Przeszkody w rejestracji znaku towarowego (cz.1)
REKLAMA
REKLAMA
Prawa ochronnego na znak towarowy nie można udzielić dla oznaczeń, które:
REKLAMA
1. nie mogą być znakiem towarowym
2. nie mają dostatecznych znamion odróżniających
3. w stosunku do których zachodzą bezwzględne lub względne przeszkody rejestracyjne
Zdolność odróżniająca
Szczególnie istotną przesłanką, którą należy spełnić, abyśmy mogli uzyskać ochronę naszego znaku jest posiadanie zdolności odróżniającej. W funkcji odróżniającej znaku zawiera się praktycznie cały sens istnienia naszego oznaczenia. Znaki towarowe służą odróżnianiu towarów lub usług jednego przedsiębiorcy od towarów innych przedsiębiorców. Znak towarowy posiada zdolność odróżniającą, kiedy stanowi związek przedsiębiorstwa i towaru z oznaczeniem, które w świadomości przeciętnego odbiorcy identyfikowane jest jako wskazanie, iż towar oznaczony takim znakiem pochodzi zawsze od konkretnego producenta. Odbiorca musi identyfikować oznaczenie z konkretnym towarem, przedsiębiorcą i szeregiem cech świadczących o jakości tego towaru.
Zobacz: Czym jest znak towarowy?
Nie posiadają dostatecznych znamion odróżniających oznaczenia, które:
1) nie nadają się do odróżniania w obrocie towarów dla których zostały oznaczone;
2) składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, ilości jakości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności;
3) weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych
Ciekawostka
Istnieje ciekawy problem dokonywania rejestracji znaków towarowych dla oznaczeń, które są często dopiero wprowadzane na nasz rynek, lecz ich nazwa handlowa jest już głęboko zakorzeniona w świadomości konsumentów, którzy używają jej dla określenia całej grupy danych produktów. Tak jak np. w przypadku butów marki Adidas, których nazwy od wielu lat używa się w języku potocznym dla określania wszystkich butów sportowych.
Znamion odróżniających nie posiadają również oznaczenia ogólnoinformacyjne, które składają się tylko z poszczególnych liter, kolorów, cyfr lub prostych figur geometrycznych.
Przy ocenie, czy oznaczenie ma dostateczne znamiona odróżniające, należy uwzględnić wszelkie okoliczności związane z oznaczeniem nim towarów w obrocie. Odmowa udzielenia prawa ochronnego nie może nastąpić, jeżeli przed datą zgłoszenia znaku w Urzędzie Patentowym, znak ten nabrał, w następstwie jego używania, charakteru odróżniającego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.