REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnotowy znak towarowy

Joanna Szmigiel
wspólnotowy znak towarowy
wspólnotowy znak towarowy

REKLAMA

REKLAMA

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej możemy dokonywać rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Ochrona zgłoszonych tam znaków towarowych rozciągać się może na terytorium całej wspólnoty.

Czym jest Wspólnotowy Znak Towarowy?

Wspólnotowy znak towarowy stanowi tytuł ochronny dla uprawnionego ze znaku. Wspólnotowy znak towarowy ma charakter jednolity i wywołuje jednolite skutki na terenie całej wspólnoty.

REKLAMA

Zarejestrowanie znaku towarowego wspólnotowego dokonywane jest na podstawie jednolitej dla całej Unii Europejskiej procedury rejestracyjnej i wynikają z niej jednakowe skutki na terenie całej wspólnoty. Uzyskanie prawa ochronnego daje uprawnionemu wyłączne prawo posługiwania się takim znakiem w sposób zawodowy i zarobkowy na terytorium państw wspólnoty lub poszczególnych państw dla których

dokonaliśmy zgłoszenia. Ochrona Wspólnotowego Znaku Towarowego trwa od momentu dokonania zgłoszenia przez 10 lat i może być przedłużana na kolejne dziesięcioletnie okresy ochrony.

Wspólnotowy znak towarowy może składać się z jakiegokolwiek oznaczenia, które da się przedstawić  w  formie graficznej, szczególności wyrazów, łącznie z nazwiskami, liter, cyfr, rysunków, kształtu towarów lub ich opakowań, pod warunkiem, że posiadają cechy pozwalające na odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innych przedsiębiorstw.

Zobacz: Patent europejski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może dokonać zgłoszenia?

Osobami uprawnionymi do uzyskania wspólnotowego znaku towarowego są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, łącznie z podmiotami prawa publicznego (do których zaliczmy np. samorząd terytorialny)

Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terenie wspólnoty,  jak również osoby prawne nieposiadające siedziby lub głównego przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej obowiązane są do wyznaczenia pełnomocnika do dokonania zgłoszenia. 

Gdzie można dokonać zgłoszenia?

Rejestracji wspólnotowego znaku towarowego można dokonać w:

 1. Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM)
 2. Polskim Urzędzie Patentowym ( za przekazanie zgłoszenia do OHIM pobierana jest opłata w wysokości 120 zł)

Zgłoszenie dokonane za pośrednictwem polskiego Urzędu Patentowego, traktowane jest jako zgłoszone w OHIMie w dniu zgłoszenia w w polskim urzędzie. Jednak, jeżeli zgłoszenie zostanie przekazane przez UPRP do OHIMu  po upływie dwóch miesięcy od daty jego otrzymania, traktowane jest jako dokonane z dniem wpływu do OHIMu.

 3. Urzędzie własności intelektualnej Państw Beneluksu

Od dnia 1 października 2004r. ubiegający się o udzielenie wspólnotowego znaku towarowego może w zgłoszeniu wskazać również państwa należące do protokołu madryckiego, może więc  uzyskać ochronę na terenie aż 64 państw. Związane jest to z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do protokołu madryckiego, a w efekcie z połączeniem międzynarodowego systemu znaku towarowego z systemem wspólnotowego znaku towarowego.


Zobacz: Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA