Błędne pouczenie strony w decyzji
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł 112 kodeksu postępowania administracyjnego ustanawia zasadę, zgodnie z którą błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego, nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.
REKLAMA
Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?
W postępowaniu administracyjnym strona nie ma obowiązku znajomości prawa – może opierać się na informacjach, których dostarcza jej organ administracyjny. Nie powinna tym samym ponosić negatywnych skutków wprowadzenia jej przez organ w błąd.
Porozmawiaj o tym na naszym forum!
Wadliwe pouczenie
Ujęte w przepisie błędne pouczenie rozumieć można jako brak pouczenia, pouczenie niepełne albo niezgodne z przepisami prawa. Z brakiem pouczenia będziemy mieli do czynienia, jeżeli decyzja była zaskarżalna, a w jej treści nie znalazło się pouczenie o takiej możliwości. Pouczeniem niepełnym będzie na przykład pouczenie zbyt zwięzłe.
Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?
Przykładem niezgodności pouczenia z przepisami prawa, może być informacja o dłuższym niż w ustawie terminie do złożenia odwołania.
REKLAMA
Pan Jan otrzymał decyzję, w której pouczono go o możliwości odwołania się od niej w ciągu szesnastu dni. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego termin ten wynosi czternaście dni, jednak odwołanie złożone szesnastego dnia powinno zostać przyjęte, ponieważ to organ administracyjny wprowadził pana Jana w błąd (wyrok NSA z 15.03.2013 r., I OSK 1330/12). Nie jest nawet konieczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu.
Poza tym, że błędne pouczenie nie może szkodzić stronie, artykuł 112 kpa. nie daje jej jednak żadnych dodatkowych uprawnień. Co więcej, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nieprawidłowe poinformowanie strony postępowania o możliwości zaskarżenia decyzji, nie wstrzymuje biegu terminów do wniesienia środków odwoławczych (wyrok NSA z 27 lutego 2013 r., I OSK 1304/12)
Ważne! Należy pamiętać, że artykuł 112 znajdzie zastosowanie tylko w sytuacjach, w których prawnie dopuszczalne jest zaskarżenie rozstrzygnięcia. Nie dotyczy więc przypadków, gdy decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
Jak sprostować decyzję administracyjną?
Istotny jest też fakt, że organ administracyjny, który mylnie poinformował stronę o przysługujących jej środkach prawnych, nie może z urzędu dokonać sprostowania rozstrzygnięcia. Konieczne jest, by prawidłowo pouczył strony w odrębnym piśmie (post. WSA w Opolu z 8 marca 2010, I SA/Op 42/10).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.