reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Patent > Przeszkody w rejestracji znaku towarowego (cz.1)

Przeszkody w rejestracji znaku towarowego (cz.1)

Zgodnie z prawem własności przemysłowej na znak ochronny może być udzielone prawo ochronne, jeżeli nie zachodzą przeszkody rejestracji. Jakie są przeszkody rejestracji i czym jest zdolność odróżniająca znaku?

Prawa ochronnego na znak towarowy nie można udzielić dla oznaczeń, które:

1.      nie mogą być znakiem towarowym

2.      nie mają dostatecznych znamion odróżniających

3.      w stosunku do których zachodzą bezwzględne lub względne przeszkody rejestracyjne

Zdolność odróżniająca

Szczególnie istotną przesłanką, którą należy spełnić, abyśmy mogli uzyskać ochronę naszego znaku jest posiadanie zdolności odróżniającej. W funkcji odróżniającej znaku zawiera się praktycznie cały sens istnienia naszego oznaczenia. Znaki towarowe służą odróżnianiu towarów lub usług jednego przedsiębiorcy od towarów innych przedsiębiorców. Znak towarowy posiada zdolność odróżniającą, kiedy stanowi związek przedsiębiorstwa i towaru z oznaczeniem, które w świadomości przeciętnego odbiorcy identyfikowane jest jako wskazanie, iż towar oznaczony takim znakiem pochodzi zawsze od konkretnego producenta. Odbiorca musi identyfikować oznaczenie z konkretnym towarem, przedsiębiorcą i szeregiem cech świadczących o jakości tego towaru.

Zobacz: Czym jest znak towarowy?

Nie posiadają dostatecznych znamion odróżniających oznaczenia, które:

1)      nie nadają się do odróżniania w obrocie towarów dla których zostały oznaczone;

2)      składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, ilości jakości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności;

3)      weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych

Ciekawostka

Istnieje ciekawy problem dokonywania rejestracji znaków towarowych dla oznaczeń, które są często dopiero wprowadzane na nasz rynek, lecz ich nazwa handlowa jest już głęboko zakorzeniona w świadomości konsumentów, którzy używają jej dla określenia całej grupy danych produktów. Tak jak np. w przypadku butów marki Adidas, których nazwy od wielu lat używa się w języku potocznym dla określania wszystkich butów sportowych.

Znamion odróżniających nie posiadają również oznaczenia ogólnoinformacyjne, które składają się tylko z poszczególnych liter, kolorów, cyfr lub prostych figur geometrycznych.

Przy ocenie, czy oznaczenie ma dostateczne znamiona odróżniające, należy uwzględnić wszelkie okoliczności związane z oznaczeniem nim towarów w obrocie. Odmowa udzielenia prawa ochronnego nie może nastąpić, jeżeli przed datą zgłoszenia znaku w Urzędzie Patentowym, znak ten nabrał, w następstwie jego używania, charakteru odróżniającego.

Zobacz: Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 1)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama