REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak walczyć z bezczynnością organu?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
czas, zegar, podatki
czas, zegar, podatki
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje, że sprawy w postępowaniu administracyjnym powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Jest to jednak wyłącznie termin instrukcyjny, który wskazuje jedynie pewne ramy działania organów. By faktycznie przyspieszyć bieg zaniedbanego postępowania, należy podjąć bardzo konkretne i precyzyjne kroki.

Terminy dla organu

Art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego rozróżnia trzy kategorie spraw, dla których przewiduje osobne terminy. Są to sprawy, które nie wymagają przeprowadzania postępowania dowodowego – takie powinny być załatwione niezwłocznie, co w praktyce oznacza uzyskanie „od ręki” zaświadczenia czy informacji. Poza tą pulą istnieją sprawy, gdzie konieczne jest przeprowadzenie mniej lub bardziej szczegółowego postępowania dowodowego. W zależności od tej zawiłości, organ powinien załatwić sprawę w ciągu miesiąca lub maksymalnie dwóch.

REKLAMA

Jakie zachowanie organu administracji publicznej można traktować jako jego bezczynność?

Zażalenia

Za każdym razem, gdy organ nie wywiąże się z podanego wcześniej terminu, powinien powiadomić na piśmie stronę o przyczynach opóźnienia, a także wyznaczyć nowy termin do załatwienia tej sprawy. W braku takiego powiadomienia, lub w wyniku przewlekłego prowadzenia sprawy (kilkukrotnie przesunięcie terminu bez obiektywnie uzasadnionych przyczyn) stronie służy zażalenie do organu wyższej instancji, a jeśli takiego organu nie ma – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa do organu, który zaniedbuje sprawę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Organ wyższego stopnia po rozpatrzeniu zażalenia nie tylko wyznaczy nowy termin dla organu zajmującego się sprawą, ale również przeprowadzi dochodzenia mające na celu wyjaśnienie przyczyn opóźnienia i osób za nie odpowiedzialnych. Indywidualnie nałożona kara dyscyplinarna lub porządkowa sprawia, że urzędnicy obecnie rzadziej przekładają terminy spraw lub zaniedbują ich prowadzenie. Jeśli organ wyższego stopnia ustali, że przewlekłość miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, konsekwencje wyciągnięte wobec pracowników organu mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skargi

Innym sposobem niż wniesienie zażalenia jest możliwość złożenia skargi do odpowiedniego organu, który wskazuje art. 229 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jak głosi kodeks, skarga w szczególności może dotyczyć przewlekłego i biurokratycznego załatwiania spraw. Organ właściwy ma miesiąc na rozpatrzenie skargi i powiadomienie o sposobie jej załatwienia skarżącego.

Administracja publiczna: będzie grzywna za bezczynność organu

Z powyższego zestawienia wynika, że zażalenie jest pewniejszym sposobem na wyciągnięcie konsekwencji wobec winnego opóźnienia pracownika organu, lecz z drugiej strony być może bardziej skutecznym rozwiązaniem jest wniesienie skargi. W tym przypadku bowiem organ ma większą swobodę szukania metody załatwienia, nie jest w tym względzie ściśle związany instrukcją Kodeksu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA