REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnotowy znak towarowy

Joanna Szmigiel
wspólnotowy znak towarowy
wspólnotowy znak towarowy

REKLAMA

REKLAMA

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej możemy dokonywać rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Ochrona zgłoszonych tam znaków towarowych rozciągać się może na terytorium całej wspólnoty.

Czym jest Wspólnotowy Znak Towarowy?

Wspólnotowy znak towarowy stanowi tytuł ochronny dla uprawnionego ze znaku. Wspólnotowy znak towarowy ma charakter jednolity i wywołuje jednolite skutki na terenie całej wspólnoty.

REKLAMA

Zarejestrowanie znaku towarowego wspólnotowego dokonywane jest na podstawie jednolitej dla całej Unii Europejskiej procedury rejestracyjnej i wynikają z niej jednakowe skutki na terenie całej wspólnoty. Uzyskanie prawa ochronnego daje uprawnionemu wyłączne prawo posługiwania się takim znakiem w sposób zawodowy i zarobkowy na terytorium państw wspólnoty lub poszczególnych państw dla których

dokonaliśmy zgłoszenia. Ochrona Wspólnotowego Znaku Towarowego trwa od momentu dokonania zgłoszenia przez 10 lat i może być przedłużana na kolejne dziesięcioletnie okresy ochrony.

Wspólnotowy znak towarowy może składać się z jakiegokolwiek oznaczenia, które da się przedstawić  w  formie graficznej, szczególności wyrazów, łącznie z nazwiskami, liter, cyfr, rysunków, kształtu towarów lub ich opakowań, pod warunkiem, że posiadają cechy pozwalające na odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innych przedsiębiorstw.

Zobacz: Patent europejski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może dokonać zgłoszenia?

Osobami uprawnionymi do uzyskania wspólnotowego znaku towarowego są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, łącznie z podmiotami prawa publicznego (do których zaliczmy np. samorząd terytorialny)

Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terenie wspólnoty,  jak również osoby prawne nieposiadające siedziby lub głównego przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej obowiązane są do wyznaczenia pełnomocnika do dokonania zgłoszenia. 

Gdzie można dokonać zgłoszenia?

Rejestracji wspólnotowego znaku towarowego można dokonać w:

  1. Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM)
  2. Polskim Urzędzie Patentowym ( za przekazanie zgłoszenia do OHIM pobierana jest opłata w wysokości 120 zł)

Zgłoszenie dokonane za pośrednictwem polskiego Urzędu Patentowego, traktowane jest jako zgłoszone w OHIMie w dniu zgłoszenia w w polskim urzędzie. Jednak, jeżeli zgłoszenie zostanie przekazane przez UPRP do OHIMu  po upływie dwóch miesięcy od daty jego otrzymania, traktowane jest jako dokonane z dniem wpływu do OHIMu.

 3. Urzędzie własności intelektualnej Państw Beneluksu

Od dnia 1 października 2004r. ubiegający się o udzielenie wspólnotowego znaku towarowego może w zgłoszeniu wskazać również państwa należące do protokołu madryckiego, może więc  uzyskać ochronę na terenie aż 64 państw. Związane jest to z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do protokołu madryckiego, a w efekcie z połączeniem międzynarodowego systemu znaku towarowego z systemem wspólnotowego znaku towarowego.


Zobacz: Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA