REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 2)

Joanna Szmigiel
Rzecznik patentowy, zgłoszenie, opis wynalazku
Rzecznik patentowy, zgłoszenie, opis wynalazku

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie ochrony patentowej wynalazku wiąże się w koniecznością dokonania zgłoszenia patentowego. Źle dokonane zgłoszenie przekreśli szanse na uzyskanie patentu.

Rola rzecznika patentowego

Jeżeli posiadamy już wynalazek spełniający warunki konieczne do uzyskania patentu, najrozsądniej jest udać się po fachową pomoc do rzecznika patentowego. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo jest źle dokonać zgłoszenia patentowego. Wynalazek który raz został już zgłoszony, a spotkał się z decyzją odmowną ze strony Urzędu Patentowego nie może zostać ponownie zgłoszony. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – wynalazek nie spełnia już koniecznej przesłanki nowości, gdyż podczas poprzedniego zgłoszenia wszedł on już do stanu techniki i jest znany.

REKLAMA

Zobacz: Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Co zawiera zgłoszenie?

REKLAMA

Zgłoszenie wynalazku powinno zawierać:

1)    podanie zawierające oznaczenie zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia oraz wniosek o udzielenie patentu lub patentu dodatkowego

2)    opis wynalazku ujawniający jego istotę

Opis wynalazku powinien przedstawiać wynalazek na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić. Opis ten powinien zawierać tytuł odpowiadający przedmiotowi wynalazku, określać dziedzinę techniki której dotyczy, a także znany zgłaszającemu stan techniki oraz przedstawiać w sposób szczegóły przedmiot rozwiązania, z objaśnieniem figur rysunków i przykładem, lub przykładami realizacji bądź stosowania wynalazku

3)    zastrzeżenie lub zastrzeżenia patentowe

Powinny być w całości poparte opisem patentowym i określać w sposób zwięzły, lecz jednoznaczny, przez podanie cech technicznych rozwiązania, zastrzegany wynalazek, oraz zakres żądanej ochrony patentowej. Każde zastrzeżenie powinno być ujęte w jednym zdaniu, lub równoważniku zdania.

4)    skrót opisu - zawiera zwięzłą i jasną informację określającą przedmiot i charakterystyczne cechy techniczne wynalazku, oraz wskazanie jego przeznaczenia.

5)    Zgłoszenie wynalazku powinno zawierać również rysunki, jeżeli są one niezbędne do zrozumienia jego istoty

Rysunki w sposób czytelny, w połączeniu z opisem i zastrzeżeniami patentowymi powinny odtwarzać przedmiot wynalazku, w ujęciu schematycznym, bez tekstu, z wyjątkiem pojedynczych wyrazów.

Zgłoszenie wynalazku może zawierać również  więcej niż jeden wynalazek, jeżeli są one połączone ze sobą w taki sposób, że stanowią jeden pomysł wynalazczy.  Jeżeli w toku postępowania, Urząd Patentowy stwierdzi, że wynalazki te nie spełniają warunku jednolitości wynalazku, urząd wzywa zgłaszającego do dokonania oddzielnych zgłoszeń.

Jeżeli zgłoszenia oddzielne nie wpłyną w terminie wyznaczonym, uważa się że zgłoszenie pierwotne dotyczy wynalazku podanego na pierwszym miejscu, natomiast pozostałe wynalazki zostały przez zgłaszającego wycofane.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie wynalazku dokonane może być w formie pisemnej, za pomocą telefaksu lub w formie elektronicznej. Jeżeli zgłoszenia dokonano telefaksem, orginał zgłoszenia musi być dostarczony do urzędu w formie pisemnej w ciąg 30 dni.

Jeżeli zgłoszenie przesłane w postaci elektronicznej zawiera szkodliwe oprogramowanie Urząd Patentowy nie jest zobowiązany do otwierania takiej korespondencji!

Zobacz: Czym jest ubezpieczenie leasingu?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA