich w odpowiednim terminie nie usunie. Za usterkę uznaje się pewnie wady utworu, które najczęściej powodują, że jest on niekompletny. Zamawiającemu również służy roszczenie o obniżenie wynagrodzenia, zamiast odstąpienia od umowy jeżeli twórca ponosi za usterki odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 55 ust. 2 prawa autorskiego zamawiający może odstąpić od umowy gdy zamówiony utwór ma wady prawne. Wadą prawną utworu, jest obciążenie go prawami osób trzecich albo np. osoba która zawiera umowę nie ma praw do tego utworu. Zamawiający w takim przypadku może również żądać naprawienia szkody, którą poniósł.

Zobacz: Ochrona praw autorskich i pokrewnych - odpowiedzialność karna

Jak wynika z art. 59 prawa autorskiego, zarówno twórca jak i zamawiający odstępując od umowy lub ją wypowiadając może żądać od drugiej strony zwrotu wszystkiego co ta otrzymała w związku z umową.

Możliwość wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy na podstawie ustawy u prawie autorskim i prawach pokrewnych nie wyłącza możliwości dochodzenia innych roszczeń przewidzianych przez kodeks cywilny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA