REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędne pouczenie strony w decyzji

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, błędne pouczenie strony
postępowanie administracyjne, błędne pouczenie strony

REKLAMA

REKLAMA

Za każdym razem, kiedy otrzymujemy decyzję administracyjną, powinniśmy także zostać pouczeni o możliwości i sposobie odwołania się od niej. Bywa jednak, że organ administracyjny mylnie poinformuje stronę o przysługującym jej prawie do zaskarżenia rozstrzygnięcia. Czy błędne pouczenie może zaszkodzić stronie?

Artykuł 112 kodeksu postępowania administracyjnego ustanawia zasadę, zgodnie z którą błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego, nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.

REKLAMA

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

W postępowaniu administracyjnym strona nie ma obowiązku znajomości prawa – może opierać się na informacjach, których dostarcza jej organ administracyjny. Nie powinna tym samym ponosić negatywnych skutków wprowadzenia jej przez organ w błąd.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Wadliwe pouczenie

Ujęte w przepisie błędne pouczenie rozumieć można jako brak pouczenia, pouczenie niepełne albo niezgodne z przepisami prawa. Z brakiem pouczenia będziemy mieli do czynienia, jeżeli decyzja była zaskarżalna, a w jej treści nie znalazło się pouczenie o takiej możliwości. Pouczeniem niepełnym będzie na przykład pouczenie zbyt zwięzłe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Przykładem niezgodności pouczenia z przepisami prawa, może być informacja o dłuższym niż w ustawie terminie do złożenia odwołania.

REKLAMA

Pan Jan otrzymał decyzję, w której pouczono go o możliwości odwołania się od niej w ciągu szesnastu dni. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego termin ten wynosi czternaście dni, jednak odwołanie złożone szesnastego dnia powinno zostać przyjęte, ponieważ to organ administracyjny wprowadził pana Jana w błąd (wyrok NSA z 15.03.2013 r., I OSK 1330/12). Nie jest nawet konieczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu.

Poza tym, że błędne pouczenie nie może szkodzić stronie, artykuł 112 kpa. nie daje jej jednak żadnych dodatkowych uprawnień. Co więcej, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nieprawidłowe poinformowanie strony postępowania o możliwości zaskarżenia decyzji, nie wstrzymuje biegu terminów do wniesienia środków odwoławczych (wyrok NSA z 27 lutego 2013 r., I OSK 1304/12)

Ważne! Należy pamiętać, że artykuł 112 znajdzie zastosowanie tylko w sytuacjach, w których prawnie dopuszczalne jest zaskarżenie rozstrzygnięcia. Nie dotyczy więc przypadków, gdy decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Istotny jest też fakt, że organ administracyjny, który mylnie poinformował stronę o przysługujących jej środkach prawnych,  nie może z urzędu dokonać sprostowania rozstrzygnięcia. Konieczne jest, by prawidłowo pouczył strony w odrębnym piśmie (post. WSA w Opolu z 8 marca 2010, I SA/Op 42/10).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA