reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Patent > Wspólnotowy znak towarowy

Wspólnotowy znak towarowy

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej możemy dokonywać rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Ochrona zgłoszonych tam znaków towarowych rozciągać się może na terytorium całej wspólnoty.

Czym jest Wspólnotowy Znak Towarowy?

Wspólnotowy znak towarowy stanowi tytuł ochronny dla uprawnionego ze znaku. Wspólnotowy znak towarowy ma charakter jednolity i wywołuje jednolite skutki na terenie całej wspólnoty.

Zarejestrowanie znaku towarowego wspólnotowego dokonywane jest na podstawie jednolitej dla całej Unii Europejskiej procedury rejestracyjnej i wynikają z niej jednakowe skutki na terenie całej wspólnoty. Uzyskanie prawa ochronnego daje uprawnionemu wyłączne prawo posługiwania się takim znakiem w sposób zawodowy i zarobkowy na terytorium państw wspólnoty lub poszczególnych państw dla których

dokonaliśmy zgłoszenia. Ochrona Wspólnotowego Znaku Towarowego trwa od momentu dokonania zgłoszenia przez 10 lat i może być przedłużana na kolejne dziesięcioletnie okresy ochrony.

Wspólnotowy znak towarowy może składać się z jakiegokolwiek oznaczenia, które da się przedstawić  w  formie graficznej, szczególności wyrazów, łącznie z nazwiskami, liter, cyfr, rysunków, kształtu towarów lub ich opakowań, pod warunkiem, że posiadają cechy pozwalające na odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innych przedsiębiorstw.

Zobacz: Patent europejski

Kto może dokonać zgłoszenia?

Osobami uprawnionymi do uzyskania wspólnotowego znaku towarowego są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, łącznie z podmiotami prawa publicznego (do których zaliczmy np. samorząd terytorialny)

Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terenie wspólnoty,  jak również osoby prawne nieposiadające siedziby lub głównego przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej obowiązane są do wyznaczenia pełnomocnika do dokonania zgłoszenia. 

Gdzie można dokonać zgłoszenia?

Rejestracji wspólnotowego znaku towarowego można dokonać w:

  1. Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM)
  2. Polskim Urzędzie Patentowym ( za przekazanie zgłoszenia do OHIM pobierana jest opłata w wysokości 120 zł)

Zgłoszenie dokonane za pośrednictwem polskiego Urzędu Patentowego, traktowane jest jako zgłoszone w OHIMie w dniu zgłoszenia w w polskim urzędzie. Jednak, jeżeli zgłoszenie zostanie przekazane przez UPRP do OHIMu  po upływie dwóch miesięcy od daty jego otrzymania, traktowane jest jako dokonane z dniem wpływu do OHIMu.

 3. Urzędzie własności intelektualnej Państw Beneluksu

Od dnia 1 października 2004r. ubiegający się o udzielenie wspólnotowego znaku towarowego może w zgłoszeniu wskazać również państwa należące do protokołu madryckiego, może więc  uzyskać ochronę na terenie aż 64 państw. Związane jest to z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do protokołu madryckiego, a w efekcie z połączeniem międzynarodowego systemu znaku towarowego z systemem wspólnotowego znaku towarowego.


Zobacz: Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama