reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Umowa licencyjna

Umowa licencyjna

Umowy licencyjne są to umowy uprawniające do korzystania z utworu. Twórca może udzielić licencję wyłączną lub licencję niewyłączną.

Umowa licencyjna jest to umowa, na podstawie której twórca uprawnia licencjobiorcę do korzystania z utworu w określony sposób. W odróżnieniu od umów o przeniesienie praw autorskich poprzez umowy licencyjne autor nie wyzbywa się autorskich praw majątkowych, a jedynie upoważnia do korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji.

Umowy licencyjne zgodnie z art. 67 ust.2 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych dzieli się na:

  • umowy licencyjne wyłączne – licencjobiorca ma wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonym w umowie polu eksploatacji, oznacza to, że licencjodawca nie może innym osobom udzielić licencji do korzystania z utworu w ten sposób,
  • umowy licencyjne niewyłączne- twórca może udzielać licencji do korzystania z utworu na danym polu eksploatacji więcej niż jednej osobie.

Polecamy: serwis Prawo autorskie

Licencja wyłączna musi być udzielona w formie pisemnej pod rygorem nieważności, natomiast ustawodawca nie przewidział, żadnej koniecznej formy do udzielenia licencji niewyłącznej.

Zatem licencja niewyłączna jest ważna niezależnie od formy w jakiej jej udzielono.

Treść umów licencyjnych można kształtować w dowolny sposób. Jednak konieczne jest zawarcie oznaczenia utworu oraz pól eksploatacji. Powinno się także uwzględniać w umowie miejsce i czas korzystania z utworu.

Korzystanie z utworu

W przypadku licencji wyłącznej, podobnie jak przy umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych, uznaje się za konieczne wymienienie pól eksploatacji, na których licencjobiorca będzie korzystał z utworu.

Jak wynika z art. 41 ust.2 prawa autorskiego umowa licencyjna obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Ich przykładowy katalog znajduje się w art. 50 prawa autorskiego. Umowa może zawierać postanowienia co do pól eksploatacji znanych tylko w chwili jej zawarcia.

Jednak w wypadku licencji niewyłącznej, co do której ważności nie jest wymagana forma pisemna, brak wymienionych w niej pól eksploatacji nie powoduje nieważności umowy. Zgodnie z art. 49 ust. 1 prawa autorskiego, jeżeli sposób korzystania z utwory nie jest w niej określony lub nie można go ustalić, to powinien być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.

Inne postanowienia umowne

Jeżeli umowa nie stanowi inaczej to :

  • licencja jest zawarta na okres 5 lat (udzieloną na okres dłuższy, po upływie tego terminu, uważa się za udzieloną na czas nieokreślony),
  • obowiązuje na terytorium państwa, w którym znajduje się siedziba licencjobiorcy,
  • gdy licencja jest udzielona na czas nieoznaczony, twórca może ją wypowiedzieć rok naprzód, na koniec roku kalendarzowego (w przypadku braku umownych terminów wypowiedzenia),
  • jest to licencja niewyłączna (jeżeli udziela się licencji wyłącznej trzeba to wyraźnie zaznaczyć w umowie),
  • licencjobiorca nie może upoważniać innych osób do korzystania z utworu na podstawie uzyskanej licencji – nie może udzielać sublicencji,
  • w przypadku licencji wyłącznej, licencjobiorca może dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych, które są objęte umową licencyjną,
  • twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia (kwestie wynagrodzenia regulowane są analogicznie jak przy umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych).

Polecamy: serwis Prawo prasowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama