REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 2)

Joanna Szmigiel
Rzecznik patentowy, zgłoszenie, opis wynalazku
Rzecznik patentowy, zgłoszenie, opis wynalazku

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie ochrony patentowej wynalazku wiąże się w koniecznością dokonania zgłoszenia patentowego. Źle dokonane zgłoszenie przekreśli szanse na uzyskanie patentu.

Rola rzecznika patentowego

Jeżeli posiadamy już wynalazek spełniający warunki konieczne do uzyskania patentu, najrozsądniej jest udać się po fachową pomoc do rzecznika patentowego. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo jest źle dokonać zgłoszenia patentowego. Wynalazek który raz został już zgłoszony, a spotkał się z decyzją odmowną ze strony Urzędu Patentowego nie może zostać ponownie zgłoszony. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – wynalazek nie spełnia już koniecznej przesłanki nowości, gdyż podczas poprzedniego zgłoszenia wszedł on już do stanu techniki i jest znany.

REKLAMA

Zobacz: Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Co zawiera zgłoszenie?

REKLAMA

Zgłoszenie wynalazku powinno zawierać:

1)    podanie zawierające oznaczenie zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia oraz wniosek o udzielenie patentu lub patentu dodatkowego

2)    opis wynalazku ujawniający jego istotę

Opis wynalazku powinien przedstawiać wynalazek na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić. Opis ten powinien zawierać tytuł odpowiadający przedmiotowi wynalazku, określać dziedzinę techniki której dotyczy, a także znany zgłaszającemu stan techniki oraz przedstawiać w sposób szczegóły przedmiot rozwiązania, z objaśnieniem figur rysunków i przykładem, lub przykładami realizacji bądź stosowania wynalazku

3)    zastrzeżenie lub zastrzeżenia patentowe

Powinny być w całości poparte opisem patentowym i określać w sposób zwięzły, lecz jednoznaczny, przez podanie cech technicznych rozwiązania, zastrzegany wynalazek, oraz zakres żądanej ochrony patentowej. Każde zastrzeżenie powinno być ujęte w jednym zdaniu, lub równoważniku zdania.

4)    skrót opisu - zawiera zwięzłą i jasną informację określającą przedmiot i charakterystyczne cechy techniczne wynalazku, oraz wskazanie jego przeznaczenia.

5)    Zgłoszenie wynalazku powinno zawierać również rysunki, jeżeli są one niezbędne do zrozumienia jego istoty

Rysunki w sposób czytelny, w połączeniu z opisem i zastrzeżeniami patentowymi powinny odtwarzać przedmiot wynalazku, w ujęciu schematycznym, bez tekstu, z wyjątkiem pojedynczych wyrazów.

Zgłoszenie wynalazku może zawierać również  więcej niż jeden wynalazek, jeżeli są one połączone ze sobą w taki sposób, że stanowią jeden pomysł wynalazczy.  Jeżeli w toku postępowania, Urząd Patentowy stwierdzi, że wynalazki te nie spełniają warunku jednolitości wynalazku, urząd wzywa zgłaszającego do dokonania oddzielnych zgłoszeń.

Jeżeli zgłoszenia oddzielne nie wpłyną w terminie wyznaczonym, uważa się że zgłoszenie pierwotne dotyczy wynalazku podanego na pierwszym miejscu, natomiast pozostałe wynalazki zostały przez zgłaszającego wycofane.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie wynalazku dokonane może być w formie pisemnej, za pomocą telefaksu lub w formie elektronicznej. Jeżeli zgłoszenia dokonano telefaksem, orginał zgłoszenia musi być dostarczony do urzędu w formie pisemnej w ciąg 30 dni.

Jeżeli zgłoszenie przesłane w postaci elektronicznej zawiera szkodliwe oprogramowanie Urząd Patentowy nie jest zobowiązany do otwierania takiej korespondencji!

Zobacz: Czym jest ubezpieczenie leasingu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA