Umowa licencyjna
REKLAMA
REKLAMA
Umowa licencyjna jest to umowa, na podstawie której twórca uprawnia licencjobiorcę do korzystania z utworu w określony sposób. W odróżnieniu od umów o przeniesienie praw autorskich poprzez umowy licencyjne autor nie wyzbywa się autorskich praw majątkowych, a jedynie upoważnia do korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji.
REKLAMA
Umowy licencyjne zgodnie z art. 67 ust.2 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych dzieli się na:
- umowy licencyjne wyłączne – licencjobiorca ma wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonym w umowie polu eksploatacji, oznacza to, że licencjodawca nie może innym osobom udzielić licencji do korzystania z utworu w ten sposób,
- umowy licencyjne niewyłączne- twórca może udzielać licencji do korzystania z utworu na danym polu eksploatacji więcej niż jednej osobie.
Polecamy: serwis Prawo autorskie
Licencja wyłączna musi być udzielona w formie pisemnej pod rygorem nieważności, natomiast ustawodawca nie przewidział, żadnej koniecznej formy do udzielenia licencji niewyłącznej.
Zatem licencja niewyłączna jest ważna niezależnie od formy w jakiej jej udzielono.
Treść umów licencyjnych można kształtować w dowolny sposób. Jednak konieczne jest zawarcie oznaczenia utworu oraz pól eksploatacji. Powinno się także uwzględniać w umowie miejsce i czas korzystania z utworu.
Korzystanie z utworu
W przypadku licencji wyłącznej, podobnie jak przy umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych, uznaje się za konieczne wymienienie pól eksploatacji, na których licencjobiorca będzie korzystał z utworu.
REKLAMA
Jak wynika z art. 41 ust.2 prawa autorskiego umowa licencyjna obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Ich przykładowy katalog znajduje się w art. 50 prawa autorskiego. Umowa może zawierać postanowienia co do pól eksploatacji znanych tylko w chwili jej zawarcia.
Jednak w wypadku licencji niewyłącznej, co do której ważności nie jest wymagana forma pisemna, brak wymienionych w niej pól eksploatacji nie powoduje nieważności umowy. Zgodnie z art. 49 ust. 1 prawa autorskiego, jeżeli sposób korzystania z utwory nie jest w niej określony lub nie można go ustalić, to powinien być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.
Inne postanowienia umowne
Jeżeli umowa nie stanowi inaczej to :
- licencja jest zawarta na okres 5 lat (udzieloną na okres dłuższy, po upływie tego terminu, uważa się za udzieloną na czas nieokreślony),
- obowiązuje na terytorium państwa, w którym znajduje się siedziba licencjobiorcy,
- gdy licencja jest udzielona na czas nieoznaczony, twórca może ją wypowiedzieć rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego (w przypadku braku umownych terminów wypowiedzenia),
- jest to licencja niewyłączna (jeżeli udziela się licencji wyłącznej trzeba to wyraźnie zaznaczyć w umowie),
- licencjobiorca nie może upoważniać innych osób do korzystania z utworu na podstawie uzyskanej licencji – nie może udzielać sublicencji,
- w przypadku licencji wyłącznej, licencjobiorca może dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych, które są objęte umową licencyjną,
- twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia (kwestie wynagrodzenia regulowane są analogicznie jak przy umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych).
Polecamy: serwis Prawo prasowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.