Jak przebiega postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W celu zbiorowego zarządzania i ochrony praw autorskich lub praw pokrewnych oraz wykonywania innych uprawnień przysługujących twórcom, artystom, wykonawcom, producentom lub organizacjom radiowym i telewizyjnym, mogą powstawać organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, zwane zazwyczaj skrótowo „organizacjami zbiorowego zarządzania”. Może mieć jednak miejsce sytuacja, w której działa więcej niż jedna organizacja zbiorowego zarządzania. Wówczas organizację właściwą wskazuje zespół orzekający Komisji Prawa Autorskiego. Komisję taką powołuje Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
REKLAMA
Do jej zadań należy przede wszystkim:
• rozpatrywanie spraw o zatwierdzanie i zmianę zatwierdzonych tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych,
• rozstrzyganie sporów dotyczących stosowania tych tabel,
• rozstrzyganie sporów związanych z zawarciem umów,
• rozpatrywanie spraw o odtworzenie akt oraz uzupełnienie lub sprostowanie orzeczenia Komisji,
• rozpatrywanie spraw o wykładnię orzeczenia Komisji,
• wskazywanie organizacji właściwej w przypadku, gdy jest ich więcej niż jedna.
Rozpatrzenie sprawy o wskazanie organizacji właściwej odbywa się w składzie dwóch arbitrów Komisji oraz przewodniczącego zespołu, wyznaczonych z listy arbitrów Komisji przez przewodniczącego Komisji.
Wniosek w sprawie zespołu orzekającego Komisji może złożyć:
1.twórca lub uprawniony z tytułu prawa pokrewnego,
2.organizacja zbiorowego zarządzania, która na podstawie treści udzielonego jej zezwolenia zarządza prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi do tej samej kategorii utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, na polu eksploatacji, którego dotyczy wniosek,
3.organizacja zrzeszająca podmioty korzystające z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych,
4.podmiot korzystający z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Uczestnikami takiego postępowania mogą być, jeżeli złożą wniosek o udział w tym postępowaniu:
1. wnioskodawca,
2. organizacje zbiorowego zarządzania, które na podstawie treści udzielonego im zezwolenia zarządzają prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi do tej samej kategorii utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, na polu eksploatacji, którego dotyczy wniosek,
3. organizacje zrzeszające podmioty korzystające z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, których działalność objęta jest zakresem wniosku.
Istnieje możliwość , że podmiot otrzyma odmowę dopuszczenia do udziału w sprawie. Na postanowienie w takiej sytuacji przysługuje zażalenie.
Polecamy: Ochrona praw autorskich osobistych
REKLAMA
O wszczęciu postępowania przewodniczący zespołu orzekającego Komisji Prawa Autorskiego zamieszcza ogłoszenie. Oprócz tego ogłoszenie o wszczęciu postępowania przewodniczący zamieszcza w co najmniej dwóch drukowanych dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Od orzeczenia zespołu orzekającego Komisji wydanego w opisanym powyżej trybie, przysługuje odwołanie do sądu, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. W postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia odwołania stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o apelacji. Sądem właściwym do rozpoznawania takiej sprawy jest sąd okręgowy. Należy pamiętać, że odwołanie wnosi się za pośrednictwem Komisji.
Oprócz tego sąd okręgowy rozpoznaje także zażalenia na orzeczenia zespołów orzekających Komisji, wydane w toku postępowania przed Komisją.
Uczestnikami w tego rodzaju sprawie są: wnioskodawca, podmiot składający odwołanie oraz podmioty uczestniczące w postępowaniu przed Komisją, jeżeli przystąpią do postępowania przed jego zakończeniem w drugiej instancji. W razie odmowy dopuszczenia do udziału w sprawie należy pamiętać, że na postanowienie o odmowie dopuszczenia przysługuje zażalenie.
Postanowienie kończące postępowanie w sprawie doręczane jest z urzędu przewodniczącemu Komisji.
Spory dotyczące stosowania zatwierdzonych prawomocnie tabel wynagrodzeń oraz spory związane z zawarciem umowy pomiędzy operatorami sieci kablowych, a właściwą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, na podstawie której operatorom sieci kablowych wolno reemitować w sieciach kablowych utwory nadawane w programach, mogą być rozpatrywane w drodze postępowania mediacyjnego pomiędzy stronami. Oczywiście mediacja jest zawsze dobrowolna. Gdyby strony zdecydowały się do niej przystąpić, przewodniczący Komisji wyznacza mediatora z listy arbitrów Komisji. Strony mogą również wybrać z tej listy innego mediatora. Mediator może przedstawiać stronom propozycje ugody. Jeżeli żadna ze stron w terminie trzech miesięcy od dnia przedłożenia propozycji ugody nie zgłosi sprzeciwu, propozycję uważa się za przyjętą. Do postępowania w tej sprawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o mediacji.
Sprawy o odtworzenie akt rozpatrują zespoły orzekające Komisji w składzie dwóch arbitrów Komisji oraz przewodniczącego, wyznaczonych z listy arbitrów Komisji przez przewodniczącego Komisji. Do postępowania przed Komisją w sprawie o odtworzenie akt stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu w razie zaginięcia lub zniszczenia akt. Sprawy o uzupełnienie, sprostowanie lub wykładnię orzeczenia Komisji rozpatruje zespół orzekający Komisji w takim samym składzie jak ten, który wydał orzeczenie w sprawie.
Polecamy: Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.