REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędne pouczenie strony w decyzji

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, błędne pouczenie strony
postępowanie administracyjne, błędne pouczenie strony

REKLAMA

REKLAMA

Za każdym razem, kiedy otrzymujemy decyzję administracyjną, powinniśmy także zostać pouczeni o możliwości i sposobie odwołania się od niej. Bywa jednak, że organ administracyjny mylnie poinformuje stronę o przysługującym jej prawie do zaskarżenia rozstrzygnięcia. Czy błędne pouczenie może zaszkodzić stronie?

Artykuł 112 kodeksu postępowania administracyjnego ustanawia zasadę, zgodnie z którą błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego, nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.

REKLAMA

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

W postępowaniu administracyjnym strona nie ma obowiązku znajomości prawa – może opierać się na informacjach, których dostarcza jej organ administracyjny. Nie powinna tym samym ponosić negatywnych skutków wprowadzenia jej przez organ w błąd.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Wadliwe pouczenie

Ujęte w przepisie błędne pouczenie rozumieć można jako brak pouczenia, pouczenie niepełne albo niezgodne z przepisami prawa. Z brakiem pouczenia będziemy mieli do czynienia, jeżeli decyzja była zaskarżalna, a w jej treści nie znalazło się pouczenie o takiej możliwości. Pouczeniem niepełnym będzie na przykład pouczenie zbyt zwięzłe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Przykładem niezgodności pouczenia z przepisami prawa, może być informacja o dłuższym niż w ustawie terminie do złożenia odwołania.

REKLAMA

Pan Jan otrzymał decyzję, w której pouczono go o możliwości odwołania się od niej w ciągu szesnastu dni. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego termin ten wynosi czternaście dni, jednak odwołanie złożone szesnastego dnia powinno zostać przyjęte, ponieważ to organ administracyjny wprowadził pana Jana w błąd (wyrok NSA z 15.03.2013 r., I OSK 1330/12). Nie jest nawet konieczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu.

Poza tym, że błędne pouczenie nie może szkodzić stronie, artykuł 112 kpa. nie daje jej jednak żadnych dodatkowych uprawnień. Co więcej, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nieprawidłowe poinformowanie strony postępowania o możliwości zaskarżenia decyzji, nie wstrzymuje biegu terminów do wniesienia środków odwoławczych (wyrok NSA z 27 lutego 2013 r., I OSK 1304/12)

Ważne! Należy pamiętać, że artykuł 112 znajdzie zastosowanie tylko w sytuacjach, w których prawnie dopuszczalne jest zaskarżenie rozstrzygnięcia. Nie dotyczy więc przypadków, gdy decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Istotny jest też fakt, że organ administracyjny, który mylnie poinformował stronę o przysługujących jej środkach prawnych,  nie może z urzędu dokonać sprostowania rozstrzygnięcia. Konieczne jest, by prawidłowo pouczył strony w odrębnym piśmie (post. WSA w Opolu z 8 marca 2010, I SA/Op 42/10).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA