Szykują się zmiany w procedurze administracyjnej
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks postępowania administracyjnego to ustawa z 1960 roku . Na tej podstawie prowadzone są wszystkie postępowania przed urzędami. To tam określone są zasady wydawania decyzji administracyjnych, sposób ich zaskarżania oraz termin rozpatrywania wniosków. Można powiedzieć, że jest to jedna z najistotniejszych ustaw w naszym kraju.
REKLAMA
Zmiany
Obecnie dość często krytykuje się regulacje zawarte w k.p.a. Podnosi się, że postępowania administracyjne toczą się za długo w wyniku czego strony są niepewne swoich praw i obowiązków.
Dlatego też MSWiA postanowiło wyjść naprzeciw tym problemom i opracowało nowelizację kodeksu. Nowelizacja obecnie jest na etapie wstępnych prac. Nie została ona jeszcze zgłoszona Marszałkowi Sejmu a wobec tego nie toczą się nad nią jeszcze prace w parlamencie.
Prawda materialna
Obecnie postępowanie administracyjne opiera się na zasadzie prawdy materialnej. Oznacza to, że urzędnicy muszą ustalić jaki jest stan faktyczny w sprawie. Zgodnie z proponowanymi zmianami to na stronie (stronach) postępowania będzie ciążył obowiązek wykazania faktów.
Więcej uprawnień
Organ administracji powinien rozpatrzyć sprawę w ciągu miesiąca( w wypadku spraw mniejszej wagi) i dwa miesiące (gdy trzeba przeprowadzić skomplikowane postępowanie dowodowe). Jeżeli organ uchybił terminowi strona nie ma większej możliwości dochodzenia swoich praw. Może co prawda zgłosić naruszenie organowi wyższego stopnia ale poza tym nic więcej nie może.
Po nowelizacji k.p.a. ma się to zmienić. Zakłada ona bowiem, że petenci będą mogli skarżyć się do sądu administracyjnego na przewlekłość postępowania.
Przyśpieszenie
Wszystkie zmiany mają na celu przyśpieszenie i usprawnienie postępowania administracyjnego. Nie wypowiadają się natomiast o elektronicznym załatwianiu spraw. Podjęcie takiej problematyki stanowiłoby zapewne rewolucję dla postępowania administracyjnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.